Kávový manuál pro začátečníky i pokročilé

Nikola Ježková, 10 května, 2018

Už tomu je přes rok, co jsem začala pracovat pro jednu značku kávy. Hraju hrozně tajnou, ale kde dělám mám vlastně i na facebooku. Takže, tramtadadá… Je to NESPRESSO. 😀  I po takové době se ale stydím za to, když mě někdo označuje za baristu. No důvod je jasný – pracuju jen s kapslemi, které se hodí do kávovaru, zatáhne se za páčku a stiskne čudlík. Ano, ano, až tak jednoduchý a primitivní to je. I když ale nemám zkušenosti z pořádných kaváren, kde jsou kávovary většinou pákové a asi už to nebude zas taková bžunda, něco jsem se přesto naučila.

Základ pro všechny, co chtějí pít kávu a chtějí chodit do kaváren,  je naučit se umět je rozlišovat a být schopný si bez trapasu objednat přesně to, co chcete.

A na konci článku se dozvíte „pikošky“ přímo z placu.


Začneme tedy pěkně od podlahy s černou kávou.

Nejmenší, kterou byste měli mít jen na jeden lok v sobě, se jmenuje RISTRETTO [ristreto]. Hned na úvod možná někoho překvapím a vyrazím mu dech, ale pikolo, nebo picolo, a ani piccolo NEEXISTUJE. Podle mě, sem někdo tenhle název dotáhnul kvůli tomu, že neuměl říkat „r“, a tak si nějakým zvláštním způsobem přeskládal a změnil písmenka v ristrettu a vzniklo z toho picolo. A světě div se, ono se to nějak chytlo.

Pokud chceme kávu ještě stále do malého šálku, ale chceme si vychutnat víc než jeden doušek, objednáváme ESPRESSO [espreso]. Žádné presíčko, eso, ani velké/malé espresso. Prostě jen ESPRESSO. Největší černá káva s většinou nejvyšším obsahem kofeinu je LUNGO [lungo].

Pak už přecházíme k mléčným variantám. Pokud chceme velikost espressa s kapkou mléčné pěny, můžeme oslnit baristy objednávkou ESPRESSA MACCHIATA [espreso makiáto]. Poněkud větší je CAPPUCCINO [kapučíno]. Nejprve se do šálku nalije dávka espressa a poté dolije mlékem a pěnou. Největší a také nejmléčnější je LATTE MACCHIATO [laté makiáto]. Oproti cappuccinu se připravuje přesně naopak. Nejprve přichází na řadu mléko a až poté káva. Příště si tedy místo velkého cappuccina dejte rovnou to. Občas se můžete v kavárnách setkat i s označením CAFFÉ LATTE.  Nenechte se zmást, stále se jedná o stejné složení. Liší se jen tím, že už je smíchané a nepyšní se tak dvěma barevnými stupni ve skle.

Pro fajnšmekry tady mám na výběr ještě třeba AMERICANO, FLAT WHITE, nebo DOPPIO. Americano je espresso dolité vodou, flat white je cappuccino s dávkou kávy navíc a doppio je dvojité espresso.


A jestli se vám někdy stal nějaký trapas v kavárně, nezoufejte. Přináším vám zaručeně nejvtipnější objednávky a hovory se zákazníky, které jsem zažila na vlastní kůži já.

Máte i něco jiného než kávu? Třeba cappuccino?

Jedno „lůňo“ (lungo) prosím.

Z: Uděláte mi latté?

Já: Bohužel pane, nemáme zde šlehač na mléko.

Z: Aha, tak já si dám cappuccino.

Já bych si dal jedno to „machčiato“ (espresso macchiato).

Já: Kdo jste si objednal latté macchiato?

Z: Já ne, já si objednal latté.

Jednu „lať“ prosím.


Tak hurá do kavárny, vyzkoušet si nové znalosti. A pro koho to nebylo nic nového, vyrazte taky, protože kávy není nikdy dost! 😀

Pár pravidel na závěr:

  1. Picolo neexistuje.
  2. Presso není správný výraz pro espresso.
  3. Pokud byste si objednali latté, objednali byste si pouze mléko bez kávy.
  4. Ristretto nemusí být vždy ten největší nakopávák.
  5. Nejvyšší intenzita kávy, neznamená nejvíc kofeinu.

Vaše Nikola

Recommended articles

This error message is only visible to WordPress admins
This endpoint has been retired

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

#Instagram
#madeinprague