RECEPT / Vegetariánské lasagne

Nikola Ježková, 2 února, 2020

Je to tady, vařit jsem se musela naučit už i já. Dobře, recepty, který umím bych sice zvládla spočítat na prstech dvou, nebo spíš jedné ruky, takže kuchařku se zatím vydávat nehodlám :D, ale i tak jsem se rozhodla podělit se s vámi o recept na moje nejoblíbenější jídlo, který jsem se prostě musela naučit – LASAGNE!

Recept mám od mého přítele, který se inspiroval YouTube kanálem JEDLODNA, kde najdete rychlé videorecepty na vegetariánská jídla. Hlavní hvězdou je navíc náš kamarád, který vaří pro radost a z vlastní zkušenosti můžu říct, že cokoli jsem od něj jedla, stálo za to! Takže když to nebudou lasagne odemě, třeba si vyberete jiné jídlo tam. Ale zpátky k tomu, oč tu běží. Samotná příprava mi zabere cca půl hodinky, plus k tomu musíme připočítat 40 min pečení v troubě.

A to nejdůležitější, když to zvládnu já, zvládne to opravdu každý, tak jdeme na to!


Co budeme potřebovat?

Malý tip – vše seženete v Lidlu, kde mě nákup ingrediencí vyjde cca na 500 Kč a porcí je dostatek i pro 4 člennou rodinu. 🙂

Postup (foto postup najdete níže) 

Na lasagne jsou potřeba dva základy. Připravíme si proto dvě pánve. V jedné budeme dělat bílý základ a ve druhé červený. Na bílý je vhodná hlubší na červený postačí klasická.

Červený základ

Na olivovém oleji osmahneme do zlatova cibuli a česnek. Osolíme. Přidáme na kostičky nakrájený lilek, přidáme trochu olivového oleje a znovu osolíme. Po chvilce smažení nalijeme celý rajčatový protlak. Opět posolíme a přidáme trochu oregana. S troškou vody vypláchneme sklenici od rajčatového protlaku a přidáme do pánve. Osolíme. Přidáme dvě lžíce medu a na závěr opět osolíme. Celou dobu vaříme asi na 5 stupni a na konci do doby, než vše pěkně nezměkne a nezačne vonět. 

Bílý základ

Do pánve si dáme dvě lžíce másla a necelé čtyři lžíce mouky. Lehce promícháme a přilijeme půl litru mléka. Zamícháme a přidáme téměř celou vaničku nakrájených žampiónů. Necháme povařit. Dále přidáme na kousky nakrájenou půlku brokolice. Posolíme. Po chvilce přidáme mražený hrášek. Pokud je základ moc řídký, můžeme přidat ještě trochu mouky. Osolíme a necháme změknout. Poté nastrouháme skoro celý tvrdý sýr. Vaříme asi na šestém stupni.

Obě pánve odstavíme, předehřejem si troubu na 180 C a připravíme si skleněnou formu, kam budeme lasagne a základy postupně skládat. Je jedno jakou formu, nebo nádobu zvolíte, jediná podmínka je, že musí být hlubší, ať se vám do ní všechno hezky vejde. 

Na spod si naskládáme první vrstvu lasagní, poté zalijeme červeným základem, bílým a naskládáme další lasagne. Další vrstvou bude na plátky nakrájená syrová cuketa. Zalijeme postupně opět oběma základy. Pozor! Fantazii se skádánám se meze nekladou, takže pokud budete chtít naskládat ještě další lasagne a polít některým ze základů, let’s do it! 

Až budeme mít poskládáno, na vrch nastrouháme zbytek tvrdého sýru, rozložíme na kousky natrhanou mozzarelu, posypene oregánem a zakápneme olivovým olejem. V troubě necháme péct 40 min a voilá! Mňamka je na světě!


Tak držím pěsti a dejte vědět, jak jste dopadli! 🙂 

Vaše kuchařka N. 

Recommended articles

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

#Instagram
#madeinprague