SVATBA: KVĚTINOVÁ VÝZDOBA

Sandra, 5 srpna, 2018
# SVATBA

Ve spolupráci s Příbeh jedné zahrady

Neznám nikoho, kdo by nemiloval květiny. Květiny jsou pro mě takový symbol lásky. Objevují se ve všech těch krásných okamžicích našich životů. Martin mi květiny nosí pravidelně bez ohledu na to, jestli mám narozeniny nebo ne. Ví, že mi tím vždycky udělá radost a já vím, že mě miluje. Za ta léta už přesně ví, jaké květiny miluju a nikdy do nich nezapomene přidat eucalyptus. Ten se objevil i v té obří květině, kterou mi přinesl, když mě na střeše s výhledem na Hrad žádal o ruku.

Pak přišla oslava lásky největší s velkým S – Svatba!  A právě svatbu si bez květin nedovedu představit. Květiny dokáží celou tu atmosféru ještě podtrhnout a dát tomu ten správný romantický nádech.  A mimo jiné, co by to bylo za nevěstu bez svatební kytice, kterou pak s trochu těžkým srdcem hodí mezi neprovdané kamarádky a možná tak trochu zasáhne do osudu?

Proto je dnešní článek právě na toto téma. Najdete v něm nejenom inspiraci z naší svatby, ale i rozhovor s paní Marcelkou, která nám květinovou výzdobu dělala. Z toho se dozvíte, jaké jsou trendy, jak probíhá příprava výzdoby, na co se připravit a v jakém finančním rozpětí se to všechno většinou pohybuje. A na závěr se můžete podívat, jak ta naše výzdoba vlastně vypadala.


NAŠE SVATBA

Měla jsem štěstí, že o květinovou výzdobu se nám postarala paní Marcelka z Příběh jedné zahrady. A to nejenom kvůli tomu, že je opravdový profesionál, ale i kvůli tomu, že je to neskutečně milý člověk. Plánování s ní byla radost a hned po první schůzce věděla, co si představuju. Za to ji obdivuju asi úplně nejvíc, protože moje představa byla hodně neúplná a kromě termínu svatby jsem vlastně nevěděla vůbec nic – v jakých barvách svatba bude, jaké budu mít šaty, jaký oblek bude mít ženich, jaká auta se budou zdobit atd atd. Jediné, v čem jsem měla jasno bylo to, že chci na svatebě eucalyptus. Hodně eucalyptu!

Vzhledem k tomu, že se naše svatba nesla ve stylu dřeva a cihel, nebylo potřeba to překombinovávat nějak extra barevnými květy. Paní Marcelka mi ukázala květinku s názvem čechrava, kterou jsem do té doby vůbec neznala a která byla v kombinaci s eucalyptem přesně tím pravým!

INSPIRACE:

Z Příběhu jedné zahrady mi poslali nejdřív inspiraci, která vycházela z naší schůzku, a podle které jsem si mohla vybrat to, co se mi nejvíc líbí. To mi přípravy hodně ulehčilo, protože jsem to nemusela vymýšlet sama. A hlavně většinou mi tohle kombinování a vymýšlení, co se k sobě hodí a nehodí, moc nejde. Proto jsem ráda, že si to vzal na starost odborník.

Co jsem nakonec vybrala a kolik to stálo najdete na konci článku 🙂


O Příbehu jedné zahrady (trendy, služby, čerpání inspirace)

Co se skrývá za Příběhem jedné zahrady?

Příběh jedné zahrady, vznikl jako bláznivý nápad jedné bláznivé ženské, která prostě jednoho dne vykročila do terénu a už se ji nechtělo zpět. Zjistila jsem, že mě obklopuje tolik lidí, se kterými mě spojuje vášeň pro něco jiného a jedinečného. V hlavě jsem si neustále přehrávala ta spojení – jednotlivé příběhy a to mě lákalo a bavilo, prostě, VŠECHNO MÁ SVŮJ PŘÍBĚH a nejen to, je to prostě výzva!

Věnuji se návrhu zahrad, jednoduše tužka papír a pastelky, až po realizaci. Dále pak provádíme údržbu zahrad, a to nejen v jarním období a v podzimním, ale staráme se o zahrady našich klientů každý týden, nebo jednou za měsíc, dle potřeby. Často slýchám, že tyto služby jsou zbytečné, někdy drahé, opak je však pravdou. Pokud chcete mít zdravou zahradu a čistou mysl a užívat si klid na zahradě a nejste si jisti, že zásah, který provedete jako laici je správný, pak je třeba vyhledat odborníka a věřte, že si ušetříte nemalé peníze a nervy!

Samozřejmě mojí neskutečnou vášní a velkou radostí jsou SVATBY, to je pro mě strašně krásná odměny na bolavá záda od tahání koleček a mozoly od hrábí a lopaty, to je prostě TOP!

Jaké služby nabízíte?

Nabízíme svatební dekorace a květiny od A po Z, snažím se naslouchat každé nevěstě a zjišťovat, jaká je, co má ráda, co se ji líbí atd….  Nakonec je z toho zase úžasný příběh ☺

Naše služby na svatbu : Svatební kytice, květiny do vlasů pro nevěstu, květiny do vlasů pro družičky svědkyni, svatební náramky a dekorace na šaty pro maminky, korsáž pro ženicha, svědka a tatínky. Výzdobu místa obřadu – svatební brána, altánky…. dekorace na auta, výzdobu restaurace, květiny na svatební dort, sweet bar. Zapůjčuji také nejrůznější vázičky, světýlka, lampičky, svícny, látky atd….

Jaké jsou trendy na tuhle svatební sezónu?

Nevěsty jsou čím dál tím víc elegantnější a snaží se o jednoduchost, to se mi líbí! Poslední dobou hrají hlavní roli věnečky do vlasů a to nejen pro nevěstu, ale také pro družičky svědkyni. Velmi často si nechávají dělat věnečky nevěsty na rozloučení se svobodou☺ 

Velký důraz se dává na to, aby bylo vše krásně sladěné. Já miluji přírodní věci a lehkost dekorací a také zbožňuji eucalaptus, který ráda používám a kombinuji s květinami a právě ten je nyní hodně trendy! Myslím, že právě pro tu svou jednoduchost a přirozenost a samozřejmě vůni!

Jak probíhání plánování výzdoby s nevěstou?

Plánování vždy začíná osobní schůzkou, bez té to prostě nejde. Myslím, že je velmi dobré se naladit na stejnou vlnu a hlavně nevěstě porozumět, důležité je zadání. Já si velmi rád vyslechnu opravdu vše a až pak se bavíme o tom, co se hodí nebo nehodí. Každá nevěsta je pro mě neskutečnou inspirací a právě tady se rodí nápady. 

Důležité je pro mě zadání a samozřejmě čím detailnější, tím lepší. Poté následuje nabídka, u mě to vždy chvilku trvá, potřebuji si ujasnit, co budeme dělat, jak, jaké budou květiny a jejich dostupnost a to prostě někdy nejde ze dne na den. Samozřejmě se snažím co nejvíce nevěstě ulehčit, tak, aby si mohla svůj den užít naplno. Svatba je oslava lásky dvou lidí a né honička a šílenství. Jsem ráda, že se dnes ke svatbám přistupuje jako k velké párty a možnosti se setkat a oslavit právě lásku, je to potom úžasný a nezapomenutelný zážitek a upevní ovztah. O tom něco vím už 14 let☺

Kde čerpáte inspiraci?

Ta začíná vždy s každou nevěstou, protože ona mi tu inspiraci jednoduše přinese! Někdy mám hned zcela jasnou představu o celém konceptu.

Samozřejmě sleduji media, instagram, pinterest a hlavně sleduji kde a kdy co roste, co zajímavého je v přírodě a s čím se dá zrovna pracovat, to je ta nejlepší inspirace. Také se dívám i na jiné květináře a svatební projekty, neberu je jako konkurenci, ale jako zdroj inspirace a nového hledání, prostě mě to popohání dál.

Musím se přiznat, že sleduji samozřejmě různé svatební bazary, kde si nevěsty vyměňuji rady a inspiraci. Hlavně mě také zaráží, jak mezi sebou obchodují, prodávají to, co je jejich příběhem a to s čím vkročili do nového života, spekulují o cenách a v poslední době hledají svatební kytice UMĚLÉ. Tohle je mi docela líto, abych si nemohla přivonět a cítiti to krásné, přírodu a zažít si to navždy, to mě mrzí. Vím, že se dnes také hraje velmi o finance, ale dá se udělat i menší skromná výzdoba, která bude voňavá a živá! Vždycky říkám nevěstám, že je dobré nebát se říct budget, který právě na květiny mají, není to žádná ostuda, někdo si dovolí víc někdo skromněji, dá se najít řešení!

Jak probíhá samotná výzdoba v den svatby?

Každou svatbu chystáme den dopředu, hlavně dekorace, vázy, výzdobu na stoly…… na závěr nechávám svatební kytici, korsáže, věnečky… to ladím skoro až na konec, to musí být top. V některých případech chystáme den dopředu stoly, tím myslím komplet (ubrusy, dekorace, ubrousky atd, sweet bar, fotokoutek atd…….) v některých případech chystáme i venkovní posezení (terasa, altán…) já mám ráda, když je vše na místě den dopředu, to o čem vím, že se nijak nepoškodí. Vše vypukne v brzkých ranních hodinách opravdu, kdy se ladí a kompletují poslední drobnosti, vše se kontroluju, balí a připravuje na transport. Pak následuje předání svatebních květin, ladění květin na obřad, úprava vozů, dekorace na stoly atd…. Vždy se snažím nevěstě pomoct na maximum, aby se v den svatby nemusela o nic strat, na to má nás.

Co byste doporučila za květiny někomu, kdo má menší budget? Je něco, co je při květinové výzdobě takové „must have“?

Když přijde nevěsta s menším rozpočtem, tak samozřejmě řešíme svatební kytici, něco drobného do vlasů, kortsáž pro ženicha, svědka, malou kytičku a nebo náramek pro svědkyni, kytičky pro maminky, korsář pro tatínky – to je to co by nemělo nikdy chybět, na to nemusí být velký rozpočet. Já vždycky zpracuji opravdu vše a někdy se stane i to, že do dekorací zpracuji i listy, takže jako odpad zbydou jen stonky.  Proto je možné z drobností vytvořit – korsáře, malé náramky, drobné kvítky do vlasů….

Samozřejmě co se výběru květin týká, tak při skromnějším rozpočtu je dobré zvolit jednodušší květiny a ty  sezonní(  v létě –  spíše luční květiny, přírodní materiály, jarní  – tulipány, sasanky, anemonky a svěží přírodní větvičky a na podzim –  dát přednost plodům, jiřinám a třeba dozrávající hortensii..). Nechat si jednoduše poradit, netrvat na květinách, které jsou zrovna v danou roční dobu nejdražší, zpravidla se děje i to, že jsou také méně kvalitní. 

Za jakou sumu se dá udělat hezká květinová výzdoba?

Pokud si nevěsta přeje: svatební kytici, věneček do vlasů, květiny pro družičky, svědkyni, korsáže, květiny pro maminky, výzdobu obřadního místa, výzdobu restaurace (celkový servis)…. Celkový předpoklad je do 20.000- 30.000 Kč

Vím, že někdy na touto cenou nevěsta omdlí, ale je třeba si uvědomit, že se nejedná jen o samotné květiny, ale také o práci a ta začíná už při první schůzce, návrh rozpočtu, náklady na dopravu, pokud se květiny převáží, nebo dováží na dané místo. A samozřejmě nikdy na svatbě člověk nepracuje sám, musím mít s sebou schopné pomocníky, protože ne každá svatba je vždy na jednom místě. U nás nevěstám rádi zapůjčíme vázičky, dekorace, látka, deky atd… a i o tyto věci se musí někdo postarat. Je tady opravdu spoustu aspektů, které je třeba vzít v úvahu.

Na závěr bych jen ráda dodala, že stejně tohle všechno dělám a nejen já, ale i ti co mi pomáhají a podporují s velkou vervou a láskou k tomuhle úžasnému řemeslu!

 


A co jsme nakonec vybrali? 🙂

Mrzí mě, že tu nemám fotky auta a vyzdobeného altánku, který byl úplně boží.

Celá tahle výzdoba vyšla na 21.900 Kč.


Ještě jednou velké díky nejlepší Marcelce a celému týmu z Příběh jedné zahrady. Byl to naprosto kouzelný den, a to i díky vám!

A pokud byste se chtěli na něco zeptat nebo si s Marcelou domluvit schůzku, kontakt najdete na jejich FB: Příběh jedné zahrady.

Sandra

Photo credit: Aneta Vrkotová (@__miluj)

Recommended articles

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

#Instagram
#madeinprague