ŠUMAVA – Chalupská, Jezerní a Tříjezerní slať

Nikola Ježková, 26 srpna, 2017

Při poslední návštěvě Šumavy jsme si slíbily, že ji musíme brzy navštívit znovu. To jsme ještě netušily, že to bude tak MOC brzy. 😀 Narychlo jsme vymýšlely, kam o víkendu vyrazíme tentokrát. Prošly jsme všechny různé webové portály viz. kudyznudy, do google házely hesla jako „nejhezčí místa v ČR“, „kam na výlet“, nebo „co v sobotu“. Na konci pátrání jsme se shodly na tom, že to, co musíme vidět, najdeme zase na jihozápadě Čech. Cíl byl jasný – chceme vidět slať na vlastní oči.

Slať je označení pro tři šumavské rašeliniště, na kterých se v minulosti opravdu rašelina těžila. Jedno z nich – Chalupské, je dokonce největší v ČR. Obecně jsou rašeliniště bažinné ekosystémy, ve kterých se jednoduše řečeno drží voda. Nejsou proto výjimkou ani jezírka. U nás jich k vidění už moc není, a tak jsou právě ty v národním parku velkou raritou. A jako bonus každá z nich disponuje naučnou stezkou


Když mi ségra oznámila, že odjezd z Prahy nastavila na 4 hod ranní, zděsila jsem se. Ona byla vždycky větší blázen a na dovolených vstávala už v 7, aby všechno stihla. Tentokrát ale měla dobrý důvod – musíme stihnout zlatou hodinku. Tedy tu, kdy vychází slunce. Byly to sice nervy, ale po 2 hodinách cesty jsme opravdu byly v našem prvním cíli – Chalupské slati. Z parkoviště, na které vás odkáže navigace, je to k začátku naučné stezky asi půl kilometru. Stezka je dlouhá 260 m a na jejím konci najdete místo, odkud máte na rašeliniště bohatý výhled. Nad vodou jemná mlha, okolo stromy, les a příroda a do toho vycházející slunce. Obraz, který vám prostě vezme dech. No posuďte sami.

Autem jsme přejely o 8 km dál na slať č. 2 – Jezerní. Z parkoviště je to na stezku zase kousíček, takže ani tady se nezapotíte. Nenechte se zmást názvem, žádné jezero tady neuvidíte. Vynahradí vám to alespoň vyhlídka, která stojí na samém začátku cesty, ta je tentokrát dlouhá 120 m. My měly štěstí a potkaly jsme tu známého fotografa pana Hoška, který fotí Šumavu už přes 30 let. Byl to hrozně příjemný pán a hezky jsme si popovídali. Paradoxně jsme ale díky tomu z tohohle místa nevyfotily vůbec nic 😀 Budete si tedy muset počkat na vlog, dron byl totiž v akci.

Posledním cílem pro nás byla slať Tříjezerní. K ní se trochu projít musíte. Zaparkujte v Modravě (jo jo policie Modrava :D) kousek od pivovaru a vydejte se po ukazatelích. Pro začátek stačí držet se červené značky. Celou cestu jdete po asfaltové cestě přibližně asi 2 kilometry. V půlce cesty musíte zdolat jeden ošklivý kopeček, ale pak už je to zase nádhera (hlavně při cestě dolu). Nahoře na vás čeká rašeliniště se 3 jezírky, po kterých je tahle slať pojmenovaná. Je dlouhá 250 m.

A ještě jeden tip – až budete u parkoviště u stezky č. 3, zajděte k potoku. Najdete tam kovový „obývák“ hned u potoka :))


Jestli si chcete tenhle výlet opravdu užít, vyjeďte stejně jako my, co nejdřív. Východ slunce je ze slatě naprosto úžasný a máte to bez lidí. 🙂 Jo a ještě jednu výhodu to má, domů jsme se ségrou přijely ve 3 odpoledne, takže jsme před sebou měly ještě celý den!

Tak kam na Šumavě příště? <3

N.

 

 

Recommended articles

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

#Instagram
#madeinprague