Deníček z Mexika – IV. TULUM (Papaya Playa)

Sandra, 19 března, 2017
#

TULUM

Tulum je v pořadí třetí z našich destinací.

Tulum je jedno z posledních měst postavené a osídlováné Mayským kmenem.  Je velmi vyhledávanou destinací, a to nejen kvůli krásným plážím a hotelům, které vypadají jako dřevěné bungalovy, ale také díky vysokému počtu aktivit, které tu můžete dělat. Jen okolo Tulumu je okolo 60 cenotes, následují krásné ruiny jako například ruiny Tulum,  nedaleko jsou pak ruiny majského města Coba nebo Chichen Itza. V blízkosti je i krásná biosféra Sian Ka’an. Obecně je to odsud vlastně všude kousek. Až ale uvidíte ty pláže a tu atmosféru, skoro bych si tipla, že se z Tulumu nehnete.

Tulum se táhne podél pobřeží a od letiště v Cancunu je vzdálen cca 2 hodiny cesty.  Cesta taxíkem vás tak vyjde na cca 1.500 pesos. Levnější variantou je autobus nebo collectiva, což jsou takové minivany. O dopravě se ale dozvíte víc ve shrnujícím článku.

Tulum je dokonalé místo, kde najdete absolutně všechno, co jste v Majské Riviéře hledali a hlavně – co jste od ní očekávali.

UBYTOVÁNÍ

Po našem předchozím ubytování v džungli jsem se těšila na další hotel. Byl totiž úplně jiný. A to je na tom cestování nejlepší – ta rozmanitost.

Když říkám jiný, představte si vlastní domeček, ve kterém je sprcha přímo v ložnici. Ačkoli vevnitř působí jako takové „betonové iglú“ vypadá hrozně luxusně a originálně. Když z něj vyjdete na zahradu a najdete tam soukromý bazén s houpačkou, to už vám úplně padá brada. Až si po prvotním šoku a civění půlhodiny na bazén uvědomíte, že jsou vedle domečku ještě schody, dostanete se na střechu, která je udělaná jako terasa a má lehátka na opalování. Nejlepší na tom je, že ani po štípnutí do tváří se neprobouzíte. Tenhle ráj je totiž opravdový.

Asi tak nějak probíhaly moje první pocity. Papaya Playa project, který byl naším domovem na další noc, je totiž luxusní areál plný dřeva a přírody, kde je promyšlený každý detail. Po krásných domech vás totiž čeká ještě asi milion věcí, na které narazíte poměrně náhodou, třeba po cestě na večeři jako my. Našli jsme třeba bazén s výhledem na moře, houpačky na pláži, houpací postel, místo s nejkrásnějším výhledem (ideální na selfíčka) a taky úplnou džungli. Fotogeničnost se tomuto místu tedy rozhodně nezapře.

V centru areálu je restaurace, kde najdete betonové stolu uspořádané jako schody, takže ať sedíte kdekoliv, vždycky máte ten nejlepší výhled na moře. Krom toho tady mají výtečná jídla, ale ještě lepší koktejly. To je možná důvod, proč jsme tam po příjezdu s Máťou strávili celý den.

Obecně na mě tohle místo působí spíš jako takové party místo. Je tu plno mladých, krásných a vystylovaných lidí, kteří se přijeli bavit. A Papaya Playa to ví. V restauraci vám proto pravidelně hraje DJ, jednou za měsíc je tu legendární moon party a krom alkoholických drinků tu najdete i hangover freshe. ???? Já si tohle místo umím proto představit jako místo, kam bych jela s kamarády oslavit nějakou významnou událost nebo se jen trochu odvázat.

Malé negativum bych asi viděla ve snídani, kdy jsem přišla do obrovské budovy, kde se snídaně podávala. A nabrala si od každého trochu, jak to mám nejradši. Až teprve po usazení ke stolu jsem zjistila, že v ceně je jen něco a něco si musíte přikoupit. Na tom se mi nelíbilo za A) že mě na to nikdo neupozornil dřív a na stolech to nebylo nijak rozděleno a za B) že cena ubytování je už podle mě v takových hodnotách, že by to, že si dám navíc vajíčka nebo jogurt mohlo být v ceně.

Dojmu také lehce ubírají vyplavené řasy na pláži. Vím, že za to hotel asi nemůže a možná tomu přispělo, že v době naší návštěvy bylo poměrně větrno.

MY DIARY

Poslední den v Akumalu. Jsme na začátku, a tak se nám nechce utrácet. Proto pojedeme hromadnou dopravou tzn. colectivem. Což je minivan, který přijíždí co 5 minut na daná stanoviště. Naše stanoviště bylo popsané jako – velký kámen u supermarketu na kopci. Tam jsme měli čekat. Prý brzy přijede. A taky že jo. Cesta trvala necelou hodinku a stála pouhých 90 pesos za osobu. Což je naprosto směšná částka. Taxi by nás totiž vzal (jak jsme později zjistili), za 360 pesos.

Přijeli jsme, jako vždy, brzy. Check-in v Majské riviéře totiž bývá obvykle okolo 15h, zatímco check-out je okolo 12h. Každopádně jsme se nemohli dočkat nového místa, takže ve 12 jsme už byli na značkách s nadějí, že třeba je už náš pokoj ready. Nebyl.

Nezbývalo, než si čekání zpříjemnit drinky (chacha). Máťa je takovej můj hrdina. Vždycky zariskuje a objedná si místní specialitu. V mých očích pak stoupnul ještě víc, když specialitu vypil.  Drink se jmenoval Mazcalpeňo. Což byla kombinace jejich místního alkoholu Mascaly (trochu jako Tequila) a chalapeňa. Pálilo to jak čert a my měli na hodinu vystaráno o zábavu. Ty výrazy, které totiž při každém loku uděláte, stojí za to.

Když byl náš pokoj hotov, byli jsme už poměrně pod parou. Ale po vstupu do našeho pokoje jsme rychle vystřízlivěli. Pokoj byl nádherný. Ostatně jak už jsem psala výše. Moje první challenge – sednou si do houpací sítě nad bazénem bez toho, aniž bych se namočila. Nepovedlo se.

Když jsme si bazénu užili dosyta, vrátili jsme se zase do baru. Kde jsme ostatně za celý pobyt strávili snad nejvíc času. To místo bylo prostě perfektní a mě neskutečně bavilo tam jen tak sedět, popíjet piňacoládu a koukat na moře. Když se k tomu pak přidal ještě úplněk, nechybělo tomu fakt nic.

Druhý den jsme se po snídani taky konečně vydali na pláž. Na pláži máte takové ty „skoro postele“. Takže není divu, že jsem na chvíli usnula. A hádejte, co jsme dělali potom. Ano, šli jsme do baru.:D

O dalším dobrodružství zase příště.

S.

Tenhle článek mohl vzniknout díky spolupráci s Papay Playa Project. Všechny názory v článku jsou však jako vždy upřímné a založeny na osobní zkušenosti.

#madeinmexiko

Vlastní bazén

Recommended articles

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram Access Token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

#Instagram
#madeinprague