TRAVEL DIARY – STAVANGER (NORSKO)

Sandra, 23 května, 2017

 Stavanger je přesně takové město, jak si norská města představujete. U moře, s krásnými bílými domy a malými obchůdky podél ulic. Krom toho tu narazíte na krásné útulné pekárny a kavárničky.


Stavanger je čtvrté největší město v Norsku. Hned po Oslu, Bergenu a Trondheim. Norsko si odškrtnu ještě tenhle týden. Ostatní budou muset počkat. Ale jsou na seznamu 🙂

Stavangeru se také říká průmyslové srdce Norska, a to především díky ropnému průmyslu. Norsko obecně zbohatlo a stále doslova „těží“ díky ložiskám ropy. V tomhle průmyslu pracuje většina populace. A jinak to nebylo ani se Stavangerem. Pořádný rozvoj totiž nastal až v 60. letech 20. století, kdy byla v Severním moři nalezena ložiska ropy. Díky tomu město zbohatlo a mohlo se rozvíjet.

V určitých místech město působí námořnickým dojmem – přístav, velké lodě a hlavně architektura laděna do modro-bílých barev. Možná i díky tomu získáte takový ten „dovolenkářský“ pocit.

 Měla jsem vlastně jen jeden den na to, abych město víc prozkoumala. Ale víte, jak se to říká – líná huba, holé neštěstí. Tak jsem se na pár tipů zeptala i místních (rozumějte Johniho a skoro místní Terez).

PAMÁTKY

Stavanger domkirke

– je nejstarší norská katedrála. Postavena byla už kolem roku 1100.  Skvělé je, že je poměrně těžké na ni nenarazit, protože stojí hned ve středu města. A je vážně krásná.  Ale abych tu netlachala jen o historii, řeknu vám jeden fakt, který je obzvlášť zajímavý:

Možná někdo z vás viděl film NOKAS / HOLD UP. Pokud ano, tak pro vás možná bude zajímavé podívat se na místo činu. Pro nezasvěcené – hned naproti katedrále je banka. Ta byla v roce 2004 přepadena 11 ozbrojenými muži. Jde o vůbec největší loupež v historii Norska. Bylo ukradeno 57 milionů norských korun, z toho se stále 51 milionů postrádá. Absurdní na celé situaci je, že většina kolemjdoucích si myslela, že se tam natáčí film a dokonce na lupiče mluvila….

Gamle Stavanger

– nádherná ulička plná bílých domů. Ideální místo na fotku 🙂

Øvre Holmegate / The colourful street

– pokud budete naopak hledat uličkou plnou barev, rozhodně se vydejte do téhle barevné uličky. Co dům, to snad jiná barva.

Norwegian Petroleum Museum

– nevím, jak to máte vy, ale já když jsem většinou v nějakém městě, tak se o něm chci alespoň trochu dozvědět. Bohužel jsem neměla tolik času, jinak bych určitě zašla do tohohle muzea. To vám osvětlí všechno ohledně tohohle města. Proč je tak bohaté, jak to tu funguje, jak se těží..

Valbergtårnet

– 26 metrů vysoká rozhledna, která byla postavena v roce 1850, je skvělým místem, kde vidět Stavanger z jiné perspektivy. Krom toho hned u ní je na rohu bistro, kde obsluhují Češky a mají tam výborný krevetový sendvič a vafle.

KAVÁRNY

Kavárny ani nemá cenu doporučovat, protože mám pocit, že tady je každá hezká a bude mít svoje kouzlo. Kam bych ale být vámi zašla jsou pekárny, kde si můžete i sednout na kafe a ještě si dát něco dobrého.

Krásná je Kanelsnurren, která je hned u přístavu. Nebo Godt Brød v centru.


A abychom to dnes neošidili, lekce norštiny:

Dobrý den – God dag  (godag)

Děkuji – Tussen tak (tůzntak)

Na shledanou – Ha det bra (slang Ha det – čti Hade)


 Takže – pokud budete mít možnost se sem zajet podívat, určitě doporučuji. Není to velké město, ale má zase krásnou atmosféru.

A já jdu spát konečně. Sice je tu světlo až do 11 večer, ale nic se nemá přehánět..

God natt.

S.

Recommended articles

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

#Instagram
#madeinprague