TĚHOTENSTVÍ: VÝBĚR PORODNICE

Sandra, 29 června, 2019

Vybrat porodnici je podle mě jedno z nejdůležitějších rozhodnutí v průběhu těhotenství. (Hned po výběru jména :D) Většina z nás tohle rozhodnutí dělá poprvé, jsme těhotné poprvé a každá věc je pro nás nová. Jak se teda rozhodnout a jaké rozhodnutí je to správné? Na tohle pro vás odpověď nemám, ale můžu vám dát pár tipů, podle kterých jsem se rozhodovala já a co pro mě bylo důležité.

Při rozhodování jsem měla vlastně dva hlavní požadavky – aby to bylo prostředí, které je příjemné pro mě a zároveň, aby to bylo takové prostředí, které bude bezpečné pro miminko.

Tím příjemným prostředím mi šlo především o to, abych se tam cítila dobře, bylo to pokud možno alespoň trochu útulné a při porodu jsem nemusela „hekat“ na chodbě.

Bezpečným pro dítě myslím to, aby nemocnice měla potřebné vybavení, pokud by nastaly komplikace a miminko se nemuselo převážet moc daleko. Tenhle bod pro ně je ještě trochu víc důležitý než moje vlastní pohodlí.

Proto bylo potřeba udělat si pořádný průzkum a zjistit, jak se k čemu která porodnice staví a co mě tam bude čekat. Snad vám můj přehled pomůže. A nezapomeňte – žádné rozhodnutí není špatné a určitě to zvládnete!


Než začnu, během hledání jsem narazila na další otázky, které rodičky řeší a pojmy, které jsem do té doby neznala. Bylo mezi nimi například:

zdroj: https://www.nutriklub.cz/clanek/jak-si-vybrat-spravnou-porodnici

Pojmy, které jsem neznala:

Hamiltonův hmat – lékař vsune prst jedné ruky co nejhlouběji do vagíny, zatímco druhou tlačí na stěnu břišní a krouživým pohybem uvnitř středu čípku odloupne vak blan od děložní stěny. Následně dojde k vyplavení prostaglandinů, tedy hormonů, které mají pozitivní vliv na spouštěcí mechanismus porodu.

Kristellerovy exprese – vytlačení dítěte z porodnich cest výrazným tlakem na břicho rodičky.

Epizotomie – nástřih hráze při porodu

Dotepání pupečníku – jde o to, za jak dlouhou dobu bude přestřižena pupeční šňůra. Doporučuji tento článek: https://www.promaminky.cz/clanky/porod-a-sestinedeli-48/dotepani-pupecniku-jak-moc-je-dulezite-473

Bez protržení plodových obalů

Injekce oxytocinu – látka na podporu stahů

Bonding – je proces utváření vazby mezi dítětem a matkou v průběhu prvních chvil i let života dítěte. Po porodu je dítě přiloženo na tělo maminky.


Fakultní nemocnice Královské Vinohrady http://www.fnkv.cz/

Rodička (nebo zastupující osoba) se dostaví s těhotenskou průkazkou a průkazem pojištěnce na recepci kliniky od 14. týdne těhotenství (tj. od 14+0). Registrace je možná do naplnění kapacity a není omezena bydlištěm těhotné

Na porodním sále je snaha o maximální vstřícnost a ohleduplnost vůči rodičkám. Je možná přítomnost doprovodu k porodu (otec, příbuzný, známý), rodičky se v předporodním období mohou pod dohledem personálu porodního sálu volně pohybovat, jsou k dispozici míče i sprchy. Díky moderním přípravkům je možné opustit klasickou přípravu k porodu klystýry a holením. Maminky nemusí rodit „klasicky“ v poloze na zádech, ale na polohovacím porodnickém lůžku v sedě i polosedě, v případě i na boku, dle přání rodičky a dle postupu porodu. Nástřih hráze je prováděn pouze v nutných případech, aby se zabránilo vážnějšímu poranění matky či poškození dítěte. Samozřejmostí je možnost epidurální analgezie při porodu. Kromě epidurální analgezie nabízíme i jiné možnosti úlevy od bolesti, vše je na individuální domluvě rodičky a personálu. Dítě, je-li v pořádku a matka si to přeje, je ihned po porodu položeno matce na břicho, nebo je matce k prsu přikládáno ihned po jeho ošetření.

https://www.fnkv.cz/porodni-sal.php


Gynekologicko-porodnická klinika 1. LFUK a Všeobecné FN v Praze „Apolinář“ http://www.apolinar.cz/

V současné době máme k dispozici dva porodní sály. Oba jsou rozděleny na pět porodními boxů. Porodní sál č. 1 je určen zejména pro fyziologické porody. Porodní sál č. 2 slouží obvykle ženám se závažnými komplikacemi, je totiž v těsné blízkosti neonatologické jednotky intenzivní péče. Tato organizace je velmi výhodná pro případ porodů zejména extrémně nezralých novorozenců. Během porodu mají rodičky na samostatném boxu možnost využití balonu, masáže, vany a aromaterapie.
K lékařskému vedení porodu patří také farmakologická terapie, jejímž základem je zcela zdarma prováděná epidurální analgezie. Přípravek Entonox zdarma. Pokud porod proběhne bez komplikací, přikládáme novorozence na břicho rodičky (bonding) a po ošetření ihned k prsu. Další hodinu zůstává dítě s rodiči na svém porodním boxe pod dohledem porodní asistentky.

Během porodu mají rodičky na samostatném boxu možnost využití balonu, masáže, vany a aromaterapie.

K lékařskému vedení porodu patří také farmakologická terapie, jejímž základem je zcela zdarma prováděná epidurální analgezie.

Přípravek Entonox (směs kyslíku a oxidu dusného) je inhalační analgetikum určené k tlumení porodních bolestí a je podáván na přání rodičky – zdarma.

Předporodní kurzy:

Kurz se skládá z 6 hodin výuky + diskuse, je rozdělený podle domluvy s porodní asistentkou, která kurz vede. Cena kurzu: 1.500 Kč.

Nadstandardní služby:

Odběr pupečníkové krve.

REGISTRACE : ve 14. týdnu http://www.apolinar.cz/cs/porodnice/jak-registrovat

Kurzy:

http://www.apolinar.cz/cs/porodnice/cviceni_tehotnych

http://www.apolinar.cz/cs/porodnice/pripravny_kurz

Ústav pro péči o matku a dítě Praha – Podolí http://www.upmd.cz/

V případech, kdy to stav rodičky umožňuje, může si rodící žena zvolit polohu a režim v průběhu porodu, včetně II. porodní doby. Porodní sál umožňuje porody ve zcela samostatných místnostech, každá s vlastním sociálním zařízením, přítomnost otce dítěte či jiné žádané (obvykle příbuzné) osoby je samozřejmostí. U fyziologických porodů je možný volný pohybový režim. Lze využít sprchy, porodního vaku, porodní židličky a balónů, je umožněn poslech vlastní hudby apod. Porodní sál používá nejmodernější techniku monitorování stavu plodu v průběhu I. a II. doby porodní. V případě komplikací je možné okamžitě provést akutní císařský řez přímo na porodním sále. Přímo na porodním sále je k dispozici novorozenecký box, který je vybaven vším potřebným pro intenzívní péči o novorozence.

Nadstandardní služby:

Odběr pupečníkové krve.

Registrace: https://www.upmd.cz/pro-pacienty/registrace-tehotnych/

https://www.upmd.cz/pro-pacienty/podolsky-balicek/

https://www.upmd.cz/pro-pacienty/predporodni-kurzy/

https://www.upmd.cz/pro-pacienty/prohlidka-porodnice/


Fakultní nemocnice v Motole http://www.fnmotol.cz/

Součástí kliniky je i intenzivní pracoviště pro novorozence a návaznost na specializované dětské kliniky s možností nejerudovanějšího zvládnutí všech patologických stavů matky i dítěte, jak předem zjištěných, tak náhle vzniklých. Perinatologické centrum FN Motol je jediné centrum v České republice, které poskytuje komplexní péči o novorozence s vrozenými vývojovými vadami.

Naší prioritou je snaha o maximální spolupráci s rodičkou. Snažíme se respektovat její požadavky, pokud nejsou v rozporu s doporučenými medicinskými postupy. Ke každému úkonu vyžadujeme souhlas rodičky.

Porodní sál:

Na porodním sále máme k dispozici pět samostatných porodních pokojů s kompletním zázemím pro rodičku, doprovod i novorozence. Všechny pokoje jsou vybaveny sprchou s WC, jeden má i masážní vanu. Porodní pokoje jsou vybaveny moderní sledovací technikou pro matku i plod. Rodičkám jsou k dispozici veškeré relaxační pomůcky, jako jsou polohovací míče, sprchy, žíněnka. Maminky rády využívají i možnost tlumeného osvětlení a příjemné relaxační hudby.

Předporodní kurzy:

Předporodní kurz je součástí plánované účasti otce, či jiné blízké osoby při porodu. Kurz trvá 2 hodiny a je bezplatný. Těhotná a její partner jsou seznámeni prostřednictvím videozáznamu s prostory a provozem porodního sálu. Dále jsou v rámci tohoto kurzu seznámeni s průběhem porodu. Kurz má charakter spíše konkrétních informací o našem porodním sále a šestinedělí. Kurzy vedou porodní asistentky naší kliniky, se kterými se setkáte v průběhu porodu.


Thomayerova nemocnice http://www.ftn.cz/

Porodnická část kliniky pečuje o pacientky s fyziologickým i rizikovým těhotenstvím, včetně ultrazvukové diagnostiky. Klinika je zároveň výukovým pre a postgraduálním centrem a podílí se na řadě vědecko-výzkumných projektů.

Předporodní kurzy:

Ano, 3x dvě hodiny s prohlídkou porodnice


Na Bulovce http://bulovka.cz

http://bulovka.cz/kliniky-a-oddeleni/gynekologicko-porodnicka-klinika/

https://www.radio.cz/cz/rubrika/udalosti/nove-porodni-apartmany-budou-spise-jako-luxusni-hotelovy-pokoj


Další tipy (mimo Prahu)

Nemocnice Slaný – http://www.nemsl.cz/porodnice/

Nemocnice Mělník – http://www.nemocnice-melnik.cz/luzkove/porodnice/

Nemocnice Hořovice – https://www.nemocnice-horovice.cz/oddeleni/porodnice-u-slunecni-brany#wards-navstevy


JAK JSEM SE ROZHODLA?

Já se nakonec rozhodovala mezi Motolem a Podolím. Myslela jsem si, že o Motolu nikdy uvažovat nebudu, ale líbí se mi ta jistota zdravotnické péče, v případě komplikací. Na druhou stranu Podolí mi příjde jako hezký kompromis mezi pohodlím a bezpečím.

Nakonec to ale vyhrálo Podolí a i kvůli tomu, že jsem si tam oblíbila jednu paní doktorku, která si mě vzala do péče. Zda to bylo dobré rozhodnutí vám povím v listopadu :))

Vaše, S.

Recommended articles

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

#Instagram
#madeinprague