CO JE FERRATA A JAK NA TO?

Sandra, 3 října, 2018

Pokud sledujete náš Instagramu, tak už víte, že jsem zase o víkendu musela překonávat sebe samu. S partou kamarádů jste se totiž rozhodli strávit prodloužený víkend v Itálii na ferratech. A protože se mě hodně z vás ptalo, jaké to je a zda by to zvládli, rozhodla jsem se tomu věnovat celý článek. 


CO JE FERRATA

Ferraty jsou zajištěné cesty v jinak těžko přístupném horském terénu. Tahle cesta je vybavena nejenom ocelovým lanem, ale i různými železnými stupy, žebříkem apod. A to z důvodu, aby ji zvládl i úplný začátečník a někdo, kdo nemá s horolezectvím žádné zkušenosti.

JAK SI VYBRAT FERRATU?

Nejčastěji se setkáte s označením A-E. S tím, že E je nejtěžší. Občas se značí i červená, černá, jako to známe u sjezdovek. Obtížnost ferraty bych volila vždy podle toho, zda s lezením máte nějaké zkušenosti. Nepouštěla bych se hned do E, ale zkusila bych svoje možnosti třeba na B/C. A je spíš taková procházka v horách. 🙂

Označení obtížnosti nezávisí na tom, v jaké výšce se nacházíte (i když pro mě by to mohl být taky docela důležitý ukazatel), ale podle toho, jak moc je cesta obtížná na techniku a kolik na ní je umístěno “pomocných” stupátek. U E je tedy běžné, že máte převis a musíte použít sílu na to, abyste se „vyhoupli“. 

Při výběru trasy si ale i tak doporučuji přečíst podrobný popis ferraty, který určitě na internetu najdete a který vám kromě kompletního popisu občas nabídne i video. Já čerpám například z: www.alpskyvudce.cz

CO NA FERRATU POTŘEBUJETE

JAK NA LEZENÍ

Technika lezení je na každém. Je potřeba ale dodržovat 3 základní pravidla:

  1. Na brzdě máte dvě karabiny, kterými se jistíte na laně. Tyto karabiny připínejte  na lano vždy proti sobě. Otevírání karabin by tedy nikdy nemělo být na stejné straně. Je to taková pojistka.
  2. Nikdy nebuďte na laně připnutí dva lidi naráz. Vždy počkejte, až se lezec před vámi připne k další části.
  3. Držte si rozestupy. Občas lezete úplně pod sebou a když spadne jeden, vezme vás možná s sebou 😀

JE TO NEBEZPEČNÉ?

Pokud budete opatrní a začnete snažší cestou, na které zjistíte co a jak, jsem si jistá, že to zvládnete. Dodržujte i tři pravidla, která jsem psala výše. Když budete jištění, nic se vám nestane. Při pádu se maximálně trochu omlátíte, ale neumřete (teď nevím, jestli vás tohle uklidní:D). Každopádně – z ferrat se prý nepadá.

A hlavně – všude po cestě je lano, kterého se dá krásně držet a to vás opravdu skvěle jistí. Plus jsou po cestě schůdky a různá stupátka, na kterých se dá odpočinout.

Jediné, co by  vás mohlo „překvapit“ jsou občas šílené výšky. Pokud z nich tedy máte strach, asi nebudete úplně nadšení.  Já osobně se výšek bojím, ale zase to pro mě je určitý způsob překonání se. I když nebude lhát – občas se mi slušně rozklepou nohy..


A příště už vám poradím krásné ferratové trasy od začátečníků po pokročilé. 

Kiss. S.

Recommended articles

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

#Instagram
#madeinprague