TIPY jak se připravit na porod

Sandra, 25 října, 2019

STRAŠÁK JMÉNEM “ POROD“

Těhotenství je krásná věc. Vždyť ve vás roste nový život, chystáte se na novou životní roli a všichni se o vás krásně starají, včetně cizích lidí. Na druhou stranu vás ale asi neopouští myšlenky na to grand finále – POROD. Musím říct, že na porod zatím myslím bez známky strachu. Možná je to tím, že je přeci jen ještě pár týdnů vzdálený. Ale jsem ten typ člověka, který se nestresuje, dokud nejde do tuhého. Snažím se proto na porod myslet jako na něco, co je za A) neodkladné, B) přežil každý a za C) bude to sice bolet, ale bude to „hezká“ bolest, protože nám dá nového člena rodina (jasně, zní to až moc sluníčkově, ale fakt se mi daří se těhlech myšlenek držet).

TIPY

Kromě toho ale věřím i na to, že štěstí přeje připraveným. Proto jsem googlila, hledala a našla si pár věcí, kterén mohou pomoct, aby ten váš porod byl co možná nejhladší 🙂 Vyberte si, co vám bude nejvíc sedět. Rozhodně nemusíte aplikovat všechny tipy. Vlastně nemusíte aplikovat žádný a jistě porod zvládnete i tak. Ale možná alespoň pro ten pocit, že jste se připravily..

CVIČENÍ

Existuje spoustu kurzů a cvičení, díky kterým posílíte svaly, které jsou k porodu potřeba a hlavně vás udrží alespoň trochu v kondici. Já chodím například na cvičení do Podolí na kurz, který se jmenuj Fazolka a vedou ho přímo fyzioterapeuti. Kdo čeká kurz, kde se celou hodinu skáče na míče a tlachá se o porodu, je na omylu. Je to pěkná makačka a kromě posílení svalů potřebných k porodu, posilujete celé tělo a učíte se správnému držení těla. Já chci na kurz chodit i po porodu, protože jsem zjistila, že mým vážně mezery a je potřeba na držení těla pracovat.

Odkaz: http://fyziofitness-cernosice.cz/fazolka/

PŘEDPORODNÍ KURZY

Myslím, že jistým způsobem vám mohou dodat klid i předporodní kurzy, kde se dozvíte, jaký je průběh, jak poznat, že je čas jet do porodnice, jak to funguje v porodnici a kromě toho poznáte i prostory, kde budete rodit. Což vám v den porodu může ušetřit starosti s hledáním, rozkoukáváním se apo.

HYPNOPOROD

Pokud máte z porodu strach, existují i různé alternativy, které dokonce slibují, že si porod „užijete“. Když jsem tohle téma řešila s vámi na  Instagramu, opravdu dost lidí mi tuto metodu doporučovala. Funguje především na principu, že nasloucháte svému tělu a vše by pak mělo jít nějak tak „snáz“. Alespoň, co se vnímání porodu týká.

Dost z vás mi doporučilo i online kurz, který jim moc pomoh: https://thepositivebirthcompany.co.uk

Případně doporučuji knihu: HYPNOPOROD

DULA

Časté rady a doporučení se od vás týkala i toho, abych měla u porodu dulu / porodní asistentku. Dula je někdo, kdo vás na porod přichystá a je u něj s vámi po celou dobu. Pomáhá vám a říká, co a jak. Seznam porodních asistentek a dul najdete například na www.unipa.czwww.duly.eu nebo mojedula.cz.

ANIBALL

Tonuhle jsem se nejdřív hrozně smála, protože princip Aniballu je takový, že si koupíte míček, který uvnitř sebe postupně nafukujete a zkoušíte si ho „porodit“, abyste se naučily pracovat s vnitřními svaly, zkusily si techniku porodu a byly více pružné. Aniball slibuje, že při tréninku se sníží pravděpodovnost, že vám budou nastřihávat hráz.

 No a hned po dosmání se jsem si Aniball objednala a mám ho doma. Ještě jsem to nezkusila, ale chystám se na ten svůj porod na nečisto 😀 Trénovat byste totiž měly cca od 36. týdne.

Odkaz: www.aniball.cz

OLEJÍČKY

Tady pro vás mám hned 3 tipy, které jsem všechny pořídila v prodejně BIOOO

– masážní olej na hráz – tohle je opět především s ohledem na to, abyste předšly nástřihu hráze a docílily lepší elasticity. Odkaz: olej na masáž hráze

– první porodní olej – Masážní olej Gaia pomáhá lépe zvládat kontrakce dělohy v první době porodní. Osvědčená kombinace esenciálních olejů přináší úlevu, uklidňuje a eliminuje vliv negativních emocí během porodu. Odkaz: první porodní olej

– druhý porodní olej – Masážní olej Isis přináší podporu během druhé doby porodní, zesiluje kontrakce a napomáhá hladkému průběhu porodu. Osvědčená kombinace esenciálních olejů přispívá ke zdravému porodu. Odkaz: Druhý porodní olej

ČAJE

Asi jste už slyšeli pojem MALINÍK. Maliníkový čaj se doporučuje začít pít těhotným ženám, přibližně 6 až 4 týdny před termínem porodu. Čaj pomáhat činnosti hladkého svalstva v malé pánvi, lépe tedy připraví porodní cesty a vyvolává děložní kontrakce. Díky tomu dochází ke zkrácení druhé doby porodní, sníží se pravděpodobnost komplikací a zmírňuje porodní bolesti. Vše samozřejmě závisí i na dalších okolnostech, fyzické připravenosti maminky a miminka. (zdroj: https://www.monperi.cz/cs/home/)

Já si koupila směs spolu s jahodníkem : https://www.biooo.cz/caj_predporodni_nobilis_tilia-p-7098.html?

KNIHY

Ráda jsem připravená a ráda si o věcech čtu v pokud možno odborné literatuře. Zásadně se vyhýbám forum jako modrý koník apod.

Knihy, které jsem za těhotenství přečetla a které mi pomohly s odpovědmi na otázky týkající se porodu:

– Těhotenství – nejlepší tipy pro klidných devět měsíců

– Zdravé těhotenství, přirozený porod

Hypnoporod

KLID

A hlavně, holky, ženy, budoucí maminky – buďte v klidu. Dalo to už tolik lidí, dáte to i vy. V Africe rodí ženy za keřem v dřepu, vy máte všechny vymoženosti a možnosti dnešní doby. Myslete hlavně na to, co z porodu vznikne. Na ten pocit, až budete ten uzlíček štěstí mít konečně v ruce. To překoná všechno!!


Přeju, ať je ten váš porod co možná nejhladšího průběhu a ať vše dobře dopadne.

Pusu

S.

Recommended articles

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

#Instagram
#madeinprague