I. TIPY NA DĚTSKÉ KNÍŽKY

Sandra, 6 června, 2020

PROČ ČÍST KNÍŽKY UŽ ODMALA?

Úplně upřímně vám můžu říct, že jestli se na něco těším, tak až budeme s Elen číst knížky, které jsem měla já jako malá a které jsem milovala. Mezi mojí nejoblíbenější patří Jakub a Jáchym, což je kniha o klukovi a jeho slonovi. Znáte ji? Bavila mě, protože byla interaktivní – v průběhu děje jsem se musela zapojovat, odpovídat, zvonit na imaginární zvonek apod. Máma mi to četla snad každý večer a já se u toho pokaždé smála jako blázen.

Mohlo by se zdát, že je Elen na čtení knížek zatím malá. Ale je prokázané, že čím víc na děti mluvíte / čtete jim nahlas, tím více slov uslyší a tvoří si tak dobrou slovní zásobu. To jim samozřejmě pomáhá k tomu, aby lépe mluvily.  Kamarádka mi na začátek (dokud dítě tolik nechápe, co mu říkáte) poradila docela prima věc. A to číst nahlas knížky, které baví mě. Asi vám dítě nevydrží víc jak jednu (krátkou) kapitolu, ale i tak je fajn si takhle zařadit pravidelné čtení před spaním. Ona se z toho pak stane taková rutina a dítě si na to zvykne.

NAŠE PRVNÍ KNÍŽKY

PLÁC TÁC BÁC

Kde koupit: Meander.cz.

Popis: V nové edici nabízíme říkadla pro ty opravdu nejmenší, které potěší spíš jednoduchost a výrazný zpěvavý rytmus než složitý příběh. Ale hlavně jim udělá radost, když si při tom budete hrát s jejich ručkama, nožkama a celým tělem, protože hravé doteky a pohyby jsou pro vývoj důležité a posilují kontakt mezi dítětem a jeho blízkými. Prosím nemyslete si, že vás podceňujeme prostými návody, slouží jenom jako malá inspirace, a je samozřejmě na vás, jak si je přizpůsobíte. Jistě vás napadne i mnoho dalšího, protože vy sami nejlíp víte, jak si hrát. Pěkné chvíle s dětmi nad knihou vám přeje Daniela Fischerová a tvůrčí tým Meandru.

Naše hodnocení: Ze začátku jsem si říkala, že kniha nic moc, protože mi přišli trochu zvláštní ty básničky. Ale pak jsem pochopila, že o ně v knížce opravdu vůbec nejde. Elen ji má ráda, protože je krásně barevná, má tlusté stránky, takže se jí s Tim dobře manipuluje a při troše představivosti se u ní docela vyblbnete.


My soft and cuddly animals

Kde koupit: Luxor.cz

Popis: Roztomilé leporelo pro ty nejmenší. Černobílé provedení upoutá jejich pozornost, rozličné textury zvířecích kožíšků lákají k dotýkání. Zábavnou formou tak rozvíjí koordinaci očí a rukou.

Naše hodnocení: Tohle je tak boží knížka. Ze začátku El koukala spíš na obrázky, ale moc jí nebralo, že mají zvířátka kožíšek apod. Teď, jak je ale už starší, tak to docela zkoumá. A zase – je super, jak je pevná.


Ochechule s Ukulele

Kde koupit: Meander.cz

Popis: Ochechule s ukulele, nejnovější sbírka básní Daniely Fischerové pro děti, navazuje na knihy Milion Melounů a Tetovaná teta (Meander, 2011 a 2015). Přináší dětem přes 60 humorných (většinou nonsensových) básniček, které baví i dospělé, nechybí ani jazykolamy a zvukomalebné hříčky.

Naše hodnocení: Na tuhle knížku jsem dostala tip od @katerina_pavlicek a jsem za ni nejvíc ráda. Protože to je přesně ten tip knihy, u které se pobaví hlavně rodiče. Jsou tam totiž různé politické vtipy, IT vtipy apod. Krom toho je to hezky zrýmované, takže to dítě baví poslouchat. Slibuju, že se u ní zasmějete!


Pepito (ne)plivej!

Kde koupit: Knihcentrum.cz

Popis: Červen 1945. Válka skončila a krajinou táhne podivné procesí – skauti ve stejnokrojích vedou (a jeden se veze) velblouda dvouhrbého, přesněji velbloudici, které říkají Pepito. Zastaví, když se spustí dešťová přeháňka. U kandelábru velbloudici přiváží, nechají ji popásat a sami si vlezou do kabiny opuštěného vojenského náklaďáku. Když se déšť přežene, vyrazí dál. Před nimi je ještě dlouhá cesta a řada úsměvných epizod. Skutečný příběh z času, kdy nastalo období obnovování nové republiky, se odehrává mezi Vysočinou a Prahou. Skupina skautů z Havlíčkova Brodu našla v lesích zatoulanou velbloudici a jak velí jedno ze skautských přikázání – rozhodli se jí pomoci. A tak vznikla fenomenální akce na záchranu exotického zvířete. Cesta velbloudice a skautů trvala týden. Na trase Havlíčkův Brod – Golčův Jeníkov – Čáslav – Kutná Hora – Kolín – Úvaly až do pražské Zoo. A jako malí skauti se záchrany zvířete účastnily pozdější výrazné osobnosti – literární historik Jaroslav Med, filmový režisér Miloš Forman, odpůrce komunistického režimu Roman Bubák a další.

Kniha Pepito (ne)plivej! je beletristickým zpracováním tohoto příběhu. Autor Miloš Doležal po archivním výzkumu a setkávání s pamětníky napsal text, sestavený z krátkých kapitol-zastavení, ve kterých se „potkává“ putování skautsko-velbloudí družiny, český venkov, bizarní i dramatické situace, vzájemné hovory, sen-horor, dozvuky války, opilí osvoboditelé, skautská družba s obyvateli, poválečná Praha…

Naše hodnocení: Tohle je knížka spíš pro vás, ale přišlo mi to jako zajímavé  zpracování téhle doby.


Malý princ

Kde koupit: Albatrosmedia.cz

Popis: To důležité vidíme srdcem!

S Malým princem se v africké poušti setkává opuštěný letec, autor této moderní pohádky. Zatímco se pokouší opravit havarovaný stroj, povídají si o všeličem. O tajemství podivuhodné pouti Malého prince, o dobru a zlu, o přátelství a kráse, o pravém štěstí, o odpovědnosti za ty, které máme rádi. A vůbec nezáleží na tom, odkud pocházíme: Malý princ pocházel z tak malinké planetky, že si to možná ani neumíme představit. Ale věděl, že je třeba chránit květinu, kterou vypěstoval, a že mu to přineslo radost.

Naše hodnocení: K tomu snad není co dodat. Já tuhle knížku miluju už od malá a těším se, až z ní Elen bude mít trochu rozum a budeme ji číst spolu.


Devatero pohádek.

Kde koupit: Albatrosmedia.cz

Popis: Legendární pohádky bratří Čapků

Známé pohádky – Velká kočičí pohádka, Pohádka psí, Pohádka ptačí, První loupežnická pohádka, Pohádka vodnická, Druhá loupežnická pohádka, Pohádka tulácká, Velká policejní pohádka, Pohádka pošťácká a Velká pohádka doktorská – patří v tomto souboru mezi stálice základního fondu literatury pro děti společně s kouzelnými ilustracemi Josefa Čapka.

Naše hodnocení: Čapek je klasika. A tyhle pohádky kor. I když musím přiznat, že jsem většinu neznala, takže mě čtení docela baví a jsem zklamaná, když Elen nevydrží a já ji nemohu dočíst 😀


Mýty a předsudky o zvířatech

Kde koupit: Hugochodibos.cz

Popis: Přísloví, pořekadel a pověr o zvířátkách zná každý spousty, ale která z nich platí a která tak úplně ne? Někdy je skutečnost ještě víc fascinující, než co si lidé o zvířatech dokázali vymyslet.

Naše hodnocení: Tohle je další z knih, kterou chcete přečíst na posezení. Dočtete se tam zajímavé věci a je to moc hezky udělané.


Pro dnešek je to z tipů vše, ale už mám objednané nové knihy, tak vám to zase brzy sepíšu 🙂 A chystám i článek o knihách, které se zaměřují na „výchovu“. Kdyby jste k tématům měli i vy nějaké tipy, dejte vědět.

S.

Recommended articles

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

#Instagram
#madeinprague