10 denní cesta po Islandu II. – THE RING CIRCLE

Sandra, 17 září, 2018

Jak se na cestu připravit a co čekat, jsme si už probrali v předešlém článku. Teď je čas vydat se na cestu! 🙂

10 denní cesta po Islandu – co byste měli vědět před cestou

 


Když jsme vybírali, jakou cestu po Islandu pojedeme, rozhodli jsme se jít do toho all in a procestovat opravdu celý Island. Kolem dokola. Tenhle okruh vyjde na cca 10 dní (dá se zvládnout i o 1 -2 dny rychleji, ale tam hodně záleží na tom, kolik času denně chcete strávit na cestách a jak často budete chtít stavět)

Celou cestu nám sloužila mapa z Guide to Iceland, u které jsme ale na začátku zjistili, že je poměrně nepřesná. Proto jsme si během cesty hodně prověřovali, kam jet a kam ne. Ze začátku se nám totiž stávalo, že jsme jezdili sem a tam.

A právě proto jsme vytvořili cestu vlastní, kterou vám teď chceme předat. Cesta nám trvala 10 dní a ujeli jsme 3800 km.

1. DEN

Letiště Keflavik

Přiletěli jsme o půnoci, takže nás čekal opravdu celý den objevováním. To jsme ale ještě netušili, že prvních 8 hodin na tomhle ostrově strávíme na letišti. Jak jsem psala v minulém článku o tom, abyste si auto opravdu pečlivě vybrali, tak my to neudělali. Viděli jsme auto, 4×4, pro 4 lidi, 3 kufry. Ideál. Ve skutečnosti bylo ale auto velké asi jako pro panenku. Půjčovna nám na naše námitky, že tam se 4 lidi včetně 3 zavazadel ani náhodou nevejdou reagovala tak, že jsme si to měli lépe pročíst. A že do auta se vejdou buď 4 lidi nebo 2 lidi a 3 zavazadla (no nesmysl).  Nakonec jsme tedy museli čekat až do 8 hodiny ráno, než otevřela nějaká centrála a nabídli nám, abychom si tedy rozdíl mezi pronajatým autem a větším autem doplatili.

Nezačalo nám to tedy úplně nejlíp, ale na druhou stranu jsme si zase to negativní vybrali hned na začátku a pak se nám to každý den vracelo v tom dobrém.

BLUE LAGOON (20 minut od letiště)

Jako první zastávka bylo známé SPA centrum – Blue Lagoon. To po tom stresu docela bodlo. Je potřeba si do ni udělat rezervaci hodně s předstihem. Termíny jsou volné po hodinách a někdy jsou volné termíny až třeba za týden.

Cena je za klasický comfort vstup mezi 59 EUR (vstup ve večerních hodinách) a 79 EUR (přes den). V ceně máte masku, 1x drink zdarma (mají vše od freshů až po víno), ručník. Vodu si kupovat taky nemusíte. V jedné části je pítko se studenou vodou zdarma, takže..

Při vstupu se nevyděste, ale je tam většinou opravdu hodně lidí. Výhoda je, že se v “bazénu” rychle ztratí a vy v určitých místech budete vlastně samy. Stejně se tam ale dýl jak 23h vydržet nedá, takže se lidi dost obměňují a nikdy tam není úplně hlava na hlavě.

TIP: Na výběr je mezi comfort a premium. Já bych upřímně volila comfort, který je levnější, ale nabízí stejné služby. V premium dostanete navíc jen župan a masku navíc (u masek vám jich ale stejně dají, kolik chcete, takže je to jedno).

Pokud přijedete na Island v ranních hodinách a budete mít po Blue Lagoon ještě čas, doporučuji zajet k Light house, který je kousek.

Mimochodem, já jsem jsem u Blue Lagoon našla dokonalou chatu, akorát spali na letišti, tak jsme ji nevyužili 😀 Odkaz zde.

Þrastarlundur (restaurace)

My jsme jeli z Blue Lagoon na pozdní oběd do restaurace Þrastarlundur, která je úplně nádherná. Mají skvělé pizzy a dezerty. Od Blue Lagoon je vzdálená asi 45 minut, ale bez tak musíte přejet, takže se vyplatí udělat to rovnou. Druhý den pak ušetříte drahocený čas.

Kerið (4 minuty od restaurace)

Až budete najedený a odpočatý, vydejte se ještě k přírodní památce Kerið, která je asi tak 4 minuty od restaurace a nebudete se tam muset druhý den vracet. Je to vulkanický kráter. Akorát vstup k němu stojí 400 isk, což na Islandu nebývá zase tak časté, aby se za vstup platilo. No, my se nakonec rozhodli tuhle „díru“:) vynechat.

Pak už jsme jely rovnou do kempu, protože jsme byli unavení. Spali jsme v campu Hveragrdi, který byl kousíček od našeho výletu, který byl naplánovaný na druhý den. A jen 16 minut od restaurace. Ideál.

Jméno kempu:Hverragerdi. Odkaz zde.

Cena: 7.000 ISK

TIP: vzhledem k tomu, že jste umytý z Blue Lagoon, můžete dnes sprchy v kempu vynechat. To vám dává skvělou příležitost stanovat někde v přírodě. Po cestě je spoustu campovacích míst a zadarmo :). Můžete tedy jet rovnou směr Hevragerdi (výlet druhý den) a někde po cestě zastavit.  Jsou tam hezká místa a krásná příroda. Ušetříte si tak díky tomu druhý den čas při přejezdu. Jen pozor – kempování kdekoliv je zakázáno, hledejte tedy značky, které přímo ukazují, že tam se kempovat nebo spát v autě smí.

2. DEN

Hveragerdi

Tohle místo je vzdálené 45km od Reykjavíku. Je to oblast, ve které se nachází několik teplých pramenů. Možná i proto se mu říká „Světové centrum teplých pramenů”.  Odsud se dostanete na krásný výlet k údolí Reykjadalur.

Reykjadalur

K údolí se dostanete autem. Z parkoviště vás čeká cesta dlouhá 3,5 km. Cca 30 minut. Cesta je lehce do kopce, ale po krásné cestě. Zvládne to tedy opravdu každý. V cíli na vás pak čeká ta nejlepší odměna, a to teplý pramen přímo v řece.

Na místě jsou udělané zídky na převlékání. Čím výš k pramenu jdete, tím teplejší voda je. Doporučovala bych zastavit někde uprostřed, nahoře to pálí jak čert a přijdete si jak humr při vaření.

Nebojte se toho, že je zima. Jakmile vylezete z vody, budete tak rozpálení, že se vám skoro ani nebude chtít oblékat.

Laugarvatn (přejezd 41 minut)

Je jméno malého městečka na jihu Islandu. Leží u krásného jezera.

Tohle místo pro nás ale sloužilo spíše jako místo, kde složit hlavu, protože tady toho zase nebylo tolik, co vidět. Mají ale hezký kemp. Ten na internetu nemá sice úplně nejlepší hodnocení, ale ve skutečnosti je naprosto dokonale vybavený a nic vám tam vlastně nechybí.

Kemp: https://tjalda.is/en/laugarvatn/

3. den

 

Geysir (přejezd 23 minut)

Sem rozhodně doporučuji zajet. Je to něco, co jen tak neuvidíte. A na Islandu je tenhle jediný, takže oproti vodopádům, které uvidíte skoro všude, je tohle opravdu rarita.

Hlavní velký gejzír, podle kterého je místo pojemonované, byl naposled aktivní před několika lety. Pořád tam je ale jeden “menší”, který ale zdaleka není tak malý. Vyvěrá každých pár minut.

Rozhodně se vyplatí stát na té straně, kde bude nejvíc turistů 😀 Tam je totiž nejhezčí pohled a vidíte přímo do středu gejzíru.

Gullfoss (přejezd 10 minut)

Jakmile uvidíte v názvu FOSS máte jasno – jedete k vodopádu.

A tenhle patří k těm nejznámějším. Vodopád je tvořen dvěmi kaskády. Vodopodá je chráněnou oblastí a spolu s národním parkem Pingvellir a Geysirem tvoří tzv. “zlatý trojúhelník”.

DC PLANE (přejezd 2 hodiny)

Pokračujte tůrou k DC plane, ale hlavně za světla! Hned u vstupu k této “památce” je cedule, která vás upozorní, že cesta k letadlu vám zabere 3-4 hodiny, jak se máte oblíct a že si s sebou máte vzít jídlo. Tohle nás nejdřív trochu vystrašilo, ale pak jsme pochopili, proč na to turisty upozorňují. Cesta k letadlu vede totiž pořád rovně směr pláž a jak vidíte moře na obzoru, tak se vám vzdálenost hrozně těžko odhaduje a mohli byste své síly a někdy i čas třeba snadno podcenit.

Na druhou stranu – my šli svižnýmn tempem a cesta nám zabrala cca 35 minut tam, na místě jsme fotili asi 30 minut a dalších 35 minut zpátky. Takže když půjdete normálním tempem, do 2h se vejdete jak nic.

DC Plane je vrak letadla, které spadlo na černou pláž v jižní části Islandu. Stalo se tak roku 1973, kdy letadlu US prý došlo palivo. Důvod katastrofy totiž není zcela jistý. Naštěstí to ale všichni na palubě přežili. Proto se nemuíste cítit zase až tak špatně, až se s letadlem budete fotit..

SKOGAFOSS (přejezd 11 minut)

Ano, zase FOSS. Jsme u dalšího vodopádu. I když jich za těhlech 10 dní uvidíte hodně, věřte mi, že každý vás nadchne úplně stejně, ne-li ještě víc. Mají prostě svoje kouzlo!

Tenhle je například se svými 25m na šířku a 60m na výšku největším vodopádem.

REYNISFJARA (přejezd 31 minut)

Reynisfjara beach je jednou z nejoblíbenějších černých pláží na Islandu a nejznámější pláží na světě. V roce 1991 dokonce umístila v top 10 nejhezčích pláží světa.

Možná se ptáte, proč jsou pláže na Islandu černé. Jedna z hlavních věcí je ta, že Island je vlastně sopečný ostrov a vznikl “na lávě”.  Druhá věc je ta, že na Islandu je mnoho skal a kamení a ty se postuplným omýláním vlnami drolí. Černá pláž je tedy vlastně tvořena drobnými kamínky.

Ale pozor, jedno varování – na téhle pláži už zemřeli dva lidé, protože je smetla vlna. Vlny tady jsou hrozně nevyzpytatelné a proto je na začátku cedule, která říká, že se nemáte k moři NIKDY otáčet zády. Především né tady. Když přijde vlna, tak spláchne půlku pláže, ani nevíte jak…

Kemp  Tjaldsvaedidi ve městě Vik i Mýrdal. Adressa: Klettsvegur 7. Cena byla opět okolo 7.000 ISK. Odkaz zde.

4. den

Od tohohle dne už vás budou čekat trochu delší přejezdy. Doporučuji si tedy přivstat a raději to dospat v autě (pokud se tedy v řízení střídáte).

Landmannalaugur (přejezd 3h)

Tohle je oblast nedaleko sopky Hekla. Krajina hraje všemi barvami a pokud chcete vidět Island v plné svojí kráse, vyplatí se sem zajet. Ale pozor – pokud pojedete z jihu, čeká vás docela dobrodružství a bez dobrého auto se na cestu vůbec nepouštějte. Po cestě vás totiž čeká nejenom docela terén (který je ale mimochodem úžasný a milovníci řízení si příjdou jistě na své), ale ke všemu po cestě musíte přebrodit pár řek. Je tedy dobré si nejenom zjistit, zda to vaše auto dá (čtyřkolka je tady must have), ale i to, jak rozbouřené zrovna řeky jsou. A nezapomeňte, že na brození řek vaše auto pojistěné není, i pokud máte to nejlepší pojištění. Na tohle se to prostě nevztahuje.

A další dobrá rada – mějte natankováno ideálně na plnou nádrž, protože po cestě nic není.

My jsme až do hor nedojeli. U první řeky jsme se otočili. I tak jsme si ale cestu užili, ta krajina je tam totiž nádherná.

Skaftafell (přejezd 3 hodiny)

Vodopády, na které nemusíte daleko. Zaparkujete totiž asi tak 200 metrů od nich, takže je na svou zastávku určitě zařaďte.

Jokulsarlon (přejezd 50 minut)

Tohle je jedno z nejkrásnějších míst na Islandu. Ledovcové jezero, ve kterém plavou nejenom obří ledové kry, ale i lachtani. Doporučuji přijet k němu na západ slunce, protože to je pak největší romanťárna na světě!

My měli to štěstí, že jsme se u něj náhodou objevili v den, kdy byl charitativní ohňostroj na záchranu ledovců. A bylo to neskutečný!

Diamond beach

Hned u ledovcového jezera je i černá pláž plná malých i velkých diamantů (ledovců).

Ubytování: Původně jsme chtěli spát v Guesthouse Gerdi. Ale měli plno. Super ale bylo, že nás nechali spát ve stanu na zahradě. Mohli jsme používat jejich toalety a umyvadlo a ráno využít  jejich sprchy a dát si zadarmo kafe a čaj. Odkaz na guesthouse zde.

5. den

Vzhledem k tomu, že ubytování bylo kousek od Diamond beach (asi 15 minut), tak jsme se tam ještě ráno vrátili, abychom tu krásu viděli ve dne. Případně se v téhle části nabízí jít ještě na tour po ledovcích, která musí být úžasná. Ale taky drahá (okolo 4.000 CZK, ale samozřejmě závisí na zvolené trase). Pokud máte půl den k dobru, určitě ale doporučuji. Ledovce přeci jen tak často nevidíte.

HOFN (přejezd 52 minut)

Tohle roztomilé rybářské městečko nás dostalo. Velkou roli v něm hrál i STREET FOOD TRUCK, ve kterém dělají naprosto boží burgery a fish and chips. A na Island ke všemu za fajn ceny.

Odkaz: https://www.facebook.com/2162918510646966/photos/d41d8cd9/2178890502383100/

VESTRAHORN (přejezd 23 minut)

Sem bych možná ani nedoporučovala jezdit, pokud si nebudete chtít zaplatit TOUR. Bez ní totiž neuvidíte vůbec nic. 🙂 Stejně jako my 😀

Egilsstadir (přejezd 2h a 46 min)

Největší město na východě Islandu. Je tam krásné jezero.

Pro nás sloužilo jako takové odpočinkové místo. Přeci jen jste z toho věčného cestování unaveni, takže jsme jednou přijeli taky do kempu dřív, dali si pivo, uvařili si večeři a jen si sedli a povídali si.

Kemp je skvěle vybaven, nabízí různé hry, dokonce i pračku. Takže máte možnost se trochu vzpamatovat před další cestou.

Kemp: https://tjalda.is/en/egilsstadir/

5. den

DETIFOSS (přejezd 2h)

Je jedno, kolik vodopádů na Islandu uvidíte (a že jich nebude málo), z každého budete paf. A z tohohle obzvlášť! Detifoss patří mezi nejsilnější vodopády v Evropě. A je to přesně to místo, kde stojíte, zíráte a v duchu si říkáte – „Děkuju, že tu můžu být“

MÝVATN (přejezd 1h 18min)

Když se vám nebude chtít do Blue Lagoon nebo ji budete chtít zažít ještě jednou, ale levněji, doporučuji zajít do lázní v Mývatn.

GODAFOSS (přejezd 38 minut)

View this post on Instagram

🇮🇸 Vodopád potkáte na Islandu na každym rohu, i přesto jsou všechny jiný. ⛲️U mě to vyhrál tenhle.💙 . . . #waterfall #iceland #island #wheretogoiniceland #whattodoiniceland #kamnaislandu #vodopad #nature #summer #girl #czechgirl #prahabrnoisland #sun #blogger #czechblogger #mujolympusczsk #mujolympus

A post shared by Nikol Ježková (@nikyjez) on

Pokud už jste se vzpamtovali z krás Detifossu, je čas na další nádheru – Godafoss neboli vodopád Bohů.

HUSAVIK (přejezd 36 minut)

Pokud jste na Islandu,  nesmíte vynechat výlet za velrybami. Nejlepší místo na tenhle “lov” je z Husaviku. Je tady totiž prý největších pravděpodobnost je vidět.

My se rozhodli pro plavbu v 8 večer. Chtěli jsme je vidět při západu slunce. A jako bonus je na tyhle noční plavby sleva 15%. Ou je.

My jsme si vybrali společnosti Gentle Giants. Kromě toho, že jsme viděli asi 15 velryb (miluju!), tak nám na konci plavby dali ještě horkou čokoládu a donut. No, tím si nás získali.

Cena: 10.400 ISK

Kemp: Húsavik Campground. Odkaz. http://www.visithusavik.com/accommodations/campgrounds/husavik-campground/

6. den

GRETTISLAUG (přejezd 3h)

Začněte den v horkém prameni. Hezky vás to přohřeje na cestu 🙂

HVITSERKUR (přejezd 1h a 40 minut)

Aby těch zvířátek nebylo málo, vydejte se do Hvitserkur. Na místě je parkoviště, ze kterého se směrem doprava dostanete na pláž, ze které jsou vidět válející se a ve vodě skotačející lachtany. Když se z pláže dáte doleva, narazíte na další přírodní nádheru. Hvítserkur.

Hvítserkur je 15 m vysoký. A znázorňuje prý draka, který pije. Vidíte ho v tom? 🙂

HVAMMSTANGI (přejezd 37 minut)

Tohle rybářské město pro nás bylo opět spíš pro ubytování.

UBYTOVÁNÍ: tentokrát jsme kemp vynechali. Venku totiž začalo přituhovat a v téhle části Islandu je mnohem větší zima. Proto jsme se rozhodli pro guesthouse – TANGAHUS, který ale v závěru vyšel dost podobně jako camp. No, možná to bylo i tím, že jsme nějakou náhodou chytli akci 50% sleva 😀 Lucky us. Vyšlo nás to teda všechny 4 za 11.000 ISK.

Najdete ho zde.

7. den

Homavik (přejezd 2h)

Tohle roztomilé městečko doporučuji na procházku. Mají tam krásné kavárny a dokonce i sushi restaurace, které ani nejsou tak drahé.

RAUDASANDUR (přejezd 3h)

View this post on Instagram

.com Jediná “typická” pláž na Islandu. A i tak je vlastně netypická. Je tak dlouhá a široká, že vypadá spíš jako poušť. Dojít k moři nám docela dalo zabrat..🐪 . #island #iceland #dnescestujem #travelblogger #cestovani #plaz #travelling #madeinisland #mujolympus #ice #beach

A post shared by Nikola & Sandra | TRAVEL BLOG (@madeinprg) on

Na Islandu nejsou klasické pláže jako je znáte. Většina je černých. Proto byste němli vynechat tuhle zlatavou raritu.

Už jenom cesta k ní je zážitek. Jedete chvilku podél pobřeží, chvilku po vrcholech, úzkými silnicemi. A pak dojedete k téhle široké pláži, která vám bude skoro připadat jako pláž.

LATRA-BJARG (přejezd 41 minut)

Na úplném západu Islandu najdete fjordy, které jsou domovem pro typické islandské ptáčky – Puffiny. Jeli jsme za nimi asi 5h, pak jsme je půl hodiny hledali a nakonec odjeli s tím, že jsme viděli jen peříčka.

Důvod? Puffini odlétají v srpnu už do teplých krajin, proto tam nebyl ani jediný.

Ubytování: ubytovali jsme se tentokrát v hotelu EDDA. Byl skvělý v tom, že hned u něj je hotspring, takže jsme se tam ráno krásně probrali. Vám doporučuji skočit do něj ještě večer, je to úžasný relax! Odkaz na hotel zde.

8. den

Čeká vás jeden z nejdelších přejezdů, proto si raději přivstaňte!

HELLNAR (přejedz 5h)

Tahle rybářská vesnička je jedno z nejluxusnějších míst na Islandu, které jsem viděla. U každé chaty si budete říkat, že přesně v takové byste chtěli bydlet.

Nabízejí tam také ubytování v takových těch luxusních chatkách, který mají okno od střechy až na zem. Taky si za tu krásu ale zaplatíte 🙂 Mrkněte sem: BOOKING.

LONDRANGAR (je hned v Hellnaru)

Dobrá zpráva. Tuhle fotku zvládnete i bez drona 🙂

HRAUNFOSSAR (přejezd 2h)

Po cestě se zastavte u tohohle krásného vodopádu. Zabere vám to maximálně 15 minut, protože je hned u parkoviště.

Pak se stavte na jídlo v úžasné restauraci Brúarás Je to tam moc hezké a mají dokonalé burgery!

View this post on Instagram

Come and taste our delicious Geo Center Burger with locally sourced beef! •bacon&butterfried onions&mushrooms&cheese&lettuce •Brúarás hamborgari 🍔 • #bruarasgeocenter #bruarasburger #geocenterburger #tasty #deliciousness #restaurant #foodporn #hraunfossar #húsafell #reykholt #iceland #westiceland #thecave #intotheglacier

A post shared by Brúarás Geo Center (@bruaras.geocenter) on

Ubytování: tady jsme zastavili na pankáče – tedy nelegálně někde na louce. To, že se to nesmí, jsme zjistili až potom. Ups..

9. den a 10. den

REYKJAVIK (1h a 40 minut)

Mám hrozně ráda hlavní města. Většinou vypovídají o samotném měste nejvíc. Není tomu tak ale u Islandu.

Ačkoliv to nerada říkám, tak po tom 8 denním cestování, kdy mě jedno místo nadchlo ještě víc než druhé, pro mě byl Reykjavik hrozným zklamáním. Kromě úplného centra totiž vůbec není pěkné, je divně „rozlezlé“ a zkrátka nezaujme.

Na druhou stranu, mají krásné kavárny a restaurace. Design na Islandu umí. Proto pro vás mám pár tipů na prima podniky 🙂

Jedna z nejlepších zmrzlin, kterou jsem kdy měla. Mají asi milon příchutí, takže dilema, ale za jeden den jsem zkusila čtyři (ups) a stály za to všechny!

View this post on Instagram

kdyz se dve mestacky opet ocitnou v civilizaci s kavou v ruce ❤️

A post shared by MxK (@michaelaak) on

V Reykjaviku jsme spali u známých, kteří na Island jeli na letní brigádu (ještě jednou děkujeme, jste nejlepší!). Island je totiž drahá země, ale to se odráží i na platech. Pokud tedy nebudete vědět, co s časem, hurá do toho. Za měsíc si můžete i jako brigádník v restauraci přijít na docela dost slušné peníze. Skoro jako vysoce posatvený manažer u nás 🙂

Dokonce nás večer vytáhli na diskotéku, kde byli samý boháči. Jinak si neumím představit, jak se mohli tak opít. 300 za pivo! 500 za koktejl…


Věřte mi, Island si zamilujete. A pokud potřebujete ještě trochu pošťouchnout, přidávám galerii fotek.

A pokud budete mít jakékoliv otázky, ptejte se. Dokud si to pamatuju :))

S.

Recommended articles

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

#Instagram
#madeinprague