SICÍLIE: Místa, která musíte vidět. Plán na 7 dní cesty, tipy na ubytování, restaurace, místa

Sandra, 9 července, 2019

TÝDEN NA SICÍLII

SICÍLIE: Místa, která musíte vidět

Sicilie Trapani

BABYMOON

S Martinem jsme dlouho přemýšleli, kam se vydat na takové naše babymoon. Tedy dovolenou před tím, než se nám narodí ten prcek, který bude mít určitě ještě víc zavazadel než my dva dohromady. To víte, plíny, kočár, hračky a minimálně 3 outfity na den, když si zrovna blinkne nebo se pokaká, nějaké místo zaberou. Ale taky jsme věděli, že to je na další cca rok naše poslední „letecká“ dovolená. Ve třetím trimestru  byste lítat neměli a s malým miminkem to asi taky není to, co chcete.

SICÍLIE: Místa, která musíte vidět

Erice

PROČ SICÍLIE

Vzhledem k tomu, že jsme věděli, že musíme kvůli povinnostem odjet v měsících červen / červenec, nějaká exotika moc nepřidala v úvahu, protože tam v tuhle dobu není sezóna. Přemýšleli jsme ještě o Portugalsku, které nás dost láká, ale nakonec jsme se rozhodli pro Sicílii, kterou nám doporučoval náš kamarád, který na ni nedá dopustit. A to dokonce do takové míry, že když jsme mu volala o tipy, nabídl, že nám celou dovolenou zařídí a udělá nám to jako takovou „adventure race“.

ADVENTURE RACE

Abyste pochopili, co nás ten týden čekalo – nikdy jsme nic nevěděli dopředu. Jediné, co jsem před odletem věděli je to, že můžeme mít jen příruční zavazadla (mimochodem ty bych doporučila všem, je to pak snažší na přepracování na skutru:)), že máme být před domem v určitou hodinu (tam nás nečekaně vyzvedla máma, která nás i s občerstvením hodila na letiště), ale jinak vůbec nic. Na letišti jsme dostali 3 obálky – v první byly letenky (mimochodem falešné, abychom to měli víc zabávnější. Byli na Sardinii, takže jsme si je pak museli jít vyměnit), v druhé byl dopis, kde jsme měli první úkol po přistání, a to najít autopůjčovnu a ve třetí byl formulář právě na půjčení auta. Pak jsme dostávali indicie většinou v ten den ráno a pak v průběhu dne, když bylo potřeba.

Byla to hrozná zábava a všem bych přála, abyste tohle mohli zažít. Je to největší relax, protože se o nic nemusíte starat. I když musím přiznat, že občas to bylo i trochu stresující, protože jsme nevěděli, na co se připravit, co dělat, jestli čekat na indicii nebo mít svůj program, ale celkově to hodnotím jako super akci, protože jsme viděli vážně krásný místa. A právě o ty se s vámi chci podělit!

O SICÍLIE ANEB CO VĚDĚT, NEŽ VYRAZÍTE

Než se dám na tipy na jednotlivá místa, asi bych vám měla sdělit naše dojmy ze Sicílie.

V první řadě bych asi volila na návštěvu jiný měsíc, protože tam bylo neskutečná vedro. Okolo 36 stupňů a Sicílie mi víc než takový to místo, kde budete celé dny na pláži, příjde lepší na turistiku, procházky italskýma městečkama, objevování a ta vedra na to prostě nejsou to top.

Nevím, jestli to je tím, že jste až moc na jihu, ale Italové tady získávají úplně jiný ráz. Jak to jenom říct, abych se nikoho nedotkla – zkrátka, jsou tu takoví pomalejší, neumí moc anglicky a obecně je s nimi těžší domluva. O jejich stylu řízení nemluvě. Pokud si budete půjčovat auto, budete muset předvídat ještě 2x víc než normálně. A zapomeňte na to, že dodržují pravidla. Značky úplně ignorují.

Tady víc než jinde neplatí, že cena v restauracích rozhoduje o tom, jak to bude dobrý. Většinou jsme si v drahých restaurací, kde stálo jídlo i 600 na osobu, vůbec nepochutnali. Naopak v zapadlých restauracích, kde to bylo levnější, to bylo vážně dobrý. Nebo vám alespoň nebylo tolik líto peněz.Doporučuji si tady dát tedy opravdu čas a projíždět si review restaurací na internetu.

K jídlu – až tu budete, určitě si dejte mimo klasiku i Aranchino a zmrzlinu v žemli!

DEN PO DNI NA SICÍLII

DEN 1 – TRAPANI

Letenky si doporučuji najít přes momondo nebo přes skyscanner, kde většinou najdete nejlepší nabídky. Když budete šikovní, dají se sehnat okolo 4.000 CZK. My jsme letěli do města Trapani, které bylo naším hlavním východiskem z hlavního důvodu – většina výletů totiž byla právě v jeho okolí a přesuny tak byly nejsnažší. Nejdelší vzdálenost přejezdu byla 2,5h.

Vzhledem k tomu, že jsme dorazili až pozdě odpoledne a zabralo nám ještě nějaký čas půjčit auto – mimochodem  my měli půjčené přes booking.com, konkrétně přes Locauto. Jen ideálně byste měli mít kreditní kartu. S debetní to jde taky, ale platí tam navíc nějaké pojištění, cca 111 EUR.

No každopádně vzhledem k pozdějšímu přistání jsme měli zařízené ubytování přímo v Trapani, kde jsme alespoň měli čas projít město a dát si první z mnoha těstovin. Ubytování bylo sice jen na přespání, ale i tak bylo moc hezké. Šlo o Arancio Tourist Apartment. Hezké byzování v centru, takže to máte všude kousíček. A hlavně kousek od přístavu, což se hodí pro další den 🙂

SICÍLIE: Místa, která musíte vidět

Trapani

DEN 2 – LA FAVIGNANA

Přesun na tenhle ostrůvek vás bude stát cca 9 eur na osobu za jednosměrný lístek.

A je to naprostý ráj a pro nás tam byla přesně ta správna „holiday mood“. Možná i kvůli tomu, že právě tady se vyplatí půjčit si skutr, protože jedině tak objedete všechna hezká místa, která ostrov nabízí. Hodně lidí využívá i kola, která jsou také k půjčení a některá ubytování je poskytují (jako například to naše Al Gattapardo, odkaz níže), Ale ty já bych upřímně v těch mega vedrech nedoporučovala. Skutr vás vyjde na 40 euro na 2 dny a to mi přijde fajn, rychlejší, pohodlnější a je to zážitek.

Půjčení skutru – my si ten náš půjčili u Noleggio Plaia (Via Florio 11). Je to asi 200 metrů od přístavu.

Co vidět:

Cala Azzura – naprosto dokonale modrá čistá voda. Nejhezčí, jakou jsem na Sicílii viděla. Akorát je kolem kamenitá pláž – lépe řečeno – obrovské balvany. Ale když přijdete včas, můžete si zabrat skvělé místo u moře na nějakém placatém, na kterém se dá ležet. A když přijdete později, nebojte se jít až úplně dozadu, vždy jsme tam nějaké hezké místečko našli. Většina se totiž ukotví hned na začátku a dál se jim nechce.

Cala Rossa – nádherný místo, kde jsme si dali oběd v místním food trucku a fresh s úžasným výhledem!  Dokonce je tady i spousta míst na schování se před sluníčkem, protože tam jsou všude skály a různé jeskyně. Jen přístup do vody je takový nic moc.

SICÍLIE: Místa, která musíte vidět

Favignana

Cala Rotonda – tam je takový fajn bar na pláži a je příjemné, že se na chvilku máte kam schovat a dát si dobrý drink. Jinak pláž klasika, rozhodně ne nejhezčí.

Lido Burrone – to je vyhlášená pláž na Favignanu, protože je písková a má slunečníky (za poplatek), ale to je její asi jediná výhoda. Jinak je tam spoustu lidí! Jako fakt spousta! Ale mají restauraci, tak teoreticky místo na občerstvení..

Ostatní místa jsme navštívili taky, ale už mi nepřišly až tak moc zajímavá. Ale vzhledem k tomu, že to je z jedné strany na druhou asi 15-20 minut, dá se vážně objet za jeden den celý.

SICÍLIE: Místa, která musíte vidět

Favignana mapa

Kde jíst:

Ve městě je spousta restaurací. Pokud nemáte po tom vedru takový hlad, doporučuji dát si ve stánku Aranchino, což je taková smažená plněná koule, případně tam měli super kousky pizzy. Kam rozhodně nechoďte, tak to je restaurace Osteria. Nejdražší jídlo jaké jsem kdy měla a naprosto bez chuti.

Ubytování:

AL GATTOPARDO

Tohle bylo naše ubytování. Úplně nádherný italský penzionek plný kytek. K půjčení kole, je tam krásná zahrádka a v ceně je snídaně.

SICÍLIE: Místa, která musíte vidět

Favignana

DEN 3 – LA FAVIGNANA

Druhý den jsme ještě zůstali na ostrově, ale přesunuli se do naprosto krásnýho hotelu, který je udělaný v bílem lomu. Super bylo, že mají i bazén, takže jsme si dávali drinky u bazénu, čvachtali se a naprosto se zrelaxovali. Aby se neřeklo, tak jsme si pak skutrem dojeli na rychlou koupačku na pláž Casa Azzura, která je asi 10 minut, takže ideál.

Kde jíst:

Upřímně večeři v hotelu moc nedoporučuji, nebylo to nic extra a zbytečně drahé. To si raději dojeďte do restaurace Faviva – je to tam sice taky trošku dražší, ale za to si mega pochutnáte je a to tam krásné. Skutrem zase kousek.

Ubytování:

Cave Bianche hotel

SICÍLIE: Místa, která musíte vidět

Favignana

DEN 4 – ERICE

Ráno jsme se vrátili zpět na Trapani a vydali se dál prozkoumávat Sicílii.

Po cestě jsme se ještě stavili v muzeum soli.

V oblasti Trapani leží i tohle nádherné městečko Erice, je vzdálené asi půl hodinu a leží na samotném vrcholu kopce. Už ta cesta na něj je zážitek a pořád si jen říkáte “ wow!“.

Městečko je naproto dokonalý, má tu správnou atmosféru, krásné obchůdky s delikatesami, s vínem, s home made keramikou a home made koberečky. Byla jsem z něj úplně nadšená. Má asi 16 kostelů a jen 200 obyvatel, což je docela zajímavý poměr 😀

Mimo jiné tu je nádherný park, odkud vidíte celou Sicílii! Doporučuji zajít si sem na západ nebo východ slunce!

SICÍLIE: Místa, která musíte vidět

Erice

Kde jíst:

Od majitele hotelu jsme dostali 3 typy na nejlepší restaurace a jednu boží cukrárnu na snídani nebo dezert po večeři:

Montf San Giuliano – mají terasu a super jídlo

Rusticella – mají výbornou pizzu, ostatní jídlo nic moc.

Archi di San Corco – skvělé jídlo a vinotéka v jednom

cukrárna: Maria Grammatico

Ubytování:

Prosím vás! Jestli budete v Erice, MUSÍTE! si rezervovat tohle ubytování. To byla taková romantika a nádhera! Úplně úžasný apartmánek s terasou, kde jsme večer pili víno (teda Martin, já měla vodu), jedli dezert z místní cukrárny a povídali si. A já si ráno přivstala a četla si tu. No to byl úplný ráj. A majitelé jsou nejvíc milí lidi! Dokonce vám poradí, kde nechat auto, abyste nemuseli nic platit 🙂

Erice Pietre Antiche

SICÍLIE: Místa, která musíte vidět

Erice

DEN 5 – SAN VITA LO CAPO

Z Erice se nám vůbec nechtělo, ale tohle městečko, které je na samotném cípu Sicílie, má také něco do sebe. Má docela hezkou pláž, kde se dají opět pronajmout slunečníky. Všude kolem jsou restaurace a zmrzlinárny.

Ubytování:

Ale co si budeme – my jako milovníci výhledů jsme měli radost, že i tohle ubytování bylo naprosto dokonalý a mělo i vlastní gril, takže jsme se rozhodli si ugrilovat. Koupili jsme ryby, kalamáry, zeleninu, víno (zase jen pro Martina), nějaké dobroty a jen jsme raloxovali na terase s tímhle výhledem.

Jen pozor – potřebujete i vlastní uhlíky a zapalovač. Ty hotel neposkytuje.

Hotel má mimo jiné i krásný bazén, kde jsme si užili pak druhý den dopoledne před tím, než jsme se vydali na cestu. A mimo jiné je možný si ho pronajmout na večer, kdy slouží jako vířivka! Stojí to asi 20 eur, pokud si to dobře pamatuju.

Villa Sauci

SICÍLIE: Místa, která musíte vidět

San Vita lol Capo

DEN 6 – CEFALU

Na poslední dva dny jsme se přesunuli do městečka Cefalu. Mimochodem, po cestě jsme se stavili i ve známém Palermu a tam vám to vážně nedoporučuji. Hrozný blázinec a podle mě nic hezkého 😀 Takže tam se ani nezdržujte.

Cefalu je oproti tomu zase to roztomilé italské městečko, kde toho ale zase nevidíte tolik, aby vám to zabralo celý den. Takže tady se víc než kde jinde vyplatí najít si hezké ubytování a užít si to tam. Stejně, jako jsme to udělali my!!

Ubytování č. 1:

Naprosto miluju tenhle resort! Je sestavený z bungalový a každý má výhled na moře, kde vidíte nejenom východ, ale i západ slunce. Taký má tenisové kurty, bazén a restauraci. Ale hlavně má nádherný lehátka a takový ty postele u moře, a to nám ke štěstí úplně stačilo!

Restauraci bych tu nedoporučovala. Byla předražená a jídlo opět průměr. Bohužel.

Calanica resort

SICÍLIE: Místa, která musíte vidět

Cefalu

Ubytování 2:

Aby to nebylo všechno jen fancy, poslední noc jsme byli ubytování v campu, který ale naprosto předčil naše očekávání. Ty časy kempů, kam jsme jezdily jako malé s rodiči, jsou už totiž pryč. Tady najdete všechno poměrně moderní a vlastně vám tu nic nechybí. A hlavně tenhle kemp má i krásnou pláž!

Campeggio Sanfilippo

SICÍLIE: Místa, která musíte vidět

Cefalu


Sečteno podtrženo, Sicílii jsme si užili. Užili jsme si hlavně společného času, nabrali vytamín D, diskutovali jména pro mimi, naše plány a  kam pojedeme příště, možná už ve třech.  🙂

Pokud by vás cokoliv o naší cestě zajímalo, dejte vědět. Ráda poradím, zodpovím!

Mějte se krásně

S.

SICÍLIE: Místa, která musíte vidět

SICÍLIE: Místa, která musíte vidět

Favignana

SICÍLIE: Místa, která musíte vidět

Favignana

SICÍLIE: Místa, která musíte vidět

Favignana

SICÍLIE: Místa, která musíte vidět

Favignana – Cave BIANCHE

SICÍLIE: Místa, která musíte vidět

Favignana hotel

SICÍLIE: Místa, která musíte vidět

SICÍLIE: Místa, která musíte vidět

Erice

SICÍLIE: Místa, která musíte vidět

Erice

SICÍLIE: Místa, která musíte vidět

Cefalu

SICÍLIE: Místa, která musíte vidět

Muzeum soli

SICÍLIE: Místa, která musíte vidět

Erice

SICÍLIE: Místa, která musíte vidět

Favignana

SICÍLIE: Místa, která musíte vidět

Cefalu – resort

SICÍLIE: Místa, která musíte vidět

Cefalu

SICÍLIE: Místa, která musíte vidět

Erice

 

Recommended articles

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

#Instagram
#madeinprague