LISTOPADOVÁ VÝZVA: MEvember – POHYB!

Sandra, 4 listopadu, 2018
#

Prohlížím se v zrcadle a přemýšlím, kdy jsem naposledy byla cvičit. Stehna jsou oplácanější, břicho musím zatáhnout a celkově nejsem tak zpevněná jako dřív. Krom toho skončilo léto, kdy je člověk přeci jen trochu víc aktivnější a počasí ho nutí vyrazit alespoň na procházku nebo na kolo. To, že se flákám mi připomíná i banka, která mi každý měsíc strhne peníze za členství ve fitku, do kterého jsem za poslední dva měsíce šla 2x.

A tak se tak prohlížím. A nejsem se sebou spokojená celkově.  Ne a ne se k tomu všemu, co bych chtěla dělat, dokopat.  Ať už jde o cvičení, o více času sama pro sebe, o to, být trochu víc ekologičtější nebo třeba změnit jídelníček. Tyhle všechny věci mají totiž jedno společný. A to větu, která je VŽDYCKY doprovází:

OD ZÍTRA UŽ ALE FAKT ZAČNU!

Když mi došlo, že takhle začínám už pár měsíců, řekla jsem si a dost! Pokárala jsem svojí slabou vůli, zmobilizovala motivaci a rozhodla se, že v tom nechci být sama. Proto, pokud jste se v tom trochu poznali a je něco, s čím chcete už nějakou dobu začít, připojte se. A víte proč? Protože občas je fajn, když vás někdo při tom vašem rozhodnutí  „kope do zadku“ a nenechá vás to vzdát.

Proto jsem se rozhodla pro výzvu s pracovním názvem MEvember.  Je to taková osobní výzva v rámci listopadu, kterou chci, abyste dělali kvůli sobě. Proto to ME. Zapojte se proto, že to děláte pro sebe, ne kvůli okolí a proto, že to je trendy.  I z toho důvodu jsem se rozhodla sem přidat pár témat, která teď ve společnosti rezonují. Akorát s tím rozdílem, že já po vás nebudu kvůli EKOLOGII chtít, abyste si vyráběli vlastní prášek na praní. Oproti tomu vám ukážu drobnosti, kterými nejenom pomůžete planetě, ale zjednoduší to život i vám. Nebudu po vás s ohledem na špatné podmínky hospodářských zvířat chtít, abyste byli VEGETARIÁNI. Ale ukážu vám alternativy. Nebudu po vás chtít, abyste každý den uběhli 10km. Oproti tomu vám ukážu, jak se nenásilným způsobem hýbat každý den o trochu víc než doposud.

A tak se tu každou neděli můžete  těšit na jiné téma a další malý krok k tomu, abyste se nejenom cítili líp, ale i žili líp. A byli spokojeni sami se sebou.


Dnešní první téma nese název:

POHYB!

Původně jsem přemýšlela nad slovem sport, ale to mi přišlo takové omezující.  Přeci jen,  chůze je jeden z nejlepších možných pohybů a těžko ho budeme nazývat sportem. Na tenhle týden pro vás mám tedy pár tipů, jak pohyb do vašeho každodenního života přidat. Nechám na vás, kolik toho v týdnu budete chtít stihnout. Inspirace ode mě a mojí aktivitu můžete sledovat na Instagramu @madeinprg nebo na Facebooku MADE IN PRG.


 CHŮZE

Říká se, že chůze je lepší než běh. Podle mě je tomu tak hlavně z důvodu, že je opravdu pro každého. Nemusíte být běžec, nemusíte mít nejlepší fyzičku. Chůzi zvládne každý. Krom toho průzkumy ukázaly, že méně zatěžuje organismus, pomáhá k lepší ohebnosti a koordinaci těla (z chůze máte totiž silnější kosti a protažené svaly). Mimo jiné pomáhá i odbourávat tuky, protože zrychluje metabolismus.

V dnešní době je nespočet aplikací, náramků nebo hodinek, které vám měří vaší denní aktivitu a kroky. A tady pro vás mám jednu novinku. Možná jste slyšeli teorii o tom, jak máte denně ujít 10.000 kroků?  Tak na ni klidně zapoměňte. Novinář BBC Michael Mosley se s experty na tuhle teorii detailně podívali a udělali takový malý experiment. Na ten se můžete podívat zde: https://www.bbc.com/news/health-42864061

Co z něj ale plyne je to, že je tady mnohem efektivnější a rychlejší možnost, jak si kroky nahradit a přitom udělat dobře našemu tělu.

Řešením jsou TŘI DESETIMINUTOVÉ PROCHÁZKY DENNĚ! 

Proto pro vás mám na tenhle týden úkol. Zkuste si po cestě do práce vystoupit o 2-3 zastávky dřív tak, aby vám to vyšlo na těch cca 10 minut a do práce dojděte pěšky. Stejně tak z práce nebo až půjdete za kamarády nebo na schůzku. Zkuste místo tramvaje, metra, autobusu zvolit alepsoň na část cesty chůzi. A pokud chcete být úplně vzoroví, obejděte si v polední pauze párkrát barák nebo si třeba dojděte pro oběd. Vždyť 10 minut je jak nic!

 

 JÓGA

Ke cvičení jógy je asi tak milion důvodů. Nejenom, že zlepšuje flexibilitu, snižuje stres, zlepšuje spánek, imunitu a koncentraci, ale také pomáhá k hubnutí. Ale to jistě víte. Jóga je vychvalovaná už od nepaměti. A kdybyste mi přeci jen nevěřili, tak přikládám článek o výzkumech, které prokazují, jak je jóga zdravá a prospěšná pro naše tělo: https://www.sonima.com/yoga/yoga-articles/reach-research/

Pokud nemáte čas jít do studia, které je přeci jen lepší v tom, že tam máte profesionála, který může opravovat vaše držení těla, mám pro vás jeden tip na doma.

Už nějakou dobu cvičím podle BOHO BEAUTIFUL, což je naprosto úžasný soubor několika videí na youtube. Najdete tam videa na zlepšení flexibility, na hudbnutí, na dobré ráno, pro začátečníky, na posílení nohou atd. Jejich výhodu vidím hlavně v tom, že jsou krátká. Každé video má tak 15 minut + je dobré přidat i strečink, který na tomhle kanále také najdete. A to má dokonce jen 8 minut. Takže žádné výmluvy, že nemáte čas!

 PLAVÁNÍ

Já upřímně úplně miluju vodu a plavání. Akorát mám vždycky problém se dokopat a do toho studeného bazénu vlézt. Proto doporučuji tuhle aktivitu především v teplejších měsících. A myslím, že i listopad za to stojí.

Když opět pomineme vliv na hubnutí (za hodinu aktivního plavání spálíte 1800 až 2000 kJ, což je více než za hodinu jízdy na kole průměrnou rychlostí 16 km/hod), je plavání skvělé i v tom, že protáhnete všechny svalové skupiny, zvýšíte kapacitu plic, zlepšíte kondici a uvolníte psychiku.

A nenechte se mást tím, že kde není pot, tam není pořádné cvičení. Protože i u plávání se potíte. Dokázal to v roce 1995 Australský institut sportu , který provadl výzkum na australskémplaveckého týmu. Při té zjistili, že průměrně plavci vypotí asi 125 ml potu na kilometr. Akorát to v té vodě není vidět 😀 (na jednu stranu je to i trochu nechutný, když si představíte, co msí být ve veřejném bazénu. Ještě, že se s tím chlórem nikde nešetří. Občas je ho tam tolik, že to kromě toho špantého občas „sejme“ i vás).

 FITKO

Jsem docela ranní ptáče, proto mi nevadí vstát ráno brzy a jít před prací do fitka. Nicméně rozumím, že tohle nemusí být pro každého. Proto nechám čas návštěvy úplně na vás. O tom, jak se k fitku ještě víc dokopat a co pomáhá nám, jsme už psaly tady:

Vstávat a cvičit!

Níže pro vás mám pro inspiraci pár tipů na to, jak ve fitku probíhá moje návstěva.

Já osobně se snažím ve fitku začít vždycky zahřátím těla – dám si tedy minimálně na 10 minutek běh, případně jdu na rotoped  nebo na eliptický trenažér (to je ta věc, kde vypadáte trochu jak na běžkách).

Pak si buď udělám kruhový ténink, který spočívá v tom, že si sestavím do 10 cviků (kdy každý je na něco jiného), kdy každý dělám po dobu 30 vteřin a pak mám 10 vteřin na přesun na další „stanoviště“. Tohle celé opakuji minimálně 3x. Když mám náladu, tak i víckrát. Našla jsem stránku, kde si přesně vyberete, na co se chcete při kruháči zaměřit a podle toho tam máte i plán: https://www.nerdfitness.com/blog/circuit-training-build-some-muscles-burn-some-fat/

A pak je samozřehjmě nespočet videí na youtube:

BĚH

Tak horzně bych chtěla být běžec, ale nějak mi to není souzeno.  Zjistila jsem,  že zřejmě nemám správnou techniku a právě kvůli tomu mě po každém běhu bolí hrozně holeně. Proto jsem se rozhodla, že začnu pomalu. I 2 km jsou lepší než nic. Proto, když budete mít náladu vyběhnout do toho podzimního počasí, které má přeci jen svoje kouzlo a na běh je dost často jak dělané, jděte do toho. A nedělejte si nic z toho, že neuběhnete hned velkou vzdálenost. Klidně si udělej rozfázovaný trénink a chvilku běžte, chvilku jděte. Hlavně vás to musí pořád bavit, abyste příště nebyli otrávení a chtělo se vám.

ZAPOJTE KAMARÁDY

Je spoustu aktivit, do kterých můžete zapojit kamarády a splníte si tak svůj „pohybový“ cíl. A nemusí to být zrovna volleyball nebo jiné běžné kolektivní sporty. Může to být i v rámci párty. Na diskotéky už si příjdu nějaká stará a ačkoliv je protancovaná noc super věc, našli jsme si alternativu.

Minule jsme vyrazili s partou na laser game a řeknu vám, nevěřila bych, že můžu být tak spocená během 12 minut a ještě se u toho tak bavit. Nakonec jsme v Laser game Mercuria v Braníku byli asi 4 hodiny a kromě laser game jsme hráli bowling, měli turnaj v hodu na koš a u toho popíjeli víno a pivo. takže všichni spokojení!  A víte co? Druhý den mě normálně bolely nohy a zadek, jak jsem se pořád v té místnosti krčila a snažila se, aby mě protihráči nezasáhli.


Doufám, že mě v tom nenecháte a přidáte se. Budu se těšit na vaše pokroky jak tady, tak na Instagramu, kde můžete sledovat ty moje!

A budu se těšit u další série MEvember, která bude zase příští týden.

S.

Recommended articles

This error message is only visible to WordPress admins
This endpoint has been retired

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

#Instagram
#madeinprague