#MadeInBerlin

Sandra, 10 listopadu, 2017

Přiznání – ještě nikdy jsem nebyla v Berlíně. Přiznání číslo dvě – zase o tolik jsem nepřišla.

Berlínem jsem často jen projížděla. Ale nikdy nebyl čas si ho projít, podívat se po památkách, zanakupovat na Alexander Platz, a už vůbec ne obejít kavárny a ochutnat místní pivo. Proto, když se poměrně spontánně navrhlo a překvapivě rychle domluvilo, že nás 5 holek pojede na dámskou jízdu do Berlína, nešlo říct ne.

Očekávání byla veliká. Přeci jen – Berlín. Metropole plná moderních částí, které jsou propletené historií a dýchají na vás skoro z každého rohu. No upřímně, tohle německé město moje očekávání tak úplně nenaplnilo. Památky byly krásné, měly historii a při některých vás úplně zamrazilo, ale chyběla mi v něm to „TO“. Ta atmosféra, ten wow efekt, když omylem objevíte tajnou uličku nebo příjdete na hlavní náměstí.

Já jsem sice to kouzlo Berlína neobjevila (možná to bylo i tím málo času, který jsme měly), ale třeba to je jen mnou. Ostatním se totiž líbil a kolega Ramon, který v něm chvíli žil, o něm mluvil opravdu moc hezky. Vlastně mi až zpětně řekl, co všechno jsem vlastně minula a jaké krásy tohle město nabízí. Tak alespoň budete vy do budoucna chytřejší :). A pro jistotu s sebou vezměte super partu, která se vám o tu atmosféru postará. Díky holky!!

DOPRAVA

Jestli si myslíte, že památky objedete pěšky, tak na to raději rychle zapomeňte. Berlín je hodně rozlehlé město, takže pokud na něj máte jen pár dnů jako my, vyplatí se investovat do veřejné dopravy nebo si půjčit kolo.

Kola: 

V Německu docela frčí bikesharing. Rekola tam ale nehledejte. Zkuste spíš Donkey nebo LIDL

Veřejná doprava:

V Berlíně funguje metro, které je známé svými krátkými intervaly. Nikdy nečekáte déle jak 10 minut. Lístky si kupujete přímo v metru, u takových jakoby „bankomatů“, na kterých si zvolíte, jaký lístek chcete. My cestovaly primárně na SIngle ticket, který platí 2h a stojí cca 2,50 eur. Tyhle lístky platí jak do metra, tak autobusu nebo vlaku. Ale pozor – lístek platí jen v jednom směru. I když se tedy vejdete do limitu 2h, nemůžete jezdit tam a zpátky. Prý jsou v Berlíně docela vysoké pokuty, tak si na to raději dávejte pozor.

 

KDE PŘESPAT

Možností je několik. Od hostely přes Airbnb až po klasický hotel. Vzhledem k tomu, že nás jelo 5 a bylo nám jasné, že na hotelu budeme minimálně, rozhodly jsme se pro hostel. Konkrétně pro City Hostel. Na noc nás vyšla cena na 450 CZK a měly jsme i vlastní koupelnu. Takže ideál. Ke všemu jsme byly asi 5 minut od Czech point Charlie a hned u metra, které nás zavezlo do centra za pár minut.

KDE JÍST A PÍT

V Berlíně je to trochu komplikovanější. Ono vlastně obecně v Německu. Otevírací doby jsou takové zvláštní – bary třeba většinou otevírají až v 7 večer, v neděli má většina zavřeno atd. Než se někam vydáte, vždycky se raději koukněte na stránky a ověřte si, jestli mají otevřeno.

A pokud máte rádi sladké s dobrou kávu, mám pro vás hned dva tipy. Mimochodem, většina dobrých kaváren najdete v trochu hipster části Berlíně zvané Kreuzberg.

První je vyhlášená donuterie Brammibal´s vegan donut. Zkuste třeba salted caramel! Jen pozor, je tam vždycky šíleně narváno, takže na místo si většinou musíte chvilku počkat. Pokud tedy zrovna není hezké počasí. To si pak můžete sednout ven.

Druhou kavárnou, kterou jsme stihly zkusit, je Five Elephant. Tohle je jedno z těch míst, které prostě má kouzlo. Nejenom, že tady mají výborné kafe, usměvavou obsluhu, ale ještě dokonalé dortíky. A dokonce můžete vidět, jak se dortíky v kuchyni dělají.

Pití máme poměrně jasné. Pivo mají Němci prostě dobré. A to říkám i já jako absolutní nepivař. Najdete zde tedy spoustu krásných pivovarů a hospůdek. Nás zaujala nejvíc hospůdka HOME, kde bylo spoustu mladých lidí a podle mě studentů z různých koutů světa. Má to atmosféru a je tam takový ten správný ruch 🙂

Druhým zajímavým podnikem bylo Lager Lager, což je takový pivovar/hospůdka s opravdu velkým výběrem piv. Chutnala jsem například pivo s chutí Vánoc (čokoládové), ovocné a také měli různé tipy IPY. Určitě si tady každý přijde na své. Mimo to tu prodávají i různá dárková balení s výběrem piv (to jen, kdybyste si doma chtěli šplhnout ;))

A teď pojďme na pořádné jídlo. Nejdokonalejší burgery jsme měly ve venkovní burgrárně – Burgermaister. Nachází se v části Kreuzberg (o té jsem už říkala ve spojitosti s kavárnami – vidíte, v téhle části je vážně všechno).  Za sebe můžu doporučit dokonalý chilli cheesburger a hranolky polité sýrem. K tomu už stačí jen přidat jedno z jejich piv a zaručuju vám nejlepší gurmánský zážitek (i když možná mě ovlivnil hlad, kdo ví. Budete to muset zkusit na vlastní kůži).

Mimo to ceny jsou super příznivé a sedí se u stolů na štendrech, takže máte ještě zážitek.

CO VIDĚT

Doufám, že vás nepřekvapilo, že jsem začala jídlem a pitím. Ale vždyť mě znáte, to je pro mě vždycky number one 😀 Abych ale nevypadala jako ignorant, pojďme se podívat i na trochu kultury, kterou v Berlíně nesmíte minout.

Tyhle krásné budovy najdete – zase – ve čtvrti Kreuzberg.

EAST SIDE GALLERY

Hodně lidí si to podle mě neuvědomuje, ale EAST SIDE GALLERY není jen pomalovaná zeď a venkovní výstava. Je to hlavně pozůstatek Berlínské zdi. První obrazy tam vznikly už v roce 1989, tedy hned po jejím pádu. Možná i proto se tématika obrazů týká hlavně toho.

PAMÁTNÍK HOLOCAUSTU

Jsou místa, na kterých máte takový ten zvláštní pocit a je vám skoro až hloupé se na nich vyfotit. A památník Holocaustu je právě jedno z nich. Kamarádka Gabi mi dokonce říkala, že vznikla „proti kampaň na focení se u tohohle memoriálu. Podívejte se tady: odkaz. Přeci jen, uvědomte si, co znázorňují. Na druhou stranu uznávám, je to fotogenické místo. Tak mám tip – budete-li se fotit, zkuste to alespoň bez úsměvu. Přehnané pózování se na tohle místo nehodí 😉

A teď k památníku samotnému. Je to místo, které má upomínat na židovské obyvatelstvo zavražděno nacisty během holocaustu. Návrhy pochází z roku 1988, ale dokončen byl až v roce 2003. A otevřen byl dokonce až 2005. Možná se divíte, proč tak pozdě. Ale stavbu samotnou doprovázelo pár komplikací. Jedna z nich byl i fakt, že při původní stavbě byl totiž použit k ochraně kamenných bloků chemický přípravek, který pochází od stejné společnosti, která při druhé světové válce vyráběla Cyklon B, který se používal právě v koncentračních táborech…  FAIL!

DEM DEUSCHEN VOLKE

Brandenburg Gate

Braniborská brána byla kousek od našeho hostelu. Je to významná historická stavba, která mimo jiné odděluje dvě hlavní třídy.

TELEVIZNÍ VĚŽ

Televizní věž je skvělé místo, ze kterého se můžete podívat na Berlín. Ale – připravte si 17 eur a pořádnou dávku trpělivosti. U kasy je totiž vždy velká fronta. Lístky si ale můžete koupit i na daný den a čas přes internet, takže se frontám můžete snadno vyhnout.

VŠEHOCHUŤ

Berlin Cathedral

Berlin Cathedral

Gendarmenmarkt

Gendarmenmarkt

Gendarmenmarkt

Gendarmenmarkt

Gendarmenmarkt

Gendarmenmarkt

CHECKPOINT CHARLIE

Místo, kde si opět můžete připomenout historii spojenou s Berlínskou zdí. Je to hraniční přechod v Berlíně a místo, jde proběhl střed americké a sovětské armády v roce 1961.

checkpoint Charlie

A další: 

CO VYNECHAT

Nechoďte do klasických kaváren typu Starbucks, Coffee Fellows atd. Konkrétně v Coffee Fellows jsem měla to nejodpornější chai latte v životě. A ještě mají šílené ceny. Raději si vydejte do jedné z kaváren, o které jsme vám psala výše. Pokud tedy vše ostatní nebude zrovna zavřené..


Alles Gutte

S.

Recommended articles

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

#Instagram
#madeinprague