#FITPOPORODU – začínáme

Sandra, 23 února, 2020

#fitpoporodu

PŘED / BĚHEM / PO

Jestli jsem někdy byla ve formě, tak to bylo těsně před otěhotněním. Vlastně nejvíc ve chvíli, kdy jsme bydleli ve Švýcarsku. Zdravě jsme jedli – pořád samá zelenina, vvyážená strava, žádné sladkosti, pitný režim na jedničku. Denně jsme chodili na procházky na ten čerstvý horský vzduch,  běžkovali jsme a denně jsme cvičili jógu. Do toho jsme se málo stresovali, krásně spali a docela dost pili víno (to do zdravého životního stylu nepočítám, ale dělalo nám to dobře :D). Byli jsme prostě v celkové pohodě a já si tak trochu říkám, jestli by Elen vůbec byla, kdybychom neodjeli.

Těhotenství bych popsala jako období na houpačce. Chvíli jsem byla „ukázková“ a zdravě se stravovala, sportovala. Pak jsem měla žravé období na gauči. Pak jsem byla zase ukázněná, hodně odpočívala. Následovalo období workoholismu. A takhle pořád dokola. Do toho jsem pořád googlila, co smím jíst a co ne.

Co bych hodnotila jako pozitivní je fakt, že jsem přestala pít kafe, na které jsem do té doby byla téměr závislá. A alkohol, ale to dá asi rozum 🙂 V době těhotenství jsem přibrala 22kg. No jo, sama to nechápu. Nepřipadala jsem si tak. O to větší strach jsem ale měla z toho, jak ze z těch 78kg dostanu na těch svých 56kg. A jde to vůbec?

Okolí mě uklidňovala, že všechno nechám na porodním sále nebo že to schodím kojením a vůbec tou péčí o miminko. No… jak se to vezme. Ale k tomu se dostaneme.

Máme tedy období po porodu. Celé jsem si to plánovala trochu jinak. Přirozený porod, se sportem začnu hned po šestinedělí, ne-li dřív, ve formě budu prostě raz dva a ty nabraná kila půjdou dolu lusknutím prstu. Ale člověk míní, život mění. A tak jsem se po císaři musela zotavovat déle. Přeci jen je to operace a není radno nic uspěchat. Od prvních dnů jsem zařadila procházky. Byly mi doporučované jako ideální pohyb na rekonvalescenci (i po císaři). Začínala jsem na půl hodině a časem to dotáhla i na hodiny dvě. A na tělu to bylo znát. Kojení určitě taky sehrálo svou roli. Rychle se dostávalo do formy, ale pořád jsem měla 10kg navíc..Pak jsem se přestala vážit.  Jasně, nic není ze dne na den a ty sladkosti na dodávání energie a vlastně ani Vánoce jako takové (cukroví, saláty a jiné dobroty), tomu moc nepřidaly.

#FITPOPORODU

A tak bylo jasné, že pokud se chcí cítit dobře/lépe, budu na to všechno muset trochu jinak. A protože ve dvou se to lépe táhne, vymyslela jsem si tuhle výzvu/motivaci/návod, jak se dostat zpátky do formy, cítit se dobře a zdravě. Spojila jsem se s odborníky v jejich oboru, zapojila selský rozum a odzkoušené věci, které mi už v minulosti pomohly. Budu ráda, když se v některých z nich najdete a motivují vás k tomu se přidat. Protože ve zdravém těle, zdravý duch 😀 No dobře, už tyhle motta vynechám. Ale chápeme se..

STRAVA

Jídlo je 80% úspěchu. I z toho důvodu jsem asi 3 roky zpět chodila k výživové poradkyni do DIETPLAN. Ani bych neřekla, že jsem tam byla primárně kvůli hubnutí. Spíš mě zajímalo, jak jídlo funguje. Jak si sestavit jídelníček tak, aby mému tělu nic nechybělo. Neskutečně mě to bavilo, i když vařit si každý den bylo vážně náročné. každý den jsem vymýšlela jídlo na další den, vařila, musela chodit do supermarketu a občas vstávala i v 6 ráno, když jsem předešlý den nestihla uvařit. Brala jsem to zodpovědně a chtěla to dotáhnout do konce.

Program trval 3 měsíce, za které jsem se měla vše naučit a v rámci kterých jsem si hlavně mohla srovnat výsledky. Za tu dobu jsem JEN jídlem schodila 6kg. A to jsem na sport ani „nehrábla“. Váha ale nikdy nemůže být ukazatel, proto jsem byla víc jak za to, že šly nějaká kila dolů, ráda az to, že jsem se zbavila hlavně tuku (a ne svalů třeba)  a celkově se cítila skvěle.

Když jsem skončila s docházením k výživové poradkyni (myslím, že jsem k ní na konzultace chodila opravdu každý týden, takže to byla motivace a týdenní kontrola dodržování plánu), skončila i moje úporná snaha. Přestala jsem si pravidelně vařit, ale pořád jsem žila z toho, že vím, co a kdy patří na talíř. Asi je vám ale jasné, že postupem času jsem se na to vykašlala a zase si dávala těstoviny k večeři, zeleninu sporadicky, svačiny žádné a podobné chyby..

První, co jsem si tedy „přikázala“ v rámci toho dát se do formy, je úprava stravy. Zase jsme si začali každý den vařit, přidali nové recepty, aby nás to bavilo a světe div se – zařadili z 90% rostlinou stravu. V jednom z dílů o ní s vámi budu mluvit a vysvětlím vám, proč jsem se k tomu rozhoda.

Aby toho nebylo málo, vyřadila jsem na celý leden cukr, abych si zkusila, jaké to bez něj a taky proto, abych měla materiál do podcastu 😀  A jsem za to neskutečně vděčná, protože jsem se cítila úžasně! Lepší nálada, skvělá pleť, kila šla překvapivě dost dolu. Pokud by vás o tom zajímalo víc, podcast najdete tady:

TEAden #52 – proč je CUKR droga a jak se žije bez něj jako cukrfree?

VITAMÍNY

Pokud jíte vyváženou a pestrou stravu, máte vlastně téměř vyhráno. Vitamíny, které ale nezískáte z jídla nebo jen těžce, můžete doplnit jinak.

Proto jsem se rozhodla zaměřit na tu vnitřní stránku ještě trochu víc a porozhlédnout se po vitamínech, které by mi mohly pomoct. Našla jsem e-shop www.zdravablondyna.cz, se kterým jsme se v závěru domluvily na spolupráci a hlavně – na odborné konzultaci, takže se můžete těšit na článek plný tipů. 🙂

Majitelka Míša je zlatý člověk a se vším vám ochotně poradí. Já při volbě vitamínů vlastně úplně dané požadavky neměla. Netrpím na žádné konkrétní problémy. Spíše jsem chtěla s ohledem na kojení tělu dodat potřebné vitamíny, které by mohlo postrádat a které jsou dobré nejen pro mě, ale i pro miminko, které je může získat z mlíka. Zároveň jsem chtěla podpořit imunitu, protože tahle zima/nezima mi dávala zabrat.

Po pár otázkách a upřesnění, co mě trápí, mi Michaela doporučila vitamín C a balíček TĚHOTENSTVÍ A KOJENÍ  a něco pro Elen.

Blíž vám o všem povím v jednom z článků, které bude tomuto tématu věnované.

CVIČENÍ

No a v mojí svaté trojici pomocníků, jak se dostat zpět do formy po porodu, je pochopitělně i cvičení.

Na konci těhotenství, kdy jsem se už spíš valila než chodila, jsem se těšila na to, jak se budu moct po porodu zase hýbat. Cvičit jógu, běhat, běžkovat, plavat… To jsem ale nevěděla, že mi udělá čáru přes rozpočet císař, po kterém je rekonvalescence poněkud složitější. Přeci jen jde o operaci, nehledě na to, že řez jde skrz všechny vrstvy břišních svalů. Proto jsem to chtěla vzít zodpovědně a tělo na větší fyzickou zátěž opravdu připravit.

Z toho důvodu jsem se propojila se svými kamarády, kteří se specializují na fyzioterapii pro ženy v těhotenství a po porodu. Haleluja, mám já to ale štěstí. A vlastně vy taky, protože jsem díky tomu zjistila, že kluci mají i online program, podle kterého momentálně cvičím a který mi pomáhá posílit střed těla, od kterého se bude odvíjet zbytek. Byla jsem taky na takové vstupní konzultaci, abych věděla, jak na tom jsem a mohli jsme porovnat výsledky online programu.

Všechny informace najdete na webu: Zdravá Maminka. V jednom z článků se na jejich cvičení zaměříme víc a já vám prostřednictvím kluků ráda předám nějaké tipy a triky. Víte třeba, jak správně tlačit kočárek a jak díky tomu můžete posilovat i venku? Nebo třeba jak na hezké a funkční břicho po císaři?


Vážně se na to všechno moc těším. Jsem namotitovaná a připravená pro své tělo, a vlastně tak i pro Elen, udělat maximum. Budu ráda, když se do toho pustíte se mnou. Budu přidávat denně motivaci, inspiraci a pokroky na Instagram @madeinprg. zároveň budou přibývat články tady, kde budou jednotlivá témata více rozebraná. A v neposlední řadě chystám i videa na Youtube.

Tak co, jdete do toho se mnou?

Sandra

Recommended articles

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

#Instagram
#madeinprague