HAPPY BIRTHDAY NORWAY aneb svátek norska v Praze

Sandra, 18 května, 2017

Tenhle článek jsem mohla psát už minulý rok. To bych ale nesměla být někde v prčicích a tohohle super norskýho dne se spolu s Johnim a Terez zúčastnit. Štěstí je, že se tahle akce koná každoročně (tenhle rok to bylo dokonce 201. výročí). To mě uklidnilo. Protože kdo si počká, ten se dočká… A taky že jo!


Norský svátek, Den ústavy nebo norsky Grunnlovsdagen připadá na 17.5. a slaví se už od roku 1814, kdy Norsko získalo odtržením od Dánska svou vlastní ústavu. Norové si tohle významné datum připomínají se vší parádou. V Norsku mají ten den všichni volno a prý nikdo nezůstává doma. Možná proto se v ten den ve městě cítíte jak sardinka a ujdete tak jeden krok za minutu. Slaví prostě všichni!

Den Norové začínají snídaní se champaňským (to bude možná důvod, proč jsem průvodu viděla pár docela veselých lidí), pak se krásně vymódí (buď do kroje nebo do společenského)  a jdou na cca 4 hodinový průvod, při kterém zpívají a mávají vlaječkami. Pochopila jsem, že vrcholem průvodu je dojít ke královskému paláci, kam se lidé chodí pozdravit s královskou rodinou.  A pak už jen slaví, jedí a hrají hry. Tenhle svátek je hned po Vánocích brán jako největší akce.

Měla jsem štěstí. Já jsem kvůli tomu ani nemusela do Norska. I když věřím, že tam to musí být nezapomenutelná atmosféra. Stačilo jen sednout na tramvaj a dojet na Malostranské náměstí, kde se pravidelně scházejí Norové žijící v Čechách a jdou průvodem směr Kampa. (Btw kdyby vás zajímalo, kdo se o tuhle parádu stará, tak je to Norská studentská organizace ANSA v Praze.)

Na místo jsme dorazili 10 minut před začátkem. Na náměstí už přešlapovali lidé v krojích, oblecích nebo krásných šatech. Všichni krásně upravení a s vlaječkou norské vlajky v ruce. Do toho se pořád ozývaly gratulace a špunty létající z bublinek (ti Norové ale umí slavit). Přesně ve 12 se cca 150 Norů vydalo směr Karlův most a pak Kampa. Po cestě zpívali norskou hymnu a střídavě vykřikovali Hip Hip Hura. Průvod byl zakončený v parku Kampa, kde se hrály hry a pokračovalo v oslavách.

Celou dobu jsem se připravovala, kdyby mě náhodou oslovila norská televize nebo snad někdo z průvodu. Větu máte hezkou chatu (kterou znám ze Silvestra) jsem vyměnila za „Gratulerer med dagen“ a za „Har du det bra?“

Lekce norštiny se Sandrou – kurz -> věčný začátečník

Gratulerer med dagen – Všechno nejlepší ke dni. (volný překlad)                    

Har du det bra  – jak se máš?


Řeknu vám, trochu jim tomhle vlastenectví závidím. Mrzí mě, že vlastně nemáme žádný den, kdy by se Češi semkli a takhle pěkně slavili, co se našim předkům podařilo. Ale jak řekl Johni -„Vy zase umíte protestovat.“ A to má pravdu! Tak kdo byl včera na Václaváku? 😀

Ha det bra!! (mějte se)

S.

 

Recommended articles

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

#Instagram
#madeinprague