3 důvody, proč jsem se rozhodla být vegetarián

Nikola Ježková, 16 července, 2019

JSEM VEGETARIÁN. PRO SEBE, ZVÍŘATA I PLANETU.

Uf, tak článek na téma vegetariánství byl velký oříšek. Mám toho totiž vždycky na srdci tolik, že ani nevím, kde začít. Pokusím  se vám ale i přesto vysvětlit co nejlíp svůj vlastní pohled na věc a zároveň tak odpovědět na všechny dotazy, se kterými jsem se zatím za mojí “kariéru” vegetariána setkala. Tak pojďme na to! 🙂 


Kdyby mi někdo minulé léto řekl, že nebudu jíst maso, asi bych se jen pousmála a mávla nad tím rukou. Maso jsem milovala, byla jsem častým zákazníkem McDonaldu a nejlepším dárkem k narozeninám pro mě byla návštěva restaurace Ambiente, kde se to masem doslova hemží (kdo zná, ví o čem mluvím). No prostě dobrá flákota mi vždycky udělala radost.

Zlom nastal ve chvíli, kdy jsem si našla přítele, který maso nejí už pár let. Doma se vařilo jen vegetariánsky a já si maso začala dávat místo denně, jen párkrát v týdnu. Občas jsem si na tajňáka, nebo ve čtyři ráno po akci, skočila na cheesburger a ukojila tak zbylé chuťové buňky, které po masu ještě toužily. I díky tomu, že přítel vaří vegetariánsky naprosto fantasticky, jsem si časem na maso odvykla úplně. A zjistila jsem důležitou věc. Jde to i bez něj. A nemyslím tím přítele, ale MASO! 😀

Důvod č. 1

V 99% je první otázkou, po tom, co někomu sdělím, že nejím maso, slovo PROČ? Kromě zjištění, že i bez masa může být jídlo plnohodnotné, jsem se začala detailněji zajímat i o to, co to vlastně maso je. Teď si možná budete ťukat na čelo, že nevím, co je maso, ale… Zpracované, naporcované a zabalené je bežně dostupné v jakémkoli obchodě s potravinami. Zákazníci se ale před koupí málokdy zajímají o to, jak se do regálu vlastně dostane a co všechno tomu předchází.

V regálu nevidíme živá zvířata, ale jen hotový produkt. Nevidíme zabíjení, ani jatka, a málokdo to vidět vůbec chce. Tedy jeden z důvodů (rozhodně ne však jediným), je důvod MORÁLNÍ. Vadí mi, jak je s hospodářskými zvířaty zacházeno a i fakt, že se vůbec pro potřeby lidí, zabíjejí. Největší kámen úrazu vidím pak ve velkochovech. Půjčila jsem si definici ze stránky hlavanahlave.cz, která popsala velkochov výstižně a pravdivě. A že je ta pravda dost smutná. 

“Velkochov je intenzivní chov hospodářských zvířat, což jednoduše znamená – hodně zvířat na jednom místě. Je to podnik průmyslové výroby a jeho smyslem je dosáhnout co nejvyššího výdělku za co nejnižších nákladů. Proto velkochovy velmi často splňují pouze minimální požadavky stanovené zákonem, které však nedokáží chránit zvířata před bolestí a citovým strádáním, ani přírodu před ničivou stopou, jež za sebou intenzivní živočišná výroba zanechává. Zvířata zde neznamenají nic víc než materiál, a tak se s nimi i nakládá.

Slouží jedinému účelu, tím je výroba potravin. V zákoně se na hospodářská zvířata pohlíží jinak než na psy nebo kočky. To, co by se u domácích mazlíčků považovalo za týrání, je u hospodářských zvířat zaběhnutou a povolenou praxí. Jde například o kastrace mláďat zaživa bez tišení bolesti, nepřetržité uvázání krav na řetězu nebo celoživotní pobyt v kleci.”

Ačkoli je vegetariánství na vzestupu, je mi jasné, že maso se ze dne na den jíst nepřestane. Proto alespoň fandím farmářům, kteří se ke všem zvířátům chovají humánně a dopřávají jim takové podmínky pro život, které si každé bez vyjímky zaslouží. 

Důvod č. 2

Pojďme se teď vrátit zpátky do supermarketu k regálu s masem. Kromě toho, že si za ním často nepředstavíme tvář zvířete, se nezajímáme ani o jeho kvalitu. Je všeobecně známé, dokonce i z oficiálního znění zákona, že je povolené balit výrobky odlišného složení (včetně masa) do stejných obalů. Jedná se o tzv. dvojí kvalitu potravin v různých členských zemích EU.

Mínisterstvo zemědělství se s tím rozhodlo něco dělat. Úplný zákaz jim nepřošel a tak se teď snaží alespoň o to, aby takové výrobky byly označené. Na situaci to reálně nezmění asi vůbec nic. Ale i snaha se cení, nebo ne? 😀 Pokud tedy jíte maso, je důležité vybrat si alespoň to nejkvalitnější. Nejideálnější variantou je najít si v okolí bydliště ověřeného řezníka, nebo ještě líp, kupovat si maso přímo u farmáře. 

Kromě dovolené dvojí kvality potravin si můžete znovu přečíst definici velkochovu. V takových podmínkách podle mě nemůže být zvíře šťastné a spokojené ba naopak, trpí. A právě emoce stejně jako nás, zvířata ve velké míře ovlivňují. Je tedy otázkou, jak moc kvalitní, nebo spíše nekvalitní může být maso vystresovaného zvířete. Tedy důvod č. 2 je KVALITA.

Důvod č. 3

Další v pořadí je nadspotřeba masa. Představte si, že jenom na českých jatkách je ročně poraženo více než 110 miliónů zvířat. To odpovídá tomu, jako by byla každou vteřinu usmrcena 3 zvířata!!! Naše babičky a dědečkové, ne-li naši rodiče si pamatují dobu, kdy si maso dopřávali pouze v neděli a v pondělí, kdy dojídali to, co zbylo z neděle. Dnes si spousta lidí bez masa neumí představit ani jeden jediný den.

Avšak k velké spotřebě masa se váže další závažný problém. Chov hospodářských zvířat má významný vliv na životní prostředí. Kromě toho, že dochází k vypásání porostu zvířaty, a že se musí stále rozšiřovat plochy pro produkci krmných plodin, jsou zvířata také hlavním zdrojem znečištění ovzduší. Produkují totiž značné množství nežádoucích plynů, mezi které můžeme zařadit CO2 a metan. Tedy pokud maso ze svého jídelníčku nevyřadíte úplně, zkuste ho alespoň trochu omezit. A jestli vám je životní prostředí ta tam, zkuste alespoň myslet na to, že maso člověk tráví přibližně 8 hodin. A to je sakra dost. 😀  Důvod č. 3 je tedy ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ. 


Reakce na to, že jsem vegetarián, jsou různé. Část mě lituje, část mě považuje za blázna a zbytek mě v tom podporuje. Přičemž podpory se dočkávám především od jiných vegetariánů. Lidi se mě často ptají třeba na to, jak to zvládám a jak to bez masa můžu vůbec vydržet. Je důležité si uvědomit, že vegetariánství nespočívá v tom, že si maso zakážete a budete trpět kdykoli vedle vás kolega v práci vytáhne klobásu (ach ta čeština! No věřím, že jste pochopili, co tím chci říct a jedeme dál :D). Vegetariánství je životní styl a každý se na tuhle cestu vydáváme dobrovolně. Maso není droga, na které se vybuduje závislost. Nechybí mi, jsem zdravá a nebojím se říct, že se cítím ještě líp, než když jsem maso jedla. V souvislosti s tím je také velmi důležité nahradit ho správnými potravinami, ale o tom třeba zase v příštím článku. 🙂

Ať už jste vegetariáni, nebo o vegetariánství zatím jen uvažujete, nebo jste naopak masoví nadšenci, děkuju, že jste pohled mýma očima dočetli až sem. A berte na vědomi, že cílem nebylo nikoho přesvědčovat, aby se přidal ke mně do týmu. Výhrou pro mě bude jen pochopení. A jestli jsem někoho přeci jen motivovala, třeba i jen k omezení masa,  beru to jako třešničku na dortu. 

Tak zase příště! 🙂

Vaše vegetariánka Nikol

A kdyby vás zajímal podcast, který dělala Sany, která o tom mluví z různých pohledů, najdete ho zde:

TEADEN – VEGERARIÁNSTVÍ

Recommended articles

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

#Instagram
#madeinprague