#MadeForRun challenge

Sandra, 4 dubna, 2017

O tom, že jsem věčný běžecký začátečník svědčí hlavně to, že každý rok vydám článek o tom, jak začnu běhat 😀  Např: tenhle. No jo, nezklamu vás. Ani tohle nebude výjimka. Tentokrát jsem se ale rozhodla, že vás nenechám jen číst o tom, jak se při tom běhu trápím. Naopak. Chci vás do toho zapojit taky!


Hrozně ráda bych řekla, že běh miluju, ale nevím, jestli je zrovna miluju to správné slovo. Vstávat ráno dřív, abych stihla před prací běh, zvednout se z vyhřátého gauče a jít běžet –  to zrovna nejsou situace, které si zamilujete. Na druhou stranu naprosto miluju (tady se to slovo nebojím použít) ten pocit po běhu. Ten pocit euforie je k nezaplacení. Vždycky jsem na sebe hrdá, nejenom, že jsem to uběhla, ale hlavně – že jsem vyběhla. Občas si i gratuluju, že jsem při tom nevypustila duši.

K tomu všemu je ale potřeba motivace! Během té doby jsem přišla na to, že mě nejvíc motivuje pár věcí. Schválně, jestli to máte podobně.

ZÁVODY

Nic mě nedonutí chodit běhat a trénovat tak, jako přihlášení na závody. Důležité je, že mám cíl. A hlavně – datum! Výhoda je, že to je pevně dáno a je jen na naší vůli a odhodlaní, jak moc pro nás den D bude náročný.

Je jen na vás, jaký závod si vyberete. Je jedno, jestli nějaký ženský běh na 5 km nebo třeba maraton. I když teda půl maraton bych začátečníkovi asi nedoporučovala 😀

Pamatujete, jak jsem minulý rok trénovala na Wings for life? Tenhle závod se stává mým nejoblíbenějším, protože mě k běhu donutil i tenhle rok. Bohužel se mi ale připomněl trochu pozdě – mám cca měsíc na trénink. No, alespoň si od loňského roku nebudu moc vyskakovat. To jsem taky měla jen pár týdnů.

No každopádně díky tomuhle běhu jsem zase obula tenisky a protáhla nohy. Ty mimochodem takový šok po zimě vůbec nečekaly a dávají mi to docela sežrat. I když na tréninku je krásný to, že s každým dalším během se zlepšujete a nohy vzdorují míň. Takže jen vytrvat!

Takže krok první – koukejte se přihlásit na nějaký závod. Pak se vám bude vymlouvat mnohem hůř. A jestli nevíte na co, Wings for life můžu doporučit. Není tu daná vzdálenost, takže jak dlouho poběžíte je jen na vás 🙂 Lépe řečeno – poběžíte, dokud vás nechytne auto. Kdo neví, o čem Wings for life je a proč tu mluvím o autech, podívejte se na minulý článek (zde).

POSTAVA

Nechci být povrchní, ale co si budeme nalhávat. Víc běhání – víc možností jíst prasárny a nikdo to na vás nepozná!!! Ole. No dobře, takhle to asi zrovna nefunguje, ale já třeba osobně mám vždycky největší problém se stehny, které je pro mě vážně těžké zhubnout, ale už po pár bězích cítím, že se to lepší. Jestli u toho běhu jednou vydržím, tak budu mít snad i pěkný nohy! 😀

ZDRAVÍ

Ať už je to jak chce, měli bystě vždycky myslet na to, že každý sport a každý pohyb je to nejlepší, co pro svoje tělo můžete udělat. Konkrétně během si zlepšujete krevní oběh, cévní systém, ale podporuje i správné fungování srdce.

Kromě vyloženě zdravotních pozitiv je hlavní pozitivum i dobrá nálada. Jak se mi začnou vyplavovat endorfiny, jsem vyloženě štěstím bez sebe. I když do teď si nejsem jistá, jestli nejsem šťastná hlavně kvůli tomu, že jsem při tom běhu neumřela a mám už ho za sebou.

OPAKOVÁNÍ JE MATKA MOUDROSTI

Mně osobně hrozně pomáhá, když vidím, že se zlepšuju. To je pak samozřejmě ta největší motivace pokračovat. Proto mám téměř pořád ty stejné běžecké trasy. Abych se mohla hecovat, srovnávat svoje minulé běhy a překonávat se! Zkuste to taky. Určitě máte kolem baráku trasu, kterou si můžete měřit opakovaně. Nebo si udělejte nějakou hezkou trasu v parku po cestě z práce.

A když vás trasa začne nudit a stane se moc stereotypní – prostě si najděte jinou! Nebo je častěji střídejte.

BĚŽECKÝ PARŤÁK 

Další takový motivátor může být i váš běžecký parťák. Domluvte se s kamarádkou, přítelem nebo se přihlašte do společných běhů. Nebo se rovnou přihlaste do školy běhu. Důležité je nebýt na to sám.

V sobotu se mi vůbec nechtělo jít běžet, ale věděla jsem, že jestli nepůjdu, budu toho litovat. Bohužel/naštěstí jsem o mém plánu řekla příteli, takže když jsem se začala uvelebovat na gauči, zavelel – Jde se běžet. A tak se šlo. A bylo to nakonec skvělý. Běželi jsme parkem, lesem, polní cestou. A na závěr jsme si ještě zaposilovali na zahradě před domem. A o tom přesně mluvím – potřebujete někoho, kdo vás povzbudí, díky komu budete vědět, že v tom nejste sami a občas vás prostě donutí!

A tak mě napadlo – co se nepodpořit online??


ONLINE VÝZVA – #madeforrun

Poslední bod je pro mě skoro nejdůležitější. Snažím se mít silnou vůli, ale občas se člověku prostě nechce! A tady přichází na řadu podpora ostatních. Kolikrát mi stačí, že když vyběhnu, Martin mi řekne, že je na mě pyšnej. Občas mě zase potěšíte vy, když mě podporujete zprávama a navzájem se hecujeme. Nejlepší pocit je, když totiž můžete tyhle věci s někým sdílet. To vás pak teprve nakopne. A jasně, děláme to pro sebe. Ale podpora pomůže, no ne? A je jedno, jestli jste začátečník nebo profi běžec.

A tak mě napadlo, co se spojit a začít běhat virtuálně spolu? Sdílet spolu úspěchy, překonané překážky, ale i se nakopnout, když se nám zrovna nebude chtít.

A tak jsem se rozhodla měsíc duben (a kdo ví, třeba nás to tak chytne a budeme s tím pokračovat déle) zasvětit běhu! Chci se konečně dostat z toho pocitu, že jsem věčný začátečník nebo sváteční běžec. Chci běhat víc pravidelně a zlepšit si tak fyzičku.

Budu ráda, když do toho půjdete se mnou! Každý běh budu sdílet na naší facebookové stránce a můžeme se tam vzájemně podporovat. Navíc budu psát pravidelnější články o běhu a obecně cvičení a zdravém životním stylu. Tenhle měsíc bude prostě ve znamení běhu!

Podporovat se vzájemně můžeme pod hashtagem #madeforrun

Najdete mě taky v různých běžeckých aplikacích, kde se můžeme propojit:

PUMATRACK – MADE IN PRAGUE

NIKE RUN – Sandra Ježková


Těším se na vás a na společnou motivaci!!!

Běhu zdar

S.

 

 

Recommended articles

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

#Instagram
#madeinprague