Indonésie – rady, triky, tipy

Nikola Ježková, 11 července, 2017

Bude to už rok, co jsem dostala ten nejbláznivější a zároveň nejlepší nápad v životě. Vydat se na stáž do Indonésie a to úplně sama! No a pro toho, kdo se do ní chystá třeba už tohle léto, ať už na dovolenou, nebo třeba stáž, stejně jako já, je dnešní článek. Najdete v něm totiž pár rad, triků a tipů, které se vám v téhle zemi můžou hodit.


CESTA

Pokud jedete do Indonésie na více než 30 dní, nezapomeňte na vízum. Potřebujete k tomu třeba i větší obnos peněz na účtě. Doporučuji situaci s vízy sledovat na stránce viza.cz. Letenky kupujte s co největším předstihem. Já to nechala klasicky na poslední chvíli a zbytečně jsem zaplatila víc. Určitě tu samou chybu nedělejte. Za další, rezervujte si letenky s navazujícími lety, tedy takové, kde na vás při případném zpoždění bude další letadlo čekat a sprostě neuletí, stejně jako dvakrát mně. 😀 No a kdyby vaše lety navazující nebyly, doporučuji koupit letenky na portálu Kiwi.com. Když vám uletí letadlo a není to vaše chyba, garantují zajištění dalšího nejbližšího letu do cílové destinace a to ZDARMA. 🙂

 

CO S SEBOU

Jestli kufr na kolečkách, nebo batoh na záda, záleží na cíli vaší cesty. Jestli víte, že chcete co nejvíc cestovat, berte batoh. Žádné jídlo ani pití sebou nepotřebujete. Dokonce ani toaletní papír, ten koupíte v klasických supermarketech, které mají v Indonésii pomalu na každém rohu, a ve kterých najdete snad úplně všechno. Co tam ale nemají, jsou tampóny. Takže si jich holky pro jistotu pár přibalte.

V Indonésii je pořád vedro. A to i když prší. Vezměte si tedy co nejlehčí věci. Nezapomeňte si ale i dlouhý rukáv a dlouhé kalhoty. Bez nich vás totiž nemusí pustit na některá památná místa a v malých městech nebudete tolik středem pozornosti. Šikovnou pomůckou ve vedrech je šátek. Sluníčko má opravdu velkou sílu takže kromě toho, že se tam lidem budete víc líbit, ještě se ochráníte před úpalem.

Co se týče peněz, není potřeba si nějaké doma měnit. Stačí až v Indonésii vybrat z bankomatu a máte vystaráno. A alespoň jednou si při té příležitosti zkuste, jaké to je, být milionářem. Jeden milion rupií je totiž v přepočtu na naše necelých 1 800 Kč. Na rychlý přepočet doporučuji stáhnout aplikaci Kurzy měn. Pořiďte si i Indonéský slovník. Nejlépe takový, kde najdete i často používané fráze. Co k přežití potřebujete je ještě velká trpělivost a INTERNET. Bez toho už to dneska nejde, co? 😀 V každém velkém obchoďáku najdete většinou i patro s elektronikou. Běžně se tam prodávají i sim karty. Nepotřebujete k tomu vůbec nic. Prostě koupíte simku s určitým obnosem dat a číslem, vložíte do mobilu a jedete.

 

UBYTOVÁNÍ

Vzhledem k tomu, že já byla celou dobu ubytovaná u rodiny, s výběrem hotelů vám moc nepomůžu. Ale bydlet právě u rodiny je ten nejlepší způsob, jaký můžete vybrat. Poznáte dokonale jejich kulturu, zvyky i tradice. Zjistíte, jak moc jsou tam lidé pohostinní a milí. A ještě vám pak můžou s mnoha věcmi na vaší cestě poradit. Jen se připravte na to, že jim může téct jen studená voda a můžou mít jen turecký záchod. Zkuste třeba aplikaci Airbnb, nebo Agodu. Jestli jedete na Bali, tam o hotely není nouze.

STRAVOVÁNÍ

Jezte v místních, pouličních restauracích. Nejenom, že se najíte velmi levně (cca 30 Kč za jídlo), ale většinou je to opravdu výborné. Užijte si hlavně jedení rukama, které je v Indonésii na denním pořádku a nejlépe si k tomu hezky sedněte a bez bot. Je to paráda. Někde funguje i McDonald, ale na ten zapomeňte. Je to nuda, a navíc v něm jídlo stojí i víc, než u nás. Co doporučuji je alespoň jednou navštívit PIZZU HUT. Je sice taky dražší a světová, ale bože, pizza s okrajem plněným sýrem. Wuaaaaa. K pití si na různých trzích můžete dopřát superlevné fresh džusy všech druhů. No a když vám bude chybět třeba něco sladkého, co znáte z domova, zajděte do supermarketu. Já tam byla pořád na Oreu. 😀 Hlavně zkuste všechny jejich speciality a nebojte se i třeba v tom supermarketu koupit něco, co neznáte.

CO NAVŠTÍVIT

Jestli přemýšlíte o tom, že pojedete jen na Bali, je to chyba. Bali je sice Bali a i já tam chci ještě jednou strávit alespoň pár dní dovolené, ale nezažijete všechno, co k Indonésii patří. Na tomhle provaleném ostrově je milion turistů a místní na vás prostě vydělávají. Vše je pro turisty upravené a to i ceny. A jestli přeci jen volíte Bali, nejezděte do žádného resortu. Najděte si na mapě co nejvíc památek a cestujte. Z jedné strany ostrova na druhou přejedete za velmi krátkou dobu, tak toho využijte. Použijte k tomu skútr. Půjčovny jsou na každém rohu. Je to asi nejrychlejší a zároveň nejlevnější způsob dopravy. Dávejte na sebe ale pozor! Provoz a styl jízdy řidičů je trochu (hodně!) jiný než u nás. Zvolit můžete i městskou dopravu, ale to je jedno velký dobrodružství. Jezdí si to většinou jak chce. Zeptejte se tedy nejdřív řidiče jestli má namířeno tam, kam potřebujete.

Nejlepší je najít si před cestou památky, které chcete navštívit a naplánovat si každodenní objevování trochu dopředu. Je skvělé vidět Bali, kde převažuje hinduismus a jiné ostrovy v Indonésii, kde třeba převažuje islám. V jednom státě poznáte tolik odlišného. Co se ostatních ostrovů týče, i tam doporučuji půjčit si skútr a cestovat. Zajímavé je určitě navštívit alespoň jednou mešitu. A když budete mít takové štěstí a přijdete zrovna v době svatby, směle se zúčastněte. Novomanželé mají povinnost vás pohostit, tedy každého, kdo na svatbu přijde. Zajděte i do nějaké školy. Je super vidět, jak školství funguje jinde. Doporučuji jezdit do přírody a samozřejmě občas taky k moři.

A DÁL

Seznamujte se s místními lidmi, komunikujte, snažte se mluvit indonésky. Ocení to. V malých městech si užívejte slávy a neodmítejte prosbu o fotku. Zkuste co nejvíc nových věcí a užijte si to nejlepší dobrodružství!


Tak šťastnou cestu dobrodruzi!

Vaše N.

 

 

O mém dobrodružství se dočtete všechno zde:

INDONÉSIE / 1. ČÁST

INDONÉSIE / 2. ČÁST

INDONÉSIE / 3. ČÁST

INDONÉSIE / 4. ČÁST

INDONÉSIE / 5. ČÁST

INDONÉSIE | I hate you & I love you

INDONÉSIE | I´m coming home

 

Recommended articles

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

#Instagram
#madeinprague