Online (ne)trendy dnešní doby..

Sandra, 15 ledna, 2018
# TIPY

Inspirace, trendy a novinky na nás v dnešní době dýchají ze všech stran. Ať už je to ze sociálních sítí jako je třeba Instagram nebo Facebook, tak z online magazínů a novin. A i když se občas snažíme vzdorovat, dřív nebo později jim stejně podlehneme. Občas ale některé trendy nejsou zase tak cool, jak se tváří. A my se dostaneme do spirály sociální bubliny, která může našemu okolí dokonce škodit..

Které trendy by tedy bylo lepší zrušit nebo je alespoň dělat jinak? Pokusím se vám předat co nejvíc informací, o kterých jsem se v poslední době dozvěděla, a o kterých by bylo dobré mít alespoň povědomí.. Neznamená to, že se těchto věcí musíte hned vzdát. Jen je občas fajn mít přehled. 🙂


Starbucks

První trend se týká hlavně Instagramu. Kdo nemá fotku s kelímkem ze Starbucksu se svým jménem, jako by nebyl. Chápu to, je to fotogenická věc. Můžete se s ním vyfotit jen v ruce ala „momentka“. Je dokonce tak fotogenický, že ho můžete položit prostě jen na zem na dlažební kostky. Ale…věděli jste, že ročně se spotřebuje více jak 4 miliardy kelímků?

Nejsem žádný eco-friendly aktivista. Ale snažím se alespoň třídit a když někde můžu i malým krůčkem zanechat trochu menší ekologickou stopu, jsem spokojená. Právě proto jsem se minule zamyslela nad tím, co se děje se všemi těmi kelímky, které spotřebujeme, když si v kavárně poručíme kafe s sebou. A tak jsem začala pátrat a hledat na internetu víc informací. A víte jak to je, kdo hledá najde.

Možná si teď říkáte, proč lidé kelímky prostě neháží do recyklačního koše na papíry. Bohužel to ale není tak jednoduché. Většina, zdánlivě papírových kelímků, je totiž vyráběna z tzv. čistých karet, které jsou spojené s voděodolným plastem. Právě s tímhle plastem se recyklační zařízení velmi těžce vypořádávají. Starbucks o téhle problematice kelímků ví. A musím ho pochválit za to, že se s tím snaží něco dělat. Dokonce se snažil propojit s firmou Frugalpac, která se specializuje na recyklované materiály. Tyhle kelímky jsou jiné v tom, že jsou vyrobeny z recyklované lepenky s jednodílnou vodotěsnou vložkou, která se dá v recyklačních zařízeních velmi snadno oddělit.

 

Kéž bych v tomhle bodě mohla říct TRADÁ, problém vyřešen. Bohužel ani tohle není finální řešení. Sám Starbucks upozorňuje na to, že i kdyby se jim tyto kelímky podařilo zavést do všech jeho poboček, stále zde působí lidský faktor. Kolikrát prý o recyklaci samotné rozhoduje pronajímatel prostorů, například vedení daného obchodního domu. Druhým lidským faktorem jsou právě zákazníci. A tady – POZOR – mám řešení! Pokud chcete trochu zmírnit tenhle skoro neřešitelný problém, noste si do takových kaváren svoje hrníčky, kelímky, které nejsou na jedno použití. Obsluha vám do nich kafe moc ráda udělá a vy ještě uděláte něco pro planetu. Nebo si dejte raději kafe na místě do klasického hrnečku. Sám Starbucks vyzývá své zákazníky, aby si kelímky nosili svoje. I z toho důvodu začal ve svých kavárnách prodávat různé tumblery, dokonce i takové, které jsou od klasických kelímků skoro k nerozeznání. A teď to TRADÁÁ – problem solved.

Teď trochu odbočím, ale tohle samé může platit i o obědech s sebou apod. Nakupte si kvalitní mističky a dózy. Restaurace a bistra vám do nich jistě rádi jídlo zabalí a vy ještě ušetříte za koupi krabičky na místě.

BRČKA

Když už jsme u toho, že každým malým krokem můžete pomoct, měla bych zmínit i brčka. To je zase jedna z problematik, nad kterými se možná málo kdo zamyslí. Vždyť přeci komu by vadilo jedno malé brčko. Zase tady máme to ALE! Představte si, že v USA je DENNĚ! spotřebováno přes 500 milionů brček. Což by možná tolik nevadilo, pokud by samotné rozkládání brček netrvalo 200 let a většina neskončila v oceánech. I kvůli tomu vznikl projekt s názvem: REFUSE THE STRAW neboli odmítni brčko. Myšlenka je jednoduchá – zkuste nepoužívat brčka. Ne ke každému pití je totiž opravdu potřeba. Případně mám zase takový malý tip, jak se chovat trochu více zodpovědně – pořiďte si domů nerezová brčka. Jsou super designová, vydrží vám a ke všemu neuvolňují žádné škodlivé látky jako ftaláty nebo BPA (Bisfenol-A). Já našla hezká například na ECONEA.CZ

PLASTOVÉ LÁHVE

Pamatuju si, jak jsem byla nadšená, když jsem si koupila vodu Evian. Lahev jsem pak používala ještě třeba měsíc. To, že se z ní postupně uvolňují škodlivé látky a já je vlastně piju, jsem si moc neuvědomovala. Teď už používám většinou lahve skleněné nebo si vybírám takové, které neobsahují škodlivé  BPA látky (to je vlastně chemická sloučenina zvaná bisfenol) a tím jsou zdravotně nezávadné. Zrovna nedávno jsem dostala od kamarádů lahev na pití od značky EVA SOLO, která BPA neobsahuje. Ke všemu je krásně designová a já si hned vyhlídla i hrneček na teplé nápoje (Starbuckse, teš se :))

AVOKÁDO

Následující dvě témata vás asi trochu překvapí. Ale říkala jsem si, že to vezmu z gruntu. Jako první si vezmu na „paškál“ (haha, to bych nečekala, že tohle slovo někdy použiju) avokádo. Proč jsem ho zařadila do trendů, které nejsou zase až tak trendy? Pamatujete si ještě na kauzu palmového oleje? Naštěstí byl okolo něj takový humbuk, že hodně lidí se začalo zajímat, v čem je a já dokonce přestala jíst Nutellu (chápete, Nutellu! Nejlepší věc na světě).

No ale přišel další problém, který naší planetě úplně nesvědčí. Nevýhodou je, že na rozdíl od palmového oleje je avokádo produkt zdravý a lidmi v dnešní době hodně vyhledávaný.  Není se čemu divit, tohle ovoce (věděli jste, že to je ovoce?) obsahuje 2x víc draslíků než banán, nejvíc bílkovin ze všech možných druhů ovoce a plno dalších vitamínů. patří dokonce mezi superpotraviny.

A teď tedy, kde je problém. Z avokáda ze stal takový trend, že začíná být čím dál tím těžší tyhle plody vypěstovat. Pro představu – zralý avokádový sad potřebuje téměř 2x více vody než hustý les. Což samozřejmě nepřispívá ostatní vegetaci ani zvířatům. Ke všemu je potřeba avokáda ze sadů nějak dostat a na frekventované projíždění náklaďáků nejsou venkovské silnice úplně uzpůsobené. Nejvíc tím trpí Mexiko, které produkuje více než 50% z trhu. Pozitivum je, že do země se díky tomu dostane okolo 2,5 miliard dolarů a samozřejmě to znamená i obživu pro chudé zemědělce. Avokádo představuje více než polovinu ekonomiky zemědělského sektoru státu.

Stále vyšší poptávka po avokádu tedy může výrazně ohrozit vegetaci. Proto ministerstvo zemědělství začalo dělat opatření, která mohou pomoct ve zlepšení životního prostředí a zároveň umožní avokádo dále pěstovat. Od roku 2011 mají program zalesňování, v rámci kterého ve školkách sází borovice. Díky té vysadili už 260 tis nových borovic. V tomto roce plánují vysadit plantáž s cca 300 tisíci borovic. Dokonce se jim díky tomuto programu podařilo zachránit 425 hektarů půdy.

Avokádo se tedy v závěru ukázalo jako ne tolik problematické, pokud se o to budou lidé více zajímat a snažit se problém řešit.
Takže si avotoasty můžete dávat zvesela dál. I když ekologická stránka tu není jediný problém. Velkou roli tu hraje i ta finanční. Vážně se vám vyplatí dát za chleba s avokádem 150 Kč? Ohledně toho jsem četla moc zajímavý rozhovor s australským milionářem Timem Gurnerem, který upozorňuje, že generace millenials strašně plýtvá penězi. Kupujeme si předražený obložený chleba, pijeme kafe za stovku apod. Dokonce naznačil, že si většina z nás kvůli tomu nikdy nebude moct dovolit koupi domu 😀 K tomu sice asi nepotřebuju jíst avokáda, ale víme, co tím asi chtěl říct. Celý článek si můžete přečíst tady:
 https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2017/may/15/australian-millionaire-millennials-avocado-toast-house

VEGETARIÁNSTVÍ

Tahle část není nic proti vegetariánům. Opravdu to podporuji a částečně se i já snažím omezovat maso jak jen to jde, nebo si alespoň vybírat to kvalitní, které pochází z dobrých podmínek. A že je vegetariánství jakýmsi trendem ukazuje i fakt, že například v Británii se zvýšil jejich počet o 340%! Pokud by se stalo, že by na vegetariánství přešla veškerá populace (dost nereálné), znamenalo by to poměrně dost pozitivních dopadů. Například by bylo méně emisí z potravin, dokonce výzkumy ukázaly, že by se ušetřilo 440 miliard liber. Zároveň by takové rozhodnutí mělo velký vliv na naše zdraví a tím pádem i úspory za zdravotní péči, které by ročně mohly činit až 1.000 miliard dolarů. Nicméně by i stoupla populace, protože s vegetariánstvím se prodlužuje život. Výzkumy ukázaly, že kdyby se do roku 2050 všichni stali vegetariány, svět by měl každoročně o 7 mil. úmrtí méně.

No, proč si tedy stěžuji, když všechno nasvědčuje tomu, že ve vegetariánském světě by nám bylo líp. Odpověď je jednoduchá – planeta by vegetariánství zatím neunesla.  Z nedávných průzkumů se totiž ukázalo, že ačkoliv zelenina nevypouští do ovzduší na rozdíl od zvířat metan, je mnohem náročnější co se pěstování, hnojení, sklízení, zpracování a dovozu týče.


A to je z dnešního edukativního článku vše! 😀 Dejte mi vědět, jak se vám takový styl líbí. Jestli vás to zajímalo, něco nového jste se dozvěděli a hlavně – jestli byste chtělí takových víc. V hlavě mám spoustu dalších témat…

Vaše aktivistka

S.

Btw CHOOSE GREEN


Zdroje:

 

Recommended articles

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram Access Token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

#Instagram
#madeinprague