All I need is travel – 10 TIPŮ pro cestovatele

Sandra, 28 října, 2017

Byly časy, kdy jsem vyhazovala nesmyslné částky za kosmetiku, oblečení a produkty, které na mě sršely z reklam a tvrdily, že bez nich nemůžu žít.. Naštěstí je tahle doba částečně  pryč a já konečně pochopila, že boty se okoukají, kosmetika vypotřebuje. Do čeho se ale vyplatí investovat, a nemá to záruční lhůtu, je cestování. Cestování totiž už dávno není jen o tom, jestli jste viděli tuhle a támhletu památku. Je to především o poznávání jiných zemí, kultur a zvyků. To vás nejenom obohatí, dá větší nadhled, ale třeba si díky tomu i uvědomíte, co doma, ve své vlastní zemi, vlastně máte a začnete svým městem procházet s větší pýchou.

Já osobně se snažím cestovat, co jen to jde. A je jedno, jestli zavítám na druhou stranu zeměkoule nebo jen do vedlejšího města, jestli to byla země chudá nebo bohatá, čistá nebo špinavá, studená nebo tropická. Každá mě obohatila o zkušenost, zážitek a doplnila ten kousek pomyslné mapy v mojí hlavě, která je úplně natěšená na to, až si odškrtne další políčko.

A jsem si jistá, že hodně z vás to má podobně.  Proto mě napadlo, že by bylo fajn podělit se s vámi o pár mých cestovatelských tipů, které mi cestování nejenom zpříjemňují, ale dělají ho i snazší.


travel


Víte kam chcete letět? Hlídejte si letenky. Já nejčastěji hledám přes momondo, letušku, cestujlevne. V některých aplikacích na mobil (např. Momondo) si dokonce můžete nastavit upozornění, pokud se letenky zlevní.

Pak mám hrozně ráda aerolinku Norwegian (kterou jsem bohužel objevila až nedávno), kde při registraci a lítání s nimi získáváte spoustu výhod. Nejenom, že vám na mail chodí informace o aktuálních akcích (tak jsem se třeba nedávno rozhodla jet do Kodaně, protože letenka místo 6tis stála jen 1.500), ale také nabízí výhody pro stálé zákazníky. Například zavazadla zdarma, rychlý checkin apod.

Pokud se nechystáte zrovna přes oceán, ale chcete navštívit nějakou zemi v Evropě, rozhodně doporučuji sledovat stránky jako regiojet, kde seženete super levné letenky na autobus. Často tam jsou i akce jako 1+1, takže s přítelem nebo kamarádkou ušetříte. Ideální na víkendové tripy, kdy v pátek po práci vyjedete a v neděli zase doma 🙂


Tak, jak se dostat do vytoužené destinace už víme, ale kde přespat. Nabízí se několik možností.

Hostely: tahle varianta se většině lidí zdá děsivá a představují si noclehárny. Nenechte se mýlit. Hostely jsou největší dobrodružství a pokud jedete s partou, může to být opravdu legrace. Krom toho poznáte další mladé lidi a dozvíte se zase nějaké zajímavosti a třeba i tipy, co v dané zemi vidět. My jsme takhle jeli s partou z Erasmu do Skotska a spali jsme v kostele. Ještě tam „smrdělo“ kadidlo a na záchod se kvůli strachu chodilo zásadně ve dvou.

AIRBNB: Varianta dvě je pronájem bytů od místních (teď jsem chtěla říct domorodců :D). Když budete šikovní, najdete tam úplně nádherné byty, apartmány, domečky, a to za super ceny.

Hotely: většinou rezervuji přes booking nebo hotels. Všechny tyhle servery vám poskytnout porovnání cen, dostupnost a speciální nabídky. U bookingu mi vyhovuje servis, který je rychlý a hlavně – kdykoliv řešíte nějaké problém, spojí se s vámi česky mluvící zaměstnanec, takže můžete svůj problém skvěle popsat. U hostels mi zase vyhovují výhody, kdy například každou 10 noc máte zdarma apod. Tohle jsou detaily, kterými se dá ušetřit.  Zkuste se u bookování hotelu dívat také na hotely, které mají zaváděcí ceny. Můžete tak najít hodně luxusní hotel za čtvrtinovou cenu.


Bez práce nejsou koláče. Jak se do lesa volá.  Cestování si plánujte. Čas, který vynaložíte na plány a místa, která chcete vidět, doma, vám pak ušetří drahocenný čas v zahraničí. Udělejte si seznam míst, která chcete vidět (klidně si je rovnou zadejte do googlemaps, ať pak víte, kam jít). Zjistěte si také, jak se v dané zemi cestuje a ideálně si zjistěte i to, kolik tam stojí sim karta na internet. Díky nonstop připojení k mapám si pak ušetříte čas blouděním. I když tohle bloudění má občas také výhody. Můžete narazit na tajnou místní kavárnu nebo objevit zákoutí, o kterém turisti nevědí.

Pokud nechcete utrácet za sim kartu, stáhněte si do mobilu mobilní offline mapy. Občas má i daná země/město svojí speciální s památkami, a to vám pak hodně ušetří čas.  Třeba maps.me, triposo nebo třeba i googlemaps, které se dají používat offline.


V dnešní době je x cestovatelských blogů, instagram účtů, stránek na Facebooku. Inspirujte se proto u nich. Většinou vám doporučí ty nejlepší místa, kavárny, hotely. A co je víc, než upřímná reference. Mimo jiné na Instagramu mám takový trik – vždycky když se chystám do určitého města, zadám si ho na Instagramu do hledáčků a většinou mi to najde několik účtů, které se specializují přesně na dané město. Najdete tam tedy vše od tipů na místa a restaurace, až po nejlepší zmrzlinu a nejvíc fotogenická místa. Viz moje cesta do Kodaně – zadala jsem Copanhagen a hned mi vyjely účty jako: guidetocopenhagen, copenhagensworld atd..:)


Nešetřete, kde to není třeba. Něco jiného je snažit se ušetřit za letenky a ubytko a něco jiného je šetřit na zážitku. Pokud už jste v daném městě, zemi, nehlídejte každý cent. Láká vás v daném městě vyhlášená kavárna  s nejlepší snídaní? Běžte. Zaujal vás lunapark? Běžte. Pokud totiž nepůjdete, ušetříte možná pár korun, ale pak vás bude mrzet, že jste místo nezažili takové, jaké jste chtěli.

To samé s cestováním – ano, letenky se dají najít levněji, pokud budete mít 10 mezipřistání a objedete celou zemi, ale stojí vám ty 3tis za tu třídenní cestu? To si raději připlaťte a jeďte přímým letem a využijte ten čas lépe.


Jedí místní cvrčky? No tak do toho a dobrou chuť. Je v dané zemi typické, že se pořádají pikniky v parku? Udělejte si ho s nimi. Jezdí v dané zemi ve městech primárně na kole? Půjčte si kolo a poznejte město zase trochu jinak. Zkrátka a dobře, nebojte se experimentovat. Inspirujte se od místních a zažijte tak více to, jak se v dané zemi žije.


S bodem 6 souvisí i bod 7. Nebojte se dát do řeči. Nechte si v obchodě doporučit nejlepší sýr, zeptejte se kolemjdoucího na nejlepší kavárnu, která je poblíž. Místní vám určitě rádi poradí a třeba se i dáte do řeči.

Naučte se nějaké hezké fráze. Určitě všichni ocení, když je pozdravíte po jejich a poděkujete jim, i když slovo trochu zkomolíte.


Poslední dobou jsem si oblíbila stalkerství 😀 No ne takové, jak to zní. Strašně mě baví si třeba sednou v kavárně, parku, na schody muzea a jen pozorovat. Pozorovat, jak dané město žije. Co lidi dělají, jak se oblékají, jak gestikulují, když se dohadují nad kafem. Kolikrát z těhlech detailů a gest poznáte danou zemi víc, než jste si mysleli.

Takže rada – občas se zastavte s sledujte.


Kupte si průvodce. Já si je kupuji pravidelně, nejenom kvůli tomu, abych se něco dozvěděla o historii (lépe tak zemi pochopíte) a zajímavých místech, ale taky si je hrozně ráda skládám na paličku a čas od času listuji alespoň na papíře zeměmi, které jsem navštívila. Je to taková hezká památka.

Další tip je Travel Bible. V té najdete další super tipy, jak na cestách ušetřit a jak z dané země poznat ještě víc. )


Ne všechno si za pár let budete pamatovat přesně takové, jaké to bylo. A tak si momenty foťte, natáčejte nebo si veďte třeba cestovatelský deník. Já si teď objednala cestovatelský deník Travelogue. To je pro cestovatele vážně must have!! A domů si třeba kupte na zeď stírací mapu abyste věděli, kolik zemí vám v tom objevování světa ještě chybí.

No a nebo už vám zbývá jen založit si blog jako my a ty svoje dobrodružství mapovat tam :))


Tak šťastnou cestu,

S.

Recommended articles

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

#Instagram
#madeinprague