LISTOPADOVÁ VÝZVA: MEVEMBER – JÍDLO

Sandra, 12 listopadu, 2018

V minulém týdnu jsme se zaměřili na pohyb. Což pro mě bylo trochu nešťastné, protože jsem nastydla a od středy jsem nemohla sportovat. Proto jsem se snažila alespoň víc chodit a po ránu si dát krátký strečink. Doufám, že vám se to ale dařilo lépe a budete v tom dál pokračovat!

V tomhle týdnu si k pohybu přidáme ještě lepší stravování, protože jídlo je 80% toho, jak vaše postava bude vypadat.

I kvůli tomu jsem se cca 2 roky zpět přihlásila k výživové poradkyni do My Diet. Moc jsem si od toho neslibovala. Měla jsem jediný cíl – víc pochopit jídlo a netláskat páté přes deváté. Určitě bych takovou návštěvu doporučila. Zjednoduší vám to život. Já například díky těmhle radám zhubla za 3 měsíce 6kg a pak už si jen udržovala váhu. Nehledě na to, že se naučíte mít vyvážený jídelníček a tělu dáte vše, co potřebuje. Přirozeně se vám to teda projeví i na pleti, vlasech, náladě.


Proto bych v rámci tohohle týdne chtěla, abyste ke sportu přidali ještě lepší zdravovací návyky. A já vám pár tipy pomohu, jak na to.

Jezte 5x denně po třech hodinách

Tohle je skoro základ úspěchu. Tělo pak nebude zbytečně ukládat, protože se naučí, že po určitých „intervalech“ dostane zase zásobu energie. Zkuste tedy mít každý den takovouhle skladbu jídel:

  1. snídaně – pokud neradi snídáte, zkuste třeba proteinový nápoj, který můžete vypít po cestě do práce nebo do školy
  2. svačina – 2 kusy ovoce
  3. oběd -40%bílkoviny maso, ryba, luštěniny, 40% zeleniny a 20% sacharidů – brambor, rýže, těstoviny
  4. svačina – chlebík se sýrem/cottage/šunkou a zeleninu
  5. večeře – tady už vynechte bílkoviny a dejte si sacharidy a zeleninu.

Celozrnné pečivo

Zkuste vynechat bílé pečivo, které vašemu tělo nedělá dobře. Zasytí vás jen na chvilku a ke všemu bílá mouka je ochuzená o mnoho výživových hodnot. Více o tom, jak mele zrno a jak se podle toho pak liší mouka, najdete zde.

Ale i to, že je něco uvedeno jako celozrnné neznamená, že máte vyhráno. Podívejte se na složení a hledejte obsah celozrnné mouky minimálně 50%

Konec smažení

Už žádné smažení a trojobaly! Takže papa smaženému sýru. Zkuste místo toho potraviny péct v troubě, dusit nebo grilovat. A když už na pánvi, tak na másle nebo na lžičce olivového oleje.

Pijte hodně vody! 

Tohle mi z toho všeho dělalo kupodivu největší problém. Byly i dny, kdy jsem denně vypila tak skleničku vody a prostě jsem neměla žízeň. Problém je, že ve chvíli, kdy žízeň máte, tak už to svědčí o tom, že jste dehydrovaní.

Pitný režim je důležitý, protože pomáhá trávení, vylučování odpadních látek a upravuje tělesnou teplotu. Když nebudete dost pít, zpomalí vám to i režim hudbnutí. Výživová poradkyně mi to vysvětlovala skvělým příkladem – představte si, co všechno jste za den snědli. A teď si představte, jak těžko by se tohle všechno zpracovávalo, kdyby tam nebyla žádná tekutina.

Proto mám dva tipy, jak to zlepšit. Prnví je aplikace jménem PLANT NANNY, která vám připomíná, abyste pili a do toho ještě zaléváte rozomilou kytičku, která roste podle toho, jak pijete.

Druhý tip je si uvědomit, že nejde jen o to, kolik vypijite čisté vody. Můžete si to trochu ozvláštnit.  Můžete si dělat různé freshe, pít víc čaje, které především v zimě určitě oceníte. A pokud máte dost obyčejné vody, doporučuji do ní přidat citron a zázvor. 🙂

Různorodost

Hlavně si to jídlo udělejte hezký, různorodý a ať vás to baví! Já třeba hrozně ráda sleduju profil thefitnesschef_,který dává skvělou inspiraci, jak si i kino užít s popkornem a nemít výčitky. 🙂


A pokud si budete chtít k výzvě ještě něco přidat, tak já se například rozhodla omezit maso. Nerada bych to nazývala vegetariánstvím, protože čas od času bych si maso dát chtěla, ale jen takové, které je opravdu kvalitní a vím, odkud pochází.

Uvedomuji si, že to není jen tak, ale já jsem o něčem takovém přemýšlela už dlouho, protože mi vadí, jaké jsou podmínky zvířat a i to, jaké množství jsme schopni zkonzumovat. Teď jistě někteří z vás kroutí hlavou, ale tohle rozhodnutí zkrátka vychází z nějakého mého přesvědčení a nechci to podporovat. Krom toho mi ani tolik nechutná, proto nemám problém s omezením.

Teď jsem bez masa cca dva týdny a je mi fajn. Jediné, na čem musím zapracovat, jsou různé doplňky stravy, které byste jako vegetarián měli brát. A to hlavně B12.

Ale já nejsem odborník, sama se v tom ještě vzdělávám. Takže pokud i vás podobné téma zajímá, doporučuji sledovat na Instagramu následující profily:

Nebo knihy:


INSPIRACE NA JÍDELNÍČEK:

Sledujte Instagram, kam budu nějaké recepty přidávat 🙂

Držím nám palce!

S.

Recommended articles

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram Access Token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

#Instagram
#madeinprague