FINÁLE PLZEŇ + FILMY, KTERÉ VÁM OTEVŘOU OČI

Sandra, 1 května, 2017

Co se vám vybaví, když se řekne filmový festival? Předpokládám, že každý si jako první vzpomene na Festival v Karlových Varech. Stejně tak já.  Ten je ale kolikrát víc jak s filmy spojený se sociálním životem.  Každý večer party ve „stanu“ a ke všemu tam potkáte celou Prahu a lidi, které jste už rok neviděli. Možná tak naposled na minulém ročníku KVIFF. 😀

Vždycky jsem ale byla filmový nadšenec (i když černobílé filmy mám pořád v šuplíku: „jednou si je třeba oblíbíš“). Proto mi udělalo radost. když jsem zjistila, že existují i jiné festivaly. A to díky Terez, která mě s sebou vzala do Plzně – na Finále Plzeň. A já byla nadšená. Skvělý byl nejenom festival, ale i celý víkend. Plzeň je krásné město a je tam nejedna kavárna a restaurace, do které byste měli zajít. Ale o tom jindy 🙂

Fotka od Tereza in Oslo(foto: Tereza in Oslo)

Řeknu vám hned několik výhod, které se mi na tomhle festivalu líbily:

Na festivalu jsme viděli hned 3 filmy – jeden norský s názvem Údolí rytířů – kouzlo Vánoc, Anthropoid a Učitelka. A dva poslední filmy mě přivedly k myšlence, jak málo občas víme o historii a nevážíme si toho, co vlastně v dnešní době máme. A tak pro vás mám seznam pár filmů, které vás budou určitě bavit a které vám zároveň trochu otevřou oči a naučí vás i něco o historii. Proto jsem vybrala filmy, které se hodně týkají naší země nebo ji hodně ovlivnily. A aby vám to navazovalo, máte je i seřazené podle období 🙂 Jen se připravte na to, že se u nich občas vážně naštvete! Ta doba byla šílená a bylo v ní až moc nespravedlnosti.


ANTHROPOID (2016)

Začnu hned výše zmiňovaným. Tenhle film je o atentátu na Heydricha. Film je dokonale natočený a i když je od britské produkce, jednu z hlavních rolí hraje i herečka Anna Geislerová. Tenhle film by měli pouštět povinně ve školách.

A jestli vám to nestačí, hlavní roli hraje Jamie Dornan, kterého známe z 50 Shades of Grey.

LIDICE (2011)

Film, který přímo navazuje na Anthropoid. Je o odvetě nacistů za atentát na Heyndricha vyhlazením vesnice Lidice.

VYŠŠÍ PRINCIP (1960)

Mám pocit, že jsem tohle četla v rámci povinné četby. Je to totiž na motiv stejnojmenné povídky Jana Drdy. Příběh z dob heydrichiády, který vypráví o mladém studentovi, který odmítá souhlasit s popravou nevinných studentů.

PROTEKTOR (2009)

Pokud byste se chtěli podívat, jaké problémy přinášel židovský původ v době začátku války a německé okupace, může tento film být vaší volbou.

VALKÝRA (2008)

O atentátu na Hitlera. V hlavní roli Tom Cruise

SCHINDLERŮV SEZNAM (1993)

Film o hrozném holocaustu a člověku, který zachránil 1100 lidí! Jak? Koukněte na film.

PÁD TŘETÍ ŘÍŠE

Film o posledních dvou dnech Hitlera v doupěti před tím, než spáchal sebevraždu. Tenhle film musí vidět každý.

ŽELARY (2003)

40. léta okupace, protektorát a konec války. O tom, jak se Eliška, nedostunovaná lékařka a odbojářka, musí ukrýt ve vesničce Želary, aby unikla smrti.

Skvěle natočeno. Krom toho mám pocit, že film, ve kterém je Anna Geislerová je vždy trefa do černého.

HABERMANŮV MLÝN (2010)

O poválečném odsunu Němců. A v hlavní roli skvělý Karel Roden.

UČITELKA (2016)

O tom, jak učitelka v dobách komunistického režimu využívá svého postavení a využívá tak rodiče svých studentů. Odmítnete – vaše dítě neprojde. Opět krásné vykreslení komunistické doby a ukázání, jak to dřív občas fungovalo..

OBECNÁ ŠKOLA (1991)

Trochu oddechovka oproti ostatním filmům. Tahle komedie zachycuje období po druhé světové válce.

HOŘÍCÍ KEŘ (2013)

O činu Jana Palacha.

OBČANSKÝ PRŮKAZ (2010)

Film z dob největší normalizace.


Věřím tomu, že jste už hodně filmů ze seznamu viděli, ale ty které ne, doporučuji zkouknout. Hezky se vám to všechno propojí.

Když jsme u té historie. S Martinem jsme se ubytovali v hotelu Continental a musím říct, tyhle staré hotely mají svoje kouzlo. Tenhle v Plzni byl například postaven v roce 1895 a v roce 1944 byl zasažen při leteckém náletu. Je zvláštní ležet večer v posteli v hotelu, který už toho tolik zažil a kde se toho určitě tolik stalo. Samozřejmě jsem se i trochu bála. Ve svém věku mám pořád z takových míst respekt. 🙂

No a co vy a historické filmy? Baví vás? Myslíte, že by je třeba měly pouštět ve školách v rámci výuky?

S.

Recommended articles

#Instagram
#madeinprague