TRAVEL / VŠE, CO JSTE CHTĚLI VĚDĚT O ZANZIBARU

Sandra, 13 ledna, 2018

Na Vánoce jsme mamce připravily překvapení, na které snad jen tak nezapomene. Psaly jsme o něm už TADY. Ještě před tím, než se s vámi ale podělíme o zážitky a bambilion fotek z dovolené, máme pro vás trochu informací o Zanzibaru, které byste určitě měli vědět před tím, než se na tenhle ostrov vydáte..


ZANZIBAR

Zanzibar je ostrov náležící africké Tanzánii. Vlastně i samotný název Tanzanie vznikl ze spojení názvu tanzanského teritoria Tanganika a právě ostrova Zanzibar.  Zanzibar prý v překladu znamená ostrov černochů.

Na Zanzibaru můžete platit jak dolary, tak tanzánským šilinkem. Při přepočítávání se nám málem zavařil mozek, ale jednoduše se dají přepočítat v poměru 100 TSK -> 1,19 CZK. Doporučila bych si hotovost vybrat už před odletem, protože Zanzibar úplně nepřetéká bankomaty a akceptování kreditky je taky spíše vzácnost. Vlastně jsme bankomat viděli jen jeden, a to na letišti.

Na Zanzibaru se mluví svahilsky, ale nebojte se, většinou se domluvíte i anglicky. Přeci jen turismus tu není úplně novinka a angličtina je i vyučována na školách. Když jsme mluvili s jedním místním vysvětlil nám, že každý umí na Zanzibaru minimálně tři jazyk – svahilsky, jazyk kmene jeho matky a anglicky.

Základní slovníček:

Ahoj – jambo

Jak se máš? –  mambo (na to můžete odpověděť „POA“, což znamená dobrý)

Děkuji moc – Asante sana

Lala salama – dobrou noc

Hakuna Matata – není problém

PŘED CESTOU

OČKOVÁNÍ: Co se týče nějakých speciálních očkování, tak ty do země nepotřebujete. Stačí vám jen ty základní.

VISA: Visa si dopředu žádná zajišťovat nemusíte. Vše vyřídíte při příletu na místní letiště. Tam vyplníte nejenom formulář na visa, ale i imigrační formulář. A zaplatíte poplatek 50 dolarů. Ale..

Přílet na zanzibarské letiště je docela zážitek sám o sobě. „Letištní hala“ je opravdu jen jedna malá hala, kam vás ještě ke všemu nahrnou všechny a nechají vás tam vyplňovat imigrační formuláře a visa. A jak se říká, kdo dřív přijde, ten dřív mele, protože i stolečků je tam pomálu, takže pak jen chaoticky pobíháte z jedné strany místnosti na druhou, hledáte formuláře, pak stůl. Když konečně najdete stůl zjistíte, že nemáte pero a to tady prostě na půjčení není…

Následuje kontrola. Focení, otisky prstů. No zkráceně – vyčleňte si na průchod letištěm alespoň 40 minut. A nebojte, na kufry čekat dlouho nebudete. Ty se totiž hned po přistání doslova hodí doprostřed haly a proberte si to..

KDY TAM JET

Před cestou byste se určitě měli zamyslet nad ročním obdobím, ve kterém na ostrov pojedete. Ačkoliv se v každém měsíci trefíte do tepla (celoročně okolo 30C), jsou měsíce, které jsou horší než jiné. Například v dubnu a květnu skoro celou dobu prší. Listopad – prosinec je peak season, takže se připravte na dražší letenky, hotely a hlavně více turistů.. Na druhou stranu pokud chcete strávit Vánoce pod palmami místo pod vánočním stromkem, určitě doporučuji!

 

LETIŠTĚ/ DOPRAVA

OBYVATELÉ

Původními obyvateli jsou Masajové.

Obyvatelé Zanzibaru jsou neskutečně veselí a vstřícní lidé. Dokáží se radovat z maličkostí a milují hudbu. V hotelu, ve kterém jsme byli ubytovaní (Tulia Zanzibar) bylo úplně normální, že po večeři hrála hudba a tancovali i číšníci, kuchaři a strčili svými pohyby všechny hosty do kapsy.

NÁBOŽENSTVÍ: V Tanzánii celkově převažuje islám a křesťanství. Úžasné ale je, že tady se lidé neskutečně respektují. Když jsem mluvila s jedním z místních obyvatel a diskutovali jsme, že v Čechách jsme většina ateistů, netvářil se pohoršeně. Naopak. Zamyslel se a pak se zeptal: „A v co teda věříš?“ Nakonec jsme se vlastně dostali k tomu, že každý má v sobě něco, v co věří. A je jedno, jestli to je v sám sebe, vesmír, boha…

Jejich víře se nikdo nemůže divit. Přeci jen si prošli drsnou dobou – otrokářstvím. To na Zanzibaru bylo ukončeno AŽ v roce 1897.

Na ostrově se dokonce můžete jet podívat na místo, kde s nimi bylo přímo obchodováno – Stone Town. Patří to prý mezi nejsilnější zážitek. Bohužel však ne v pozitivním slova smyslu. Je to asi něco podobného, jako když v Čechách jedete navštívit koncentrační tábor. Ta hrůza minulosti na vás dýchá z každého rohu. Na druhou stranu jsou to dějiny a ty je potřeba znát, abychom si  vážili více toho, co máme a minulost neopakovali.

Jo a taky se tu narodil Freddie Mercury!

ŽIVOT

Na Zanzibaru vládne korupce, která je protkaná snad úplně vším. Pro někoho, kdo tu tedy chce začít business, hotel, to určitě nebude zpočátku vůbec jednoduché.

Zajímavá je tu i státní služba obecně – policisté například vůbec nemají auta, takže se dokonce může stát, že pokud je chcete na místě činu, musíte si pro ně dojet. 😀 Jednoduché to není ani se zdravotnictvím. V případě, že se stane nehoda, doktor zraněného neošetří do doby než doloží, že má pojištění a bude moct za služby jak zaplatit. A je úplně jedno, že by šlo třeba o opravdu vážné zranění. Situace je trochu jiná pokud jste „evropan“. Od těch se peníze očekávají a s ošetřením by neměl být problém.

JÍDLO

Co byste čekali od ostrova. Mořské plody tu jsou hitem číslo jedna. A pro mě to bylo následně i ovoce, které je prostě vždycky v tropických zemích lepší, barevnější, sladší a šťavnatější.

AKTIVITY

My jsme sice strávily týden válením se v našem romantickém hotýlku, při další návštěvě Zanzibaru mám ale v plánu tyhle aktivity:Zanzibar mně prostě nadchnul. A já se na něj určitě chci jednou vrátit. Tentokrát ho ale budu chtít poznávat ještě víc.

Tak jambo! 🙂

S.

Recommended articles

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

#Instagram
#madeinprague