#FITPOPORODU – vitamíny (nejen) pro maminky

Sandra, 1 března, 2020

ZODPOVĚDNĚ V TĚHOTENSTVÍ, ZODPOVĚDNĚ PO PORODU

V době těhotenství jsem se vážně snažila, abych dobře jedla (primárně to, co mi dodá potřebné vitamíny a vyvarovala se potravinám, které jsou v těhotenství tabu). Taky jsem pravidelně užívala různé vitamíny pro těhotné. Nejdřív GS Mamavit a pak Biopron. Přeci jen máte ohledně toho vyvíjejícího se tvorečka v břiše obrovskou zodpovědnost a chcete, aby bylo vše v pořádku. To bylo mimochodem něco, z čeho jsem měla strach největší – aby byla malá hlavně zdravá. Proto jsem se snažila dělat maximum a být zodpovědná. 

Může se zdát, že v období po porodu vám ubyde i zodpovědnost za to, co s vlastním tělem děláte. Jde přeci už zase JEN o vás. Ale rozhodně to tak není. Musíme se o sebe starat a nezanedbávat se. Kor pokud platí SPOKOJENÁ MÁMA, SPOKOJENÉ DÍTĚ 😀 A že těch benefitů je tam ještě víc, vám ukážu v dnešním článku. 

Po porodu jsem na doporučení doktorky užívala jód a železo, které jsou prý potřebné s ohledem na kojení. Trochu mi ale vadilo, že už jsem nedostala informaci proč a hlavně – že šlo spíše o obecné doporučení, které se dává všem maminkám, a tím pádem není nijak přizpůsobeno mým potřebám.

To mě trochu vykolejilo, protože jsem si uvědomila, že vlastně vůbec nevím, co moje tělo potřebuje. 

V první řadě mi totiž šlo o to, abych měla dost potřebných vitamínů, které ode mne může malá získat z mléka. Zároveň jsem samozřejmě chtěla, abych byla zdravá a v pohodě já. Protože doba kojení a vlastně období mateřství je náročné samo o sobě. No a v neposlední řadě jsem měla čistě estetické úmysly 😀 Například jako vyvarovat se tomu, že mi začnou padat vlasy, protože to je téma, které se na mě sypalo ze všech stran a věčně jsem slýchala: “Joo v těhotenství se ti vlasy vždy zlepší, ale počkej po porodu. To ti jich vypadá”. Plus jsem věděla, že správnou volbou vitamínů můžu pomoct pleti i nehtům…

Začala jsem tedy pátrat nejen o tom PROČ doplňky stravy, ale i JAK.

PROČ UŽÍVAT DOPLŇKY STRAVY?

Jak už plyne z názvu – jsou to DOPLŇKY stravy. Je tedy základ a nesmírně důležité, aby jste začaly především stravou (o té v jednom z dalších článků). 

Jsou ale způsoby, jak určité látky do těla dostat i jinak a podpořit tak správné fungování těla. Mimo to jde často o mikroživiny, které se jen těžko pokrývají z běžné stravy. 

Proto, když zvolíte vhodné vitamíny, můžete tělu pomoci a různé deficity napravit. Když se totiž tělu nebudete věnovat včas, můžou původně drobné deficity přerůst v nejrůznější potíže. A asi mi dáte za pravdu, že to nikdo z nás rozhodně nechce. 

I proto jsem se rozhodla zaměřit na tu vnitřní stránku víc a porozhlédnout se po vitamínech/doplňcích stravy, které by mi mohly pomoct. Našla jsem e-shop www.zdravablondyna.cz. Za tímhle e-shopem stojí Michaela, která to dělá srdcem, jinak si neumím vysvětlit, že mi moje otázky zodpovídala v 11 večer a ještě byla neskutečně milá. S Míšou jsme se nakonec domluvily na spolupráci, díky čemuž vám mohu předat nejen tipy, doporučení, ale i potřebné informace.

Proto, pokud patříte jako já mezi ten typ lidí, kteří se v těchto věcech nevyznají, nevědí, jak vitamíny správně zkombinovat a v závěru investují spoustu peněz do něčeho, co pro ně třeba ani není vhodné, máte s tímhle e-shopem docela vyhráno. Míša totiž poskytuje nejen konzultace, ale také vám připraví dávkování na míru vašim potřebám. 

Na e-shopu najdete produkty nejen pro vás, ale i pro miminka. Z kategorií ženy tu najdete vitamíny na krásu, detoxikaci, přes podporu imunity, nachlazení až po mysl a vnitřní klid. Ale právě i pro těhotenství a kojení.

Pro dětičky tu najdete kategorie dvě – do 3 let a od 3 let. Jsou tam různé vitamíny na podporu imunity a zdravý růst. 

Ke všemu se ale dostaneme.

VITAMÍNY PRO MAMINKY

Jak to funguje v praxi. Když jsem si s Míšou na Instagramu psala, zajímalo ji, co mě trápí a co vlastně pro své tělo hledám. Netrpím na žádné konkrétní problémy a spíše jsem chtěla s ohledem na kojení tělu dodat potřebné vitamíny. A to takové, které by mohlo postrádat a které jsou dobré nejen pro mě, ale i pro miminko, které pak může dostávat přes mléko. Jak mi totiž Míša vysvětlila, mnoho prospěšných látek se prostřednictvím mateřského mléka k malé dostane, a to dokonce v naprosto luxusní formě, s vysokou vstřebatelností, a to aniž by ji to jakkoli zatížilo. Zároveň, jak už bylo řečeno, jde často o mikroživiny, které se jen těžko pokrývají z běžné stravy. 

Zároveň jsem chtěla podpořit imunitu, protože tahle zima/nezima mi dávala zabrat.

Po pár otázkách a upřesnění mi Michaela doporučila vitamín C na imunitu, balíček TĚHOTENSTVÍ A KOJENÍ a něco pro Elen.

Vezměme to ale popořadě. 

Balíček Těhotenství a kojení

V tomhle balíčku najdete hned tři produkty, které jsou vhodné jak na dobu těhotenství (a to už od prvního trimestru), tak po celou dobu kojení. 

“Kombinace těchto produktů poskytuje potřebné vitamíny a další mikroživiny, esenciální omega 3 mastné kyseliny, které tělo potřebuje, aby mohlo projít tak náročnou fyzickou i psychickou změnou jako je těhotenství, porod, šestinedělí a kojení.”

Proč do nich jít? Období prenatálního vývoje a kojení má přímý vliv na celoživotní fyzickou i duševní kondici, komplexnost přijímaných živin je tedy v tomto období klíčová. Účinek Pregnancy Complex vychází z vyvážené formule, v níž jsou zahrnuté všechny zásadní minerály, vitamíny a esenciální aminokyseliny

Důvod, proč jsou produkty v balíčku je také ten, že navzájem podporují  své účinky a skvěle spolu fungují. 

Co ale jednotlivé produkty “dělají”? 

Omega 3 mastné kyseliny:  skvěle se přenášejí do mateřského mléka, v těle miminka mají úžasnou vstřebatelnost a podílí se na vývoji nervové soustavy, mozku, což má vliv i na motoriku, IQ atd. Těžíme z nich samozřejmě ale i my, maminky, protože působí protizánětlivě – to nás teď zajímá nejvíce, podporuje nervový systém, srdce, pomáhají udržet mozek v normě i „s mlékem v hlavě” 🙂

Silný vitamín D (většina z nás ho má nedostatek): ovlivňuje mnoho dějů v těle včetně imunitních složek, vitamín D je spíše hormon. Míša k tomu napsala krásný článek, kde je vše perfektně vysvětleno. Mimochodem zaměřuje se tam i na děti. https://www.zdravablondyna.cz/blog/vitamin-d-proc-je-dulezity-pro-deti-dospele-a-tehotne-zeny-a-jak-jej-uzivat/

Vitamín D dokonce nezávisle na mne užívá i Martin, kterému ho doporučil doktor po zdravotních problémech. Takže opět další důkaz toho, že to je opravdu něco, co je potřeba tělu dodávat, když si ho zrovna nemůže brát ze sluníčka. Proto ho klidně rovnou pořiďte i svému partnerovi. 

Pregnancy Complex: nabytý produkt vším zásadním, co vaše tělo potřebuje a co nejspíš spotřebovávalo nad rámec svých sil už v době těhotenství. Tím pádem díky němu doplníte ztráty, které vznikají (už) během těhotenství.

VITAMÍN C

Ten jsem si pořídila na podporu imunity teď v rámci chřipkového období. Jde o esterifikovanou formu, což znamená, že je vitamín v těle pH neutrální, tedy chová se velmi šetrně. Lze ho užívat v době zvýšené únavy, stresu, nastydnutí apod. 

VITAMÍNY PRO DĚTI

No a pak mi šlo samozřejmě i o produkty, které by byly vhodné pro Elenku. Přirozeně pro ni chci jen to nejlepší 🙂 Zatím se soustředíme jen na vitamín D, až bude starší, přidáme i další potřebné látky jako například organický rybí olej z duhového pstruha (souvisí se správnou funkcí mozku, srdce, oběhového systému a mnoha neurologických procesů)

VIRIDIKID VITAMIN D

Stejně jako pro nás, i pro děti (a miminka obzvlášť) je vitamín D velmi důležitý. Nejen pro kosti, ale hraje roli i ve snižování rizika nádorových, autoimunitních a srdečně-cévních onemocnění. Případně ještě jednou doporučuji pročíst si článek: https://www.zdravablondyna.cz/blog/vitamin-d-proc-je-dulezity-pro-deti-dospele-a-tehotne-zeny-a-jak-jej-uzivat/

Nám doktorka předepsala (asi jako většině maminkám) Vigantol. Docela hlídáme, co do malé dáváme za látky (už tak jsem trpěla při používání espumisanu, ale zase za ten klid v jejím bříšku to na to krátké období stálo). Proto jsem se dívala i na Vigantol. 

V jeho složení najdete skutečně jen vitamín D v kombinaci s tukem, který hraje roli „nosiče“. Už ale nevíte, odkud a jakým způsobem je vitamín D získáván. Nicméne pokud po něm vaše miminko nic netrápí a nebolí ho třeba bříško (což bývá poměrně častým problémem), tak asi nemáte co řešit. 

Já ale chtěla něco přírodního, čistého, kde je jasný původ a obsah. Proto jsem byla ráda za Vitamín D v kapičkách. Má 100% čisté a přírodní složení.

Vyrábí ho Viridian Nutrition – světový lídr v oblasti přírodních a etických vitamínů, jejich výroba je transparentní, automaticky sdělují v popisku produktu mnoho informací o vstupní surovině, výrobě, účelu, benefitech. 

Pokud si tedy vezmeme Vigantol vs Viridikid a hodně to zjednodušíme, je to stejné jako s potravinami. Také raději podpoříme svým nákupem poctivého farmáře, koupíme maso, vejce nebo mléčné výrobky s jasným původem než produkty z mlékárenských koncernů, kde se jede na objemy.


Pokud vás k doplňkům stravy ještě cokoliv zajímalo, nebojte se zeptat. Zdraví máme jen jedno a je potřeba se o něj starat. Níže přikládám pár otázek a odpovědí, které třeba napadly mne.

Tak zdraví zdar

Sandra

OTÁZKY A ODPOVĚDI

KDO JE “ZDRAVÁ BLONDÝNA”? 

Mám vystudovaný úplně jiný obor, ale posledních deset let se zabývám výživou a psychologií a věřím, že tomu tak bude i nadále. Obklopuji se lidmi z oboru (terapeuti, lékaři, specialisté na výživu) a v rámci konzultací čerpám z jejich praxe a vědomostí. Je to pro mě teď v rámci mateřského života ta nejefektivnější cesta a zároveň cítím, že mě tahle vzdělávací forma nesvazuje v budování si vlastního směru. V budoucnu se nejspíš pustím i do klasického studia, kurzů, v tuhle chvíli si ale přeji, aby každá má časová investice byla maximálně efektivní a já se tak mohla vyváženě věnovat i rodinnému životu.

Dělám teď to, co mě baví a vlastně vše, co jsem si doteď prožila dává o to větší smysl, protože mě to bezpečně dovedlo až sem. Neříkám si odborník, specialista, terapeut, kouč (i když bych mohla), protože ani jedno přesně nevystihuje to, co dělám –  jsem tu pro maminky, které chtějí něco víc, které berou zodpovědnost za své zdraví a zdraví svých dětí do svých rukou a nespoléhají se jen na systém. Sdílím svůj příběh a to je asi to gro – to, co dělám, vychází ze mě. Poskytuji inspiraci a podporu.

JAK VITAMÍNY SPRÁVNĚ DÁVKOVAT? 

Doporučené dávkování na etiketách produktů je často upravované dle legislativy. A i kdyby nebylo, je dělané na nějaký evropský populační průměr, logicky tedy nic individuálního, proto je jednoznačně správně si nechat poradit s dávkováním, přizpůsobit ho aktuální situaci a i dalším produktům, které člověk užívá (to se též na etiketě nedá zohlednit). Účinky se nejspíš dostaví i s dávkováním dle etikety, jen je třeba počítat s tím, že to nemusí být zrovna nejefektivnější cesta. Také záleží na typu produktu, např. u vitamínu C není co řešit. Ten ať už si ho vezmete s jídlem, bez jídla zafunguje velmi podobně a pokud přestřelíte dávky, tak ho vyčůráte 🙂

Často si v běžně dostupných článcích čteme, že jsou dané vitamíny dobré na imunitu, na atopický ekzém, na prevenci rakoviny apod., ale už se nikde moc neřeší, jakou denní dávku bychom museli užívat, abychom takových benefitů dosáhli a věřte mi, je to často na míle daleko od toho, co se uvádí na etiketách. Etiketa musí být pro všechny správně a jakmile zohledňujete všechno a doporučujete to všem, je jasné, že to nejspíš nebude ta nejefektivnější cesta. Celkem často mi přistane dotaz s tím, že někomu nefunguje tenhle vitamín, že chce jiný, z velké většiny ale nejde o špatně zvolený vitamínový produkt, ale o chybně nastavené dávkování.

Takové dávkování ale nesouvisí jen s doporučenou denní dávkou, ale též s dalšími aspekty, jako je užívání na lačný žaludek, užívání s jídlem nebo s malým objemem jídla přesného typu. Také s tím, jestli člověk užívá vitamíny dlouhodobě, jestli jde jen o prevenci nebo o aktivní řešení zdravotních potíží. To všechno hraje svou roli.

Zatím stíhám radit s dávkováním všem svým zákaznicím a dělám to ráda, protože to vede ke vzájemné spokojenosti. Produkty fungují, ženy a děti se cítí lépe a pro mě to znamená skvělou zpětnou vazbu, že svou práci dělám správně, že má smysl. Informace k dávkování nezasílám automaticky, je třeba si o ně napsat. Nebo ještě lépe, poradit se ještě před objednáním produktů a ujistit se, zda je výběr optimální.

KDYŽ SI KOUPÍTE VITAMÍN D PRO SEBE, JE POTŘEBA JEŠTĚ PRO MIMINKO? NESTAČÍ “PŘENOS” MLÉKEM?

Teoreticky to přesně takto funguje, prakticky je to ale daleko ošemetnější situace. Nevíme, zda má maminka dostatek vitamínu D, to že ho užívá ještě neznamená, že ho má v dostatečném množství. Záleží například na těchto faktorech: Jak dlouho maminka vitamín D užívá, v jak silných dávkách? Byla v deficitu, když vitamín D začala užívat (nejspíš ano, snad všichni jsme), pokud ano, v jak velkém? Má maminka v pořádku mikrobiom a tedy je vstřebatelnost vitamínu v pořádku? To všechno jsou zásadní proměnné.

Takže teoreticky za mě, pokud by maminka měla dostatek vitamínu D, netrpěla deficiencí a nespoléhala se jen na suplementaci vitamínu D, ale též jej aktivně doplňovala ze slunce, pak mám za to, že by se v dostatečné míře přenášel miminku prostřednictvím mléka bez nutnosti další suplementace.

Na stranu druhou, zatím tu nemáme jediný záznam, že by docházelo k předávkování u kojených miminek, které dostávají vitamín D a které jsou kojené maminkou, která též vitamín užívá – to je pro mě zásadnější fakt. Takový přístup poskytuje větší jistotu, že vše ohledně vitamínu D a to u maminky i miminka bude v pořádku. Ještě stojí za zmínku, že dostatek vitamínu D pro miminko ještě neznamená, že se nedostane do deficience maminka – to by mohl být taky častý problém.

Navíc se stále více ukazuje, že problematika vitamínu D, je mnohem složitější, že nestačí jen „zobat“ vitamín, že je důležité propojit také další složky jeho zdroje a to především zdroj ze slunce.

Rozhodně doporučuji podávat dětem kvalitní a přírodní formu vitamínu D a to stejné platí pro dospělé a je jedno, zda mluvíme o mužích, ženách – těhotných kojících, připravujících se na těhotenství nebo mimo těchto cyklů – reálná potřeba je tu pro každého a ve zmíněných obdobích je navíc ještě zvýšená.

Recommended articles

This error message is only visible to WordPress admins
This endpoint has been retired

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

#Instagram
#madeinprague