FINÁLE PLZEŇ + FILMY, KTERÉ VÁM OTEVŘOU OČI

Sandra, 1 května, 2017

Co se vám vybaví, když se řekne filmový festival? Předpokládám, že každý si jako první vzpomene na Festival v Karlových Varech. Stejně tak já.  Ten je ale kolikrát víc jak s filmy spojený se sociálním životem.  Každý večer party ve „stanu“ a ke všemu tam potkáte celou Prahu a lidi, které jste už rok neviděli. Možná tak naposled na minulém ročníku KVIFF. 😀

Vždycky jsem ale byla filmový nadšenec (i když černobílé filmy mám pořád v šuplíku: „jednou si je třeba oblíbíš“). Proto mi udělalo radost. když jsem zjistila, že existují i jiné festivaly. A to díky Terez, která mě s sebou vzala do Plzně – na Finále Plzeň. A já byla nadšená. Skvělý byl nejenom festival, ale i celý víkend. Plzeň je krásné město a je tam nejedna kavárna a restaurace, do které byste měli zajít. Ale o tom jindy 🙂

Fotka od Tereza in Oslo(foto: Tereza in Oslo)

Řeknu vám hned několik výhod, které se mi na tomhle festivalu líbily:

Na festivalu jsme viděli hned 3 filmy – jeden norský s názvem Údolí rytířů – kouzlo Vánoc, Anthropoid a Učitelka. A dva poslední filmy mě přivedly k myšlence, jak málo občas víme o historii a nevážíme si toho, co vlastně v dnešní době máme. A tak pro vás mám seznam pár filmů, které vás budou určitě bavit a které vám zároveň trochu otevřou oči a naučí vás i něco o historii. Proto jsem vybrala filmy, které se hodně týkají naší země nebo ji hodně ovlivnily. A aby vám to navazovalo, máte je i seřazené podle období 🙂 Jen se připravte na to, že se u nich občas vážně naštvete! Ta doba byla šílená a bylo v ní až moc nespravedlnosti.


ANTHROPOID (2016)

Začnu hned výše zmiňovaným. Tenhle film je o atentátu na Heydricha. Film je dokonale natočený a i když je od britské produkce, jednu z hlavních rolí hraje i herečka Anna Geislerová. Tenhle film by měli pouštět povinně ve školách.

A jestli vám to nestačí, hlavní roli hraje Jamie Dornan, kterého známe z 50 Shades of Grey.

LIDICE (2011)

Film, který přímo navazuje na Anthropoid. Je o odvetě nacistů za atentát na Heyndricha vyhlazením vesnice Lidice.

VYŠŠÍ PRINCIP (1960)

Mám pocit, že jsem tohle četla v rámci povinné četby. Je to totiž na motiv stejnojmenné povídky Jana Drdy. Příběh z dob heydrichiády, který vypráví o mladém studentovi, který odmítá souhlasit s popravou nevinných studentů.

PROTEKTOR (2009)

Pokud byste se chtěli podívat, jaké problémy přinášel židovský původ v době začátku války a německé okupace, může tento film být vaší volbou.

VALKÝRA (2008)

O atentátu na Hitlera. V hlavní roli Tom Cruise

SCHINDLERŮV SEZNAM (1993)

Film o hrozném holocaustu a člověku, který zachránil 1100 lidí! Jak? Koukněte na film.

PÁD TŘETÍ ŘÍŠE

Film o posledních dvou dnech Hitlera v doupěti před tím, než spáchal sebevraždu. Tenhle film musí vidět každý.

ŽELARY (2003)

40. léta okupace, protektorát a konec války. O tom, jak se Eliška, nedostunovaná lékařka a odbojářka, musí ukrýt ve vesničce Želary, aby unikla smrti.

Skvěle natočeno. Krom toho mám pocit, že film, ve kterém je Anna Geislerová je vždy trefa do černého.

HABERMANŮV MLÝN (2010)

O poválečném odsunu Němců. A v hlavní roli skvělý Karel Roden.

UČITELKA (2016)

O tom, jak učitelka v dobách komunistického režimu využívá svého postavení a využívá tak rodiče svých studentů. Odmítnete – vaše dítě neprojde. Opět krásné vykreslení komunistické doby a ukázání, jak to dřív občas fungovalo..

OBECNÁ ŠKOLA (1991)

Trochu oddechovka oproti ostatním filmům. Tahle komedie zachycuje období po druhé světové válce.

HOŘÍCÍ KEŘ (2013)

O činu Jana Palacha.

OBČANSKÝ PRŮKAZ (2010)

Film z dob největší normalizace.


Věřím tomu, že jste už hodně filmů ze seznamu viděli, ale ty které ne, doporučuji zkouknout. Hezky se vám to všechno propojí.

Když jsme u té historie. S Martinem jsme se ubytovali v hotelu Continental a musím říct, tyhle staré hotely mají svoje kouzlo. Tenhle v Plzni byl například postaven v roce 1895 a v roce 1944 byl zasažen při leteckém náletu. Je zvláštní ležet večer v posteli v hotelu, který už toho tolik zažil a kde se toho určitě tolik stalo. Samozřejmě jsem se i trochu bála. Ve svém věku mám pořád z takových míst respekt. 🙂

No a co vy a historické filmy? Baví vás? Myslíte, že by je třeba měly pouštět ve školách v rámci výuky?

S.

Recommended articles

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram Access Token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

#Instagram
#madeinprague