TIPY NA FERRATY V ITÁLII + podcast

Sandra, 7 října, 2018

Minule jsem vám psala o tom, co to ferraty jsou, co na ně potřebujete a co od nich čekat. Dnes je na čase vám dát pár tipů, kam na ně vyrazit. A začínáme v Itálii, kam jsem jela se svými úžasnými kamarády na prodloužený víkend. 


Konkrétně jsme zvolili oblast Cortina d ́ampezzo. To je lyžařská oblast na severu Itálie, která ale nabízí dost aktivit i v letních dnech. Kromě cyklistických tras zde totiž najdete právě i spoustu ferratových cest. 

Cesta sem trvá něco okolo 7h. Proto je lepší vydat se sem spíše na prodloužený víkend, abyste z toho výletu vůbec něco měli. Ubytovali jsme se v naprosto krásném ubytování jménem Chalet Falorie. Super je, že je kousek od centra (asi tak 10 minut autem) a přes silnici máte bar a SPA. 

Ale teď už k ferratám. 

Doporučuji stíáhnout si aplikaci alpenvereinaktiv.com, ve které najdete trasy, přístup a celkově se vám díky ní bude v horách lépe orientovat.

Via Ferrata Ivano Dibona

První den jsme zvolili ferratu, která je spíše taková procházka a s ferratou nemá moc nic společného. Jde o úroveň B. Myslím, že byste tuhle trasu zvládli skoro i bez jištění. Pokud tedy na ferraty jdete poprvé, může to být fajn zkušební cesta. Na druhou stranu je to taková naučná historická cesta. Po cestě je tedy spousta zákopů, tabulek s informacemi a po cestě dolů procházíte tunely. 

Pozitivní na téhle cestě je i to, že na vrcholu je restaurace, takže si můžete sednout na terásce, popíjet pivo nebo a víno a užívat si výhledu na italské hory. 

Přístup k ferratě zabere asi 1h cesty. Samotná ferrata něco okolo 3h a cesta dolů něco okolo 2h. Cesta dolů vede tunely a rozhodně doporučuji čelovku!


 

 

Via Ferrata Michielli Albino Strobel

Druhý den už takové lážo plážo nebylo. Tahle ferrata má označení C. Cesta k ferratě od parkoviště vám zabere něco okolo hodiny, ale připravte se, že fakt stoupáte celou dobu vzhůru a u ferraty už z vás tedy slušně leje. Samotná ferrata trvá okolo dvou hodin a cesta dolů stejně tak. Mimochodem cesta dolů je klouzání se po kamenech a suti, takže pokud budete v černém oblečení zaručuji vám, že dolů příjdete v bílém. Později jsem ale zjistila, že možnosti na sestup byly dvě – kromě tedy těch kamenů, které vedly ze sedla Forcella del Pomagagnon to šlo ještě cestou ze sedla Forcella del Pomagagnon doleva. Ta obchází hřeben a dovede vás až k parkovišti.

Cesta jako taková není úplně tak těžká. Přeci jen obtížnost C je taková zlatá střední cesta. Co to znamená v realitě – všude jsou dobře úchopy a není tedy potřeba nějak extra přemýšlet nad technikou. Tuhle cestu tedy zvládne opravdu každý, kdo je alespoň trochu šikovný. Nevýhodu vidím v tom, že lezete ve velké výšce a v určitých částech pod sebou máte docela propast. 

Nejtěžší část vás čeká ve 2/3, kdy přijdete k žebříku a kde je skála poměrně dost kolmá. Ale spíš je to dost o psychice, protože pod sebou máte větší výšku. Jinak co se týče náročnosti a lezení jako takového, tak to je pořád poměrně snadné. 

A ty výhledy po cestě! Nejkrásnější, jaký jsem kdy z ferraty viděla! 

 


 

Tak co, zkusíte to? 🙂

S. 

 

Recommended articles

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram Access Token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

#Instagram
#madeinprague