island Iceland průvodce po islandu

10 denní cesta po Islandu – co byste měli vědět před cestou

Sandra, 15 září, 2018

Island je jedno z nejkrásnějších míst, na kterém jsem byla. Zároveň to byla ale jedna z nejnáročnějších dovolených. Než se na Island vydáte, podívejte se na naše tipy a rady, které se vám před cestou budou hodit.

island


LETENKA

Letenky se dají sehnat levně, pokud budete šikovní. My jsme našli akci na letenky přes HONZOVYLETENKY. Letenky byly z Drážďán a stály původně 5.000 CZK. Je potřeba se ale dlouho nerozmýšlet, protože druhý den už byly za 7.000 CZK: To už jsme nehávali a vzali je. Cesta do Drážďan stojí do 300 CZK a  trvá necelé 3 hodiny, takže se to dá krásně zvládnout a ušetříte.

Pro představu – letenky z Prahy stojí běžně okolo 10ti tisíc.

AUTO

island Iceland průvodce po islandu

Pokud chcete Island opravdu procestovat, neobejdete se bez auta. Jsou tedy sice i jiné možnosti (jako například autobus, stopem apod), ale auto je rozhodně jedna z těch příjemnějších možností.  Nehledě na to, že se všude dostanete mnohem snáz. 

Jak na rezervování auta

island Iceland průvodce po islandu

Auto si rezervujte ideálně dost předem. Je to jediná věc hned po letence, která nepočká. Důvod je ten, že čím dřív se do rezervování dáte, tím větší je pravděpodobnost, že chytnete dobré auto a za dobré peníze. 

K rezervaci doporučuji projít tyhle stránky: 

Auto si sice jde půjčit i na místě na letiště, ale ceny jsou pak skoro dvojnásobné (alespoň takový jsme měla pocit, když jsme se snažili na místě auto vyměnit, ale o tom až dál :))

Až si budete auto rezervovat, opravdu dobře zvažte typ, který vybíráte. Jako první je potřeba si uvědomit, jakou trasu pojedete. Budete chtít do hor? Budete brodit řeky? Pak určitě zvolte čtyřkolku (4×4). Pokud víte, že pojedete většinu cesty po hlavních silnicích, stačí vám i klasika. Na náš okruh, který najdete dole, v době, kdy není sníh, čtyřkolku vůbec nepotřebujete. To vám v závěru ušetří dost peněz. 

Druhá věc, kterou je opravdu potřeba brát v potaz, je počet lidí, kteří s vámi budou cestovat a počet a VELIKOST zavazadel. Na stránce je vždy napsáno, pro kolik osob auto je a kolik kufrů se tam vejde. Téhle informaci moc nevěřte a raději si auto prověřte na internetu nebo si ideálně zajděte někam do prodejny auto obhlídnout (pokud máte čas). Další takový tip je brát si spíš bagy než takové ty skořápkové kufry. Jsou totiž neskladné a hůř se s nimi v autě manipuluje. 

Pojištění 

K auto máte úplně základní pojištění. Které ale zdaleka nepokryje to, co na cestě po Islandu potřebujete. A to je podle mě především poškození auto od lítajícíh kamínků (které lítají opravdu hodně, protože když nejste na hlavní silnice, cesty bývají posypané kamínky, ne-li přímo kamenité). Jistotu je zaplatit si to nejlepší pojištění, které půjčovna nabízí. Je to sice trochu dražší, ale na druhou stranu je to jistota a vy se pak nebudete celou cestu stresovat, co by kdyby.. 

Jen pozor – když budete brodit řeky, tak na to se nevztahuje většinou žádné pojištění a je to na váš risk. 

Převzetí auta a vrácení auta

My jsme auto přebírali přímo na letišti v Keflaviku. Jsou tam 24/7, takže ani nevadí, že přiletíte po půlnoci. 

Při předání auta se od vás bude chtít karta. Hodně jsem slyšela, že bez kreditní karty je to blbý a problematický. My měli ale debetní a bylo to úplně v pohodě. Jen je potřeba mít na ní dostatečný obnos (hned při příletu si totiž berou zálohu, která je mezi 25ti-30ti tisíci). Výhoda debetní karty je ta, že neplatíte zálohu. 

Při převzetí auta si auto opravdu zkontrolujte a pokud něco najdete, dejte si tu práci a běžte to nahlásit. Vyhnete se pak dohadování a tomu, že to budete platit 🙂

Při vrácení auta se od vás bude pravděpodobně požadovat dotankování nádrže (doporučuji udělat to dřív než u letiště, ať nemáte zbytečně větší ceny). A proběhne kontrola vozidla. 

Doporučuji si s sebou vzít adaptér do auta na nabíjení mobilů atd. Na místě totiž za všechny tyhle “prkotiny” doplácíte. 

Pokud budete mít lepší auto, bude v sobě mít i navigaci. Případně používejte normálně mobil (tarif máte stejný jako doma). Není tedy potřeba si ji dokupovat.

Řízení

island Iceland průvodce po islandu

Řízení je na Islandu buď šílená nuda nebo šílený dobrodružství. Nuda je to na silnici č. 1, která je hlavní a vede kolem Islandu. Na téhle silnici můžete jet rychlostí 90. A možná i proto je to nuda. Silnice jsou totiž hodně přehledné a občas víc jak půl hodiny ani nezatočíte volantem. Pro řidiče je to tedy docela náročné být pořád ve střehu. 

Je tedy fajn mít s sebou dobrý playlist, případně zábavný spolujezdce /rozhodně tedy nebrat nás, my většinu cesty prospaly…)

Pak jsou silnice vedlejší. Které jsou o dost zábavnější. Je to totiž většinou terén. Povolená rychlost je tu 80, ale mnohdy nepojedete víc jak 50. Bacha na díry, které jsou některých silnicích takové, že vám s přehledem rozsekají auto. Pak bych dávala pozor už jen na ovce, které jsou všudypřítomné a občas docela sebevrazi..

Ve městech je klasicky 50. 

Rychlosti raději dodržujte. Prý jsou tu velké pokuty. My osobně za celou dobu potkali asi dvě policejní auta. Ale problém je, že tady na sebe prý lidé “donáší”. Na druhou stranu málokdo tady ty rychlosti dodržuje. Občas kolem nás jezdili 120 jak nic..  Ale tak bezepčí nadevše. Ono vám to neuteče..

UBYTOVÁNÍ

Island je poměrně drahá sranda, proto jsme se snažili ušetřit, kde se dalo a přitom si to ale stále užít. Jedna z věcí, na které jsme chtěli ušetřit, abychom místo toho mohli chodit na kafíčka, bylo právě ubytování. Na Islandu je spousta kempů, které jsou moc hezky vybavené. Kopmpletní mapu kempů najdete zde: Campsites.

Na druhoou stranu velká nevýhoda kempů je zima! Pokud nebudete na Islandu v létě, kdy je počasí ještě jakžtakž snesiltelné a v noci je mezi 3-8 stupni, stan zvládnete. Jen si zabalte teplé oblečení a kvalitní spacák.

Pokud ale budete na Islandu v zimě, doporučila bych guesthousy. Je ideální alternativa za hotel. Máte v něm soukromí a přitom je mnohem levnější. Guesthousy najdete jak na bookingu, tak jsou i viditelně značený na domech, takže jen stačí projet místo, kde chcete spát a určitě něco najdete.

Hotely jsou trochu dražsí variantou. Ale – když budete mít štěstí, na bookingu jsou často „lastminute“ slevy a najdete tedy ubytování i za poloviny. Jen musíte mít nervy na to čekat, než zlevní, pokud vůbec.

My jsme si ubytování řešili vždy až ten den na daném místě, protože jsme nechtěli být vázaní rezervacemi a pak chvátat z míst, která se nám líbí.  V nejhorším případě můžete přespat v autě. Po cestě jsou často odpočívadla, kde to je přímo povoleno.

JÍDLO

island Iceland průvodce po islandu

Pokud plánujete být v campech nebo v guesthousech, které vyjdou finančně výrazně lépe, je dobré se na ně vybavit jídlem. Na místě vás pak totiž vše vyjde dráž. 

My jsme si nakoupili různé polévky, luštěniny, ovesné kaše a další věci, které jen stačí zalít horkou vodou. S sebou jsme si vezli i malý přenosný vařič. Můžete si buď pořídit ten na plynovou bombu (tu koupíte na místě) nebo jako my takový, který funguje na technický benzín (ten na místě vyjde asi na 300 CZK). 

Pokud budete nakupovat na místě, doporučuji v supermarketech Bonus, Kronat nebo Netto (tady mají super vegan věci). Jsou to všechno discount obchody, takže se to vyplatí mnohem víc. 

FINANCE

Na Islandu se platí islandskou korunou (ISK). Pokud budete přepočítávat na české, nejjednodušší je dělti 5 (v době naší návštěvy byl kurz nějakých 4,8. 

Ohledně financí pro vás mám hned dva tipy. První je karta Currency card od Arion banki, kterou si můžete pořídit na místě (my to udělali na letišti). Udělají vám ji do 3 minut. A vlastně to funguje tak, že si na ni pošlete nějaký obnos peněz, se kerým pak fungujete Je fajn si ji pořídit v případě, že máte poplatky při výběru nebo platbě. Nebo pokud máte na své kartě nějaký limit. Další výhodou jsou různé slevy, které karta nabízí. My jsme nakonec její výhody ale moc nevyužili. Poplatky na kartě nemáme a limit nám stačil. Slevy byly primárně do restaurací a ty se nás v našem lowcost travellingu moc netýkaly. 

Druhý tip je na aplikaci Settle up, která je skvělá v rozpočítávání výdajů mezi vícero lidmi. Vždycky jen vyberete kdo platil, za koho a kolik a na konci výletu vám vyjede přímo částka kdo komu dluží. Stojí 150 CZK, ale já jsem z ní úplně nadšená. Obdobná aplikace je Dlužníček. 

Doporučuji taky aplikaci FRIEND IN ICELAND – je to cestovní průvodce s GPS, takže vám po cestě doporučuje vše od výletů až po ubytování. 

Na Islandu se dá všude platit kartou. Jediná situace, kdy jsme potřebovali hotovost, byla v campu, kde se platila sprcha mincemi (200 ISK) a pak u jednoho hotspring. 

Většinou je ale možné udělat si výběr přímo u obchodníka. Jen je poprosíte, jestli by vám umožnili výběr hotovosti přes jejich terminál. 

Vstupy na většinu přírodních atrakcí zdarma. Něco jiného jsou pak ale výlety na ledovce, vyjížďky za velrybami apod… 

Náš budget:

TARIF

Spadá to do první zóny, takže roaming a tarfi je stejný jako máte v ČR. Jen pozor na data na moři, kde se ceny počítjaí úplně jinak a za 1MB platíte šílené peníze. 

Překvapilo nás:

island Iceland průvodce po islandu

Co si zabalit: 

island Iceland průvodce po islandu

Samozřejmě vše záleží na době, ve které na Island pojedete. A taky na tom, jak Island budete chtít procestovat. My jeli v srpnu a měli jsme neskutečné štěsti na počasí. Většinu času jsme měli sluníčko a to udělá hrozně moc. 

V sezóně bych každopádně doporučovala brát si věci jako na podzim u nás (na ten studenější podzim). Na Islandu hodně fouká a to je často dost nepříjemný. Windstoper věci jsou tedy must have. A pak věci, které vám nepromoknou. Klidně přibalte pláštěnku. 


Teď jste ready na cestu. Tak šup na čkánek o 10ti denním tripu okolo Islandu!

S a N

island Iceland průvodce po islandu

Recommended articles

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

#Instagram
#madeinprague