TĚHOTENSTVÍ: VÝBĚR PORODNICE

Sandra, 29 června, 2019

Vybrat porodnici je podle mě jedno z nejdůležitějších rozhodnutí v průběhu těhotenství. (Hned po výběru jména :D) Většina z nás tohle rozhodnutí dělá poprvé, jsme těhotné poprvé a každá věc je pro nás nová. Jak se teda rozhodnout a jaké rozhodnutí je to správné? Na tohle pro vás odpověď nemám, ale můžu vám dát pár tipů, podle kterých jsem se rozhodovala já a co pro mě bylo důležité.

Při rozhodování jsem měla vlastně dva hlavní požadavky – aby to bylo prostředí, které je příjemné pro mě a zároveň, aby to bylo takové prostředí, které bude bezpečné pro miminko.

Tím příjemným prostředím mi šlo především o to, abych se tam cítila dobře, bylo to pokud možno alespoň trochu útulné a při porodu jsem nemusela „hekat“ na chodbě.

Bezpečným pro dítě myslím to, aby nemocnice měla potřebné vybavení, pokud by nastaly komplikace a miminko se nemuselo převážet moc daleko. Tenhle bod pro ně je ještě trochu víc důležitý než moje vlastní pohodlí.

Proto bylo potřeba udělat si pořádný průzkum a zjistit, jak se k čemu která porodnice staví a co mě tam bude čekat. Snad vám můj přehled pomůže. A nezapomeňte – žádné rozhodnutí není špatné a určitě to zvládnete!


Než začnu, během hledání jsem narazila na další otázky, které rodičky řeší a pojmy, které jsem do té doby neznala. Bylo mezi nimi například:

zdroj: https://www.nutriklub.cz/clanek/jak-si-vybrat-spravnou-porodnici

Pojmy, které jsem neznala:

Hamiltonův hmat – lékař vsune prst jedné ruky co nejhlouběji do vagíny, zatímco druhou tlačí na stěnu břišní a krouživým pohybem uvnitř středu čípku odloupne vak blan od děložní stěny. Následně dojde k vyplavení prostaglandinů, tedy hormonů, které mají pozitivní vliv na spouštěcí mechanismus porodu.

Kristellerovy exprese – vytlačení dítěte z porodnich cest výrazným tlakem na břicho rodičky.

Epizotomie – nástřih hráze při porodu

Dotepání pupečníku – jde o to, za jak dlouhou dobu bude přestřižena pupeční šňůra. Doporučuji tento článek: https://www.promaminky.cz/clanky/porod-a-sestinedeli-48/dotepani-pupecniku-jak-moc-je-dulezite-473

Bez protržení plodových obalů

Injekce oxytocinu – látka na podporu stahů

Bonding – je proces utváření vazby mezi dítětem a matkou v průběhu prvních chvil i let života dítěte. Po porodu je dítě přiloženo na tělo maminky.


Fakultní nemocnice Královské Vinohrady http://www.fnkv.cz/

Rodička (nebo zastupující osoba) se dostaví s těhotenskou průkazkou a průkazem pojištěnce na recepci kliniky od 14. týdne těhotenství (tj. od 14+0). Registrace je možná do naplnění kapacity a není omezena bydlištěm těhotné

Na porodním sále je snaha o maximální vstřícnost a ohleduplnost vůči rodičkám. Je možná přítomnost doprovodu k porodu (otec, příbuzný, známý), rodičky se v předporodním období mohou pod dohledem personálu porodního sálu volně pohybovat, jsou k dispozici míče i sprchy. Díky moderním přípravkům je možné opustit klasickou přípravu k porodu klystýry a holením. Maminky nemusí rodit „klasicky“ v poloze na zádech, ale na polohovacím porodnickém lůžku v sedě i polosedě, v případě i na boku, dle přání rodičky a dle postupu porodu. Nástřih hráze je prováděn pouze v nutných případech, aby se zabránilo vážnějšímu poranění matky či poškození dítěte. Samozřejmostí je možnost epidurální analgezie při porodu. Kromě epidurální analgezie nabízíme i jiné možnosti úlevy od bolesti, vše je na individuální domluvě rodičky a personálu. Dítě, je-li v pořádku a matka si to přeje, je ihned po porodu položeno matce na břicho, nebo je matce k prsu přikládáno ihned po jeho ošetření.

https://www.fnkv.cz/porodni-sal.php


Gynekologicko-porodnická klinika 1. LFUK a Všeobecné FN v Praze „Apolinář“ http://www.apolinar.cz/

V současné době máme k dispozici dva porodní sály. Oba jsou rozděleny na pět porodními boxů. Porodní sál č. 1 je určen zejména pro fyziologické porody. Porodní sál č. 2 slouží obvykle ženám se závažnými komplikacemi, je totiž v těsné blízkosti neonatologické jednotky intenzivní péče. Tato organizace je velmi výhodná pro případ porodů zejména extrémně nezralých novorozenců. Během porodu mají rodičky na samostatném boxu možnost využití balonu, masáže, vany a aromaterapie.
K lékařskému vedení porodu patří také farmakologická terapie, jejímž základem je zcela zdarma prováděná epidurální analgezie. Přípravek Entonox zdarma. Pokud porod proběhne bez komplikací, přikládáme novorozence na břicho rodičky (bonding) a po ošetření ihned k prsu. Další hodinu zůstává dítě s rodiči na svém porodním boxe pod dohledem porodní asistentky.

Během porodu mají rodičky na samostatném boxu možnost využití balonu, masáže, vany a aromaterapie.

K lékařskému vedení porodu patří také farmakologická terapie, jejímž základem je zcela zdarma prováděná epidurální analgezie.

Přípravek Entonox (směs kyslíku a oxidu dusného) je inhalační analgetikum určené k tlumení porodních bolestí a je podáván na přání rodičky – zdarma.

Předporodní kurzy:

Kurz se skládá z 6 hodin výuky + diskuse, je rozdělený podle domluvy s porodní asistentkou, která kurz vede. Cena kurzu: 1.500 Kč.

Nadstandardní služby:

Odběr pupečníkové krve.

REGISTRACE : ve 14. týdnu http://www.apolinar.cz/cs/porodnice/jak-registrovat

Kurzy:

http://www.apolinar.cz/cs/porodnice/cviceni_tehotnych

http://www.apolinar.cz/cs/porodnice/pripravny_kurz

Ústav pro péči o matku a dítě Praha – Podolí http://www.upmd.cz/

V případech, kdy to stav rodičky umožňuje, může si rodící žena zvolit polohu a režim v průběhu porodu, včetně II. porodní doby. Porodní sál umožňuje porody ve zcela samostatných místnostech, každá s vlastním sociálním zařízením, přítomnost otce dítěte či jiné žádané (obvykle příbuzné) osoby je samozřejmostí. U fyziologických porodů je možný volný pohybový režim. Lze využít sprchy, porodního vaku, porodní židličky a balónů, je umožněn poslech vlastní hudby apod. Porodní sál používá nejmodernější techniku monitorování stavu plodu v průběhu I. a II. doby porodní. V případě komplikací je možné okamžitě provést akutní císařský řez přímo na porodním sále. Přímo na porodním sále je k dispozici novorozenecký box, který je vybaven vším potřebným pro intenzívní péči o novorozence.

Nadstandardní služby:

Odběr pupečníkové krve.

Registrace: https://www.upmd.cz/pro-pacienty/registrace-tehotnych/

https://www.upmd.cz/pro-pacienty/podolsky-balicek/

https://www.upmd.cz/pro-pacienty/predporodni-kurzy/

https://www.upmd.cz/pro-pacienty/prohlidka-porodnice/


Fakultní nemocnice v Motole http://www.fnmotol.cz/

Součástí kliniky je i intenzivní pracoviště pro novorozence a návaznost na specializované dětské kliniky s možností nejerudovanějšího zvládnutí všech patologických stavů matky i dítěte, jak předem zjištěných, tak náhle vzniklých. Perinatologické centrum FN Motol je jediné centrum v České republice, které poskytuje komplexní péči o novorozence s vrozenými vývojovými vadami.

Naší prioritou je snaha o maximální spolupráci s rodičkou. Snažíme se respektovat její požadavky, pokud nejsou v rozporu s doporučenými medicinskými postupy. Ke každému úkonu vyžadujeme souhlas rodičky.

Porodní sál:

Na porodním sále máme k dispozici pět samostatných porodních pokojů s kompletním zázemím pro rodičku, doprovod i novorozence. Všechny pokoje jsou vybaveny sprchou s WC, jeden má i masážní vanu. Porodní pokoje jsou vybaveny moderní sledovací technikou pro matku i plod. Rodičkám jsou k dispozici veškeré relaxační pomůcky, jako jsou polohovací míče, sprchy, žíněnka. Maminky rády využívají i možnost tlumeného osvětlení a příjemné relaxační hudby.

Předporodní kurzy:

Předporodní kurz je součástí plánované účasti otce, či jiné blízké osoby při porodu. Kurz trvá 2 hodiny a je bezplatný. Těhotná a její partner jsou seznámeni prostřednictvím videozáznamu s prostory a provozem porodního sálu. Dále jsou v rámci tohoto kurzu seznámeni s průběhem porodu. Kurz má charakter spíše konkrétních informací o našem porodním sále a šestinedělí. Kurzy vedou porodní asistentky naší kliniky, se kterými se setkáte v průběhu porodu.


Thomayerova nemocnice http://www.ftn.cz/

Porodnická část kliniky pečuje o pacientky s fyziologickým i rizikovým těhotenstvím, včetně ultrazvukové diagnostiky. Klinika je zároveň výukovým pre a postgraduálním centrem a podílí se na řadě vědecko-výzkumných projektů.

Předporodní kurzy:

Ano, 3x dvě hodiny s prohlídkou porodnice


Na Bulovce http://bulovka.cz

http://bulovka.cz/kliniky-a-oddeleni/gynekologicko-porodnicka-klinika/

https://www.radio.cz/cz/rubrika/udalosti/nove-porodni-apartmany-budou-spise-jako-luxusni-hotelovy-pokoj


Další tipy (mimo Prahu)

Nemocnice Slaný – http://www.nemsl.cz/porodnice/

Nemocnice Mělník – http://www.nemocnice-melnik.cz/luzkove/porodnice/

Nemocnice Hořovice – https://www.nemocnice-horovice.cz/oddeleni/porodnice-u-slunecni-brany#wards-navstevy


JAK JSEM SE ROZHODLA?

Já se nakonec rozhodovala mezi Motolem a Podolím. Myslela jsem si, že o Motolu nikdy uvažovat nebudu, ale líbí se mi ta jistota zdravotnické péče, v případě komplikací. Na druhou stranu Podolí mi příjde jako hezký kompromis mezi pohodlím a bezpečím.

Nakonec to ale vyhrálo Podolí a i kvůli tomu, že jsem si tam oblíbila jednu paní doktorku, která si mě vzala do péče. Zda to bylo dobré rozhodnutí vám povím v listopadu :))

Vaše, S.

Recommended articles

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram Access Token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

#Instagram
#madeinprague