TRAVEL DIARY: OSLO (Norsko)

Sandra, 30 května, 2017

Norsko už trochu znám z naší silvestrovské výpravy, kde jsem měla možnost poznat takovou tu „chalupářskou“ část Norska. Tentokrát jsem měla možnost poznat i maloměstskou část Norska a to, když jsem navštívila Stavanger. Bylo krásné. Ale stejně jsem se moc těšila na to, až poznám hlavní město – Oslo.


Oslo znám z vyprávění a z blogu od Terez. Vždycky o něm hrozně hezky mluví a je vidět, že ho opravdu miluje. Z jejích fotek se do Osla zamilujete na dálku i vy. Hrozně mě zajímalo, jaká bude realita a jestli na mě také dýchne ta atmosféra, o které všichni mluví.

Předem jsem si vybrala pár míst, která mě z fotek učarovaly nejvíc. Konkrétně – Operu, Aker Brygge (kam jsem chtěla na to slavné dřevěné molo) a královský palác. Přeci jen jsem měla jen dva a půl dne, kdy jeden den jsme věnovaly práci a pak tajné baby shower pro Terez (která se mimochodem hrozně povedla a já byla ráda, že jsem toho mohla být součástí a poznala jsem další skvělé lidi). Proto jsem si vzdálenější místa nechala až na další návštěvu. Možná i proto, abych měla důvod se do Osla ještě vrátit.

Opera House mě naprosto nadchla svou architekturou. Kombinace skla, zkosených zdí a bílé barvy je dech beroucí kombinací. Bílá barva vám mimochodem při svitu sluníčka nedovolí být v blízkosti bez slunečních brýlí. Místo je ale díky ní nejvíc instafriendly místem.

opera house

 

Královský palác (Royal Palace) je skvělým místem, pokud se chcete rozhlédnou po Oslu a zároveň najít místo, kde je příroda a klid. Výhodou je, že se k němu jde po ulici Karl Johans, což je hlavní ulice v Oslu plná obchůdků.

Místo, které mě ale kupodivu dostalo nejvíc, byla promenáda Aker Brygge. Je to taková bohatší část, kde jsou i ty známé hodiny, které možná znáte z plakátů nebo Instagramu. Krom toho tu ale najdete i to již zmiňované dřevěné molo, které je dokonalým místem, kam si vzít sushi a sledovat západ slunce nad mořem. Pokud vás taková romantika nebere, ulice je plná restaurací, barů a obchodů. Pro mě mělo naprosto jedinečnou atmosféru, která mě bavila každým svým koutem.

 

Měla jsem možnost zavítat i do parku Ekebergparken, kde jsme dělaly baby shower pro Terez. Je to ohromný park s výhledem na celé Oslo. Po parku jsou také rozestavěné různé umělecké kousky, takže vás bude procházka bavit ještě o to víc. A až se unavíte, můžete si sednou do místní kavárny a sledovat Oslo s kafem v ruce.

Vše, co jsem chtěla jsem viděla a pořád mi zbýval ještě jeden celý den. Vlastně jsem moc nevěděla, jak s ním naložit. Oslo mi přišlo pěkné, ale jen v určitých částech. Primárně tedy na těch výše jmenovaných. A cestovat za Oslo metrem se mi nechtělo.  Pořád mi ale chyběla ta zmiňovaná atmosféra Osla. Pořád jsem se ještě do Osla nezamilovala. A tak bylo jasno – tenhle den chci načerpat atmosféru.  

Vydala jsem s proto tramvají do nejlepší kavárny v Oslo – Tim Wendelboa, kterou najdete kousek od zastávky Olaf Ryes plass, kam se dostanete z centra Osla S tramvají 12 a 13 (lístky si koupíte buď v trafice, ideálně na 24h nebo si stáhněte aplikaci Ruter billet). Když už tam budete, zajděte i do norského Wine food marketu, který se jmenuje Mathallen Oslo.

V Oslu je skvělé, že se naprosto všude můžete dopravit na kole, která si můžete půjčit skoro na každém kroku. Doporučuji si k tomu stáhnout aplikaci Bysykkel. Skvělé je, že na den vás to stojí jen 49 noků a na 3 dny 99 noků. Takže cca 300 Kč. Proto jsem se zpátky do centra vydala na kole. Projela jsem všemožné uličky a dostala se až k přistěhovalecké čtvrti, kde je zase nejvíc instafriendly most jménem Akrobaten pedestrian bridge. Když přes něj přejedete, dostanete se kousek od Opery, takže krásně do centra.

Ten den jsem ještě zašla za Terez do kavárny United Bakery, kde jsem si chvíli četla knihu Hygge, pak jsem si sedla na Operu a sledovala kolemjdoucí, dala jsem si typický skoleboller (což je naprosto dokonalý „koláč“ s krémem) a navštívila Joe and the juice, tedy nejlepší místo na shaky a freshe Pokud tam budete, dejte si kombinaci avokádo a banán. I když nemám ráda avokádo, a vlastně ani banán, byla to dokonalá kombinace.) a prostě se tak brouzdala na kole Oslem.

Celý den jsem měla neskutečně dobrou náladu a cítila se vážně šťastná a vlastně i vděčná. Za ty všechny možnosti, které v dnešní době máme. A pak mi to došlo – Oslo mě dostalo. Dostalo mě místy, zapadlými uličkami, všudypřítomnými koly, skandinávskými kavárnami a mořem lemujícím břeh.  Dostalo mě zkrátka svou atmosférou. (A to ani nemluvím o obchodem s designem! Příště potřebuji s sebou náklaďák).

Proto, když budete v Oslu, udělejte si určitě čas na takové to klidné nic nedělání, kafíčkování a relaxování. Oslo vám pak ukážu svou pravou tvář.


Na závěr mám pro vás pár tipů na místa, kam byste určitě měli zajít. Poradila mi je přeci jen ta nejzkušenější –  Tereza in Oslo.

Místa:

Kavárny a restaurace

Obchůdky s designem:

Ubytování:

Za mě jednoznačně doporučuji Comfort hotel. Nejenom, že je v centru, ale má neskutečný design, který vás uchvátí.


Takže pokud nemáte plány na léto, rozhodně doporučuji Oslo. Už i kvůli tomu, že v létě tam je strašně dlouho světlo a vy stihnete dvojnásob věcí. A hlavně když budete šikovní, seženete i levné letenky. My letěli s Norwegian, kde se dají občas sehnat letenky za pár set korun. 

S.

P.s. děkuji Terezce, že mě s sebou vzala, vše mi ukázala, trpělivě vysvětlovala, naučila mě, jak na chvíli vypnout a tolikrát mě rozesmála až k slzám! 🙂

Evian coffee

Recommended articles

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

#Instagram
#madeinprague