Jak připravit dítě na školku?

Sandra, 11 září, 2022

Nástup do školky – pro hodně dětí velká změna a nový krok.

Elen chodí do školky už rok a jak asi víte z videa na YT, náš začátek nebyl úplně ideální. Hlavní ale je, že jsme nakonec našli školku, jde je Elen ráda.

Hodně jsme s ní ale pracovali, tak předávám pár tipů, co nám fungovalo:

– Povídat si o tom – jak to tam chodí, co ji tam čeká. Ideální je, když máte možnost jít do školky s dítětem na adaptaci nebo od učitelek zjistit alespoň přesný režim (hraní, svačinka, hřiště, oběd apod). Pak se to lépe představuje a můžete si na školku třeba i doma hrát, aby to pro dítě nebylo nové. Nám to dost pomohlo.

– Bavit se o obavách – v tom nám hodně pomohla knížka Nechci do školky. Jsou tam situace, které na školce můžou dětem vadit – nové prostředí, moc dětí, nechutná jim oběd, bojí se, že je tam necháte. A na každou situace je i hezké vysvětlení a pojmenování toho, co se bude dít. Čteme ji občas i teď a já mám nejraději poslední stránku, kde se dětí ptáte na jejich pocity, názor. Například – co má na školce nejraději, co by tam naopak změnila apod. Elenka mě vždycky překvapí tím, co řekne a co zrovna prožívá. (s IGFMADEINPRG10 máte na Agátin svět, kde mají i knihu, slevu).

– Talisman – my jsme nevyužili, ale rady jsou i na nakreslení společného znamení na ruku (vaši i dítěte), aby vás mělo dítě pořád při sobě a zároveň vědělo, že vy na něj myslíte taky. Třeba malé srdíčku.

– Hračka – u nás fungovalo, že Elen chodila školku ukazovat hračkám. Jednou vzala panenku, pak plyšáka. A ráno jíibavilo vybírat, kdo s ní zrovna půjde. Pak jsme se bavili, jak se tam hráče líbilo, co dělala atd..

– Rutina – jestli něco zabralo, tak je to opakování stejného postupu. U nás ve školce je u vchodu vždy úkol pro děti a rodiče, pak přezout, doprovodit do třídy, dát si pusu a pak si máváme z okna. Tenhle postup dodržujeme ať se děje co se děje.

– Rozvrh – aby se Elen zvládla zorientovat v čase, protože do školky nechodila každý den, chystala jsem na začátku malovaný kalendář. Co nás jaký den čeká, kdy je školka a co budeme dělat, až se z ní vrátí. Měla se tak na co těšit a věděla, co ji čeká.

 

 

 

Tak držím palce všem nejen dětem, ale hlavně rodičům. Protože často nástup do školky ovlivňuje i naše psychika a naše smíření. Věřím, že když budete v pohodě vy a budete vědět, proč dítě do školky chodí a že jste vybrali dobře, bude to „znát“.

Recommended articles

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

#Instagram
#madeinprague