Nekupuj, adoptuj! A nemnož!

Nikola Ježková, 20 října, 2019
# TIPY

GRAPE

V článku o hudebním festivalu Grape, který se konal v srpnu jsem psala, že jsme si cestou domů adoptovali pejska. Pro ty, co ho nečetli, ještě jednou. ADOPTOVALI JSME PEJSKA! Při výběru jsme neřešili věk, rasu, ani žádné handicapy. A tak máme doma mladou fenečku čivavy, která má předkus, díky čemu na nás věčně vyplazuje jazyk. Výběr jména nám zabral jen chvilku, bude to Grape! Což navíc v překladu znamená Bobule. 🙂 Její život nezačal úplně růžově. Narodila se v množírně, kde měla být celý život zavřená v kleci a rodit štěňata. „Naštěstí“ na ni prý podle slov jejího bývalého majitele, množitele, spadla bouda a začala kulhat. Tím pro něj ztratila hodnotu a tak se jí dobrovolně vzdal.

Skončila v rukou paní, která zachraňuje pejsky z nevhodných podmínek a poskytuje domov také pejskům nalezeným, nebo vyhozeným. Sama se navíc snaží proti množírnám bojovat, ale jak sama říkala, není to jednoduché. I když už nějakou odhalí a dokonce ji nahlásí, často se stane, že při kontrole policie nenajde vůbec nic. Těžko říct, zda je množitel předem o prohlídce informován a má tak čas všechno, za co by mohl být potrestán, skrýt. A to včetně psů. Rozhodla se alespoň poskytnout některým z nich její číslo pro případ, že se pejsků budou z jakýchkoli důvodů zbavovat (třeba jako naší Grape).

CO JSOU MNOŽÍRNY

Téma množíren se hlavně za poslední dobu stalo velmi populární a čím dál tím víc se dostává do podvědomí lidí. Kdyby někdo přeci jen nevěděl, co si za množírnou má představit, jedná se o nekontrolovaný chov zvířat bez průkazu původu (i když dnes už vám ani PP nezaručí, že se jedná o psa z dobrých podmínek). Množitel je potom osoba, která chová zvířata (nemusí to být pouze psi) čistě za účelem zisku, často ve špatných podmínkách, nebo se tak označuje osoba, množící zvířata bez průkazu původu, bez ohledu na množství.

Mluví se především o nejhorších variantách množíren, které jsou špinavé, ukryté ve sklepě, kde zvířata kromě toho, že jsou v klecích, nemají ani vodu, krmivo a už vůbec ne veterinární péči. Je důležité si uvědomit, že množírna zdaleka nemusí mít pouze tuto podobu. Někteří množitelé mají sice zvířata v čistém prostředí, dávají jim najíst a napít, ale mláďata nemají žádné genetické testy, často nejsou zdravá a též nemají průkaz původu. Kromě obyčejných kupců jsou častými zákazníky také překupníci. „Levná“ štěnata, či jiná zvířata kupují za účelem dalšího prodeje a to ať už jiným lidem, nebo rovnou do množíren. Nebojí se je přeprodávat do celé Evropy. A není se čemu divit. Tento byznys je prý třetím nejvýdělečnějším na světě!

https://www.televizeseznam.cz/video/cernota/2-63956141

Podle mě je ale daleko efektivnější řešit problém množíren hned na začátku řetězce. Jednou z mála věcí, kterou si z ekonomické školy pamatuji je fakt, že tam, kde je poptávka je i nabídka. Takže dokud si štěňata budeme od množitele kupovat, on je stále bude za vidinou zisku množit. A nekupujte si ho od něj ani z lítosti! Nejlepší způsob, jak si pořídit psa, je ho adoptovat. A teď už to můžu potvrdit i na základě vlastní zkušenosti.

 

NEVÝHODY POŘÍZENÍ PSA Z MNOŽÍRNY

A tady ještě pár důvodů, proč se koupi pejska od množitele opravdu vyvarovat:

ADOPCE MÁ SMYSL

Nevýhody množíren shrnuty, teď bych ještě ráda vypíchla výhody adopce. Adoptovaní pejsci si vás váží trochu jinak. Jsou si vědomi toho, co pro ně děláte a ve velkém vám to vrací. A věřte mi, že vás bude osvojení hřát u srdce. Mně k dojetí stačí sledovat Grape pokroky. Přestává se bát, poznává svět a začíná se z něj radovat. Když si přišla poprvé po pohlazení, bylo to jako by mi poprvé řeklo dítě „mami!“. A to ještě žádné nemám. 😀 Se zabydlením jí pomáhají i naši původní dva psi. Ludva jí učí nebojácnosti a Ňufka poslušnosti. No, co se ale od obou naučila nejdřív, bylo loudění. Co je nejdůležitější, že jí hned přijali mezi sebe a mají jí oba děsně rádi. Jakoby si uvědomovali, odkud k nám přišla, a co všechno si už v životě prožila.

Co se ještě samotné adopce týče, její podmínkou je většinou jen zaplacení adopčního poplatku, který pokrývá náklady na ošetření zvířete (obvykle cca 1500-3000 Kč), a samozřejmě dobré podmínky pro pejska. Další průšvih je s útulky. Doslova praskají ve švech, přesně řečeno, pro další pejsky, které je potřeba zachránit, nemají místo.

NEMNOŽTE

Tím mohu navázat na celkové množení psů. Zapomeňte na řeči, že každá fenka by měla mít alespoň jednou za život štěňata, nebo že by si každý pes zasloužil alespoň jednou za život hezkou chvilku s fenkou. Nehledě na to, že se z toho rovnou může vyklubat třeba tucet štěňat. A co potom? 😀


Takže nekupuj, adoptuj!

N.


Zdroje:

https://funkydog.eu/blogs/news/cast-i-co-je-mnozirna-kdo-je-mnozitel-jaka-jsou-rizika

https://zpravy.aktualne.cz/domaci/stovky-lidi-protestovaly-proti-tyrani-a-mnozirnam/r~1323b3f8c0f811e999160cc47ab5f122/

 

Recommended articles

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

#Instagram
#madeinprague