Deníček z Mexika – III. Akumal

Sandra, 15 března, 2017

AKUMAL

Akumal je malá pláž 100 km jižně od Cancunu. Já bych tuhle oblast přirovnala asi k malé vesničce. Ta původně vznikla jako potápěčské středisko a dodnes jsou zde skvělé možnosti šnorchlování. Běžně tady totiž můžete plavat s ohroženými zelenými mořskými želvami (wow, to je přívlastků :D). Ty se totiž vyskytují cca 20 metrů od pláže, kde se krmí řasami. To je taky důvod, proč je tady omezené plavání. Běžně můžete z pláže plavat právě jen těch max 20 metrů od pobřeží, abyste nenarušovali jejich cestu a neničili jejich potravu. Na pláži nebo na kajaku na moři proto pořád hlídá plavčík a vytrvale píská, překročíte-li linii. Btw mimo plavčíka jsou na pláži i ozbrojené složky, což působí dost děsivě. Ale holt bezpečí nadevše.

Ideální je proto jít plavat s nějakou místní agenturou na šnorchlování, která vás vezme na nejlepší místo. Od té vždycky dostanete na šnorchlování vesty, a to právě abyste se nepotápěli k řasám a neničili tak potravu želvám. To je jediný způsob, jak si želvy v oblasti uchovat. Cena takového šnorchlování je okolo 200 pesos.

Pokud hledáte nějaké další dobrodružství, doporučuju návštěvu blízkých zábavních parků jako např. Xcaret, Xsensen – každý zaměřený na něco jiného. Některé jsou adrenalinové, některé jsou zaměřené na vaše smysly…:)


ubytování

Průměrné ceny hotelů na noc podle googlu: Průměrná cena za tří hvězdičkový hotel –> 200 dolarů. Průměrná cena za pěti hvězdičkový hotel –> 4.120 dolarů za noc. (Šílená suma, co?)

AKUMAL NATURA GLAMPING

Vždy se na cestách snažím najít něco, co bude jiné, originální. Přeci jen o tom to cestování je. O poznání, zážitcích a zkušenostech. Z těchto hledisek mě na první pohled zaujal Akumal Natura Glamping, který sliboval ubytování v originálních chatkách přímo v přírodě, a navíc eco-friendly. Rozhodla jsem se v něm tedy strávit můj pobyt v Akumalu. I když byla očekávání vysoká, toto místo je všechny splnilo. Ba co víc, ono je dokonce předčilo.

Akumal Natura Glamping je ubytování umístěné v pralese. Je to zajímavá možnost ubytování, pokud se rozhodnete trávit dovolenou v Akumalu. Není to sice ubytování přímo na pláži, ta je vzdálená cca 1.500 m, ale k dispozici máte zdarma kola, takže vám cesta na pláž zabere okolo 5 minut. Na první pohled byste čekali možná obyčejný camp, ale na ten druhý zjistíte, že se jedná o nádherné místo s luxusními a hlavně čistými chatkami.

Je to místo, kde si odpočinete, načerpáte přírodu a opravdu zrelaxujete. Je tady tolik skvělých věcí, že ani nevím, kde začít.

Celý projekt campu je založen na splynutí člověka s přírodou. Spíte v chatkách, které vypadají jako velký stan se střechou z palmových listů. Ke každé z nich je přístup po cestičce, která vede džunglí. Uvnitř je postel obklopená moskytiérou a u každé chatičky najdete i koupelnu, která je umístěna v přírodě, od které vás dělí pouze dřevěný plot. Takže zážitek ze sprchování se hned posouvá na vyšší level. V té mimochodem neteče teplá voda. Tu vám každé ráno donesou ve velkých termoskách.  My to ale zvládli jen se studenou. Trochu jsme sice řvali, ale nakonec to bylo hezky osvěžující. Pro osvěžení také můžete skočit přímo do cenote.

Cenote jsou vlastně podzemní vody vyvěrající na povrch, většinou v krápníkových jeskyních. Příroda umí být dechberoucí. Výhodou je, že jedna taková krásná cenote se nachází přímo uprostřed campu. A plavou v ní takové ty malé rybičky, které vám dělají pedikůru.:) V Praze za takové strčení nohou do akvárka dáte 500, tady to máte zadarmo.

Abyste se ještě víc zrelaxovali a dobili energií, každý den tu je zdarma od 8 ráno jóga. Zároveň tu máte možnost úžasné majské masáže celého těla. Včetně hlavy, chodidel a břicha! A na závěr jsou tibetské misky (Martin tomu říká zvony:D). Pokud jste ještě nezažili, doporučuju vyzkoušet. Je to neskutečně příjemný zážitek.

Kouzlo si toto ubytování udržuje i v noci, když ležíte a slyšíte, jak se příroda probouzí. Kolem štěbetají ptáčci a pro nás neviditelná zvířátka něco chroupají a běhají tam a zpátky.  Pokud chcete ale vidět zvířata doopravdy, doporučuji zajet do Animal rescue centra, které spadá právě pod Akumal Natura. Je plný exotických zvířat, která potřebovala pomoct.

Shrnuto a podtrženo – tohle místo je celé velmi ekologicky šetrné a díky přátelské atmosféře se tu budete cítit prostě skvěle. Pokud vás velké resorty moc neberou a máte raději přírodu, harmonii a rádi si popovídáte s milými lidmi, tak byste si Akumal Natura Glamping zamilovali stejně jako já.

Cena: 76 dolarů za noc


MŮJ TRAVEL DENÍČEK

Obvykle jsme vstávali ráno okolo šesté. Nedivte se zvláštnímu času, ale pořád jsme si ještě nezvykli na časový posun, takže běžně jsme vzhůru od 4. Tentokrát nám to ale nevadilo. Buďto jsme si šli po ránu zaběhat anebo jsme se rozhodli zajet na kolech podívat na východ slunce. Musím říct, že po cestě pralesem jsem se trošku bála, protože nám Antonio (majitel) ukazoval video z fotopasti, která zaznamenala pohyb mimo jiné i pumy a jaguára, a to jen cca 7 km od nás! Takže chápejte, už jsem se viděla v novinách – Češku roztrhala puma, když jela na kole na pláž 😀 No dobře, zní to absurdně a Martin se mi za tu představu dost vysmál, ale co…

Na pláži je po ránu klid a my mohli čekat na první paprsky. S východem slunce samozřejmě nechybělo ani focení, protože to krásné světlo se musí využít. To, že na nás všichni blbě koukali, co tam za A) děláme tak brzo a za B) proč pózuju u palmy, u kamene, u moře, u restaurace, už snad ani nekomentuju.

 

Pak už hurá zpět do kempu a převléct se na jógu, kterou máme jen pár metrů od chaty. Jógu jsme měli se sympatickou paní, ze které harmonie úplně čiší. Bylo jasné, že s ní lekce bude stát za to. A taky že ano. Proběhlo klasické aktivování těla, protažení a relaxace, ale já si po skončení připadala jako nový člověk.

Docela jsme se u toho i pobavili. Martin zkusil jógu totiž poprvé a v určitých pozicích vypadal jak chrobák – válel se na zemi a překuloval se ze strany na stranu. A nejhorší je, že když se nemůžete smát, chce se vám samozřejmě smát nejvíc, takže jsem se v pozici bojovník docela dusila smíchy.

Po józe nás vždy čekala snídaně. Na tu už jsme doslova běželi, jaký jsme měli hlad.

Jednou po obědě nás vzal Antonio podívat se do Animal Rescue, což je jeho zotavovací rezervace pro zvířátka. Už po příjezdu jsem to místo začala milovat a Máťa prohlásil, že by tady dokázal žít. Každé zvíře tu má příběh a každé je tady proto, že to potřebovalo. Krásné je, že se zvířata po jejich zotavení snaží navrátit zpět do přírody.

Při procházce rezervací jsme šišlali na každé zvíře, samozřejmě s výjimkou krokodýla. Z toho jsem měla respekt. Jinak byla roztomilá. Především pak opičky, které se od nás nechaly krmit. Milují buráky. Takže pokud jich budete mít plnou hrst, snadno se skamarádíte 🙂

Vedle zvířat Animal Rescue stála za návštěvu i cenote. A my zase jen zírali a koupali se.

Ostatní dny jsme jinak po snídani vzali kola a vyrazili směrem pláž, kde je i restaurace. V té jsme si postupně naobjednávali jalapeňos, quesadilu a fajitas. Hlavně, že to znělo mexicky :D. Jinak pláž má krásně jemný písek, jako zatím všude na Majské riviéře, ale okolo poledne počtem návštěvníků umí dát pocítit, že je veřejná. Její obrovskou výhodou jsou ale mořské želvy, se kterými jsme se tam koupali.

Málem bych zapomněla, že jsme samozřejmě ve volných chvílích v kempu chodili do místní cenote, kterou jsme měli hned pod chatkou. Vedle koupání pod krápníky mi tam ožíraly rybičky nohy, a to byla legrace. Hrozně to šimralo, ale nohy pak byly jak nové.

Večery jsme trávili v kempu. Jednou jsme si dali v restauraci v kempu lasagne, podruhé tuňáka (ale dokonalého). Vaří tam manželka majitele domácí jídla, která jsou každý večer jiná. Co zrovna bude k jídlu jsme se vždy dozvěděli na tabuli.

Jeden večer jsme si udělali jiný v tom, že jsme absolvovali Sence ceremony, což byl vlastně takový rituál založený na smyslech. Hrálo se při něm na nástroje, které zněly jako elektrické, ale byly ručně vyřezané ze dřeva. Neskutečná hudba. Do toho jsme měli zavázané oči, abychom hudbu a vjemy okolo více vnímali. Do toho nás občas překvapilo pohlazení pírkem anebo přičichnutí k exotické vůni. Byl to skvělý zážitek.

Budete-li v Majské riviéře, doporučuji sem zajet. Je to zážitek, na který určitě nezapomeneme.

S.

 

Tenhle článek mohl vzniknout díky spolupráci s Akumal Natura Glamping. Všechny názory v článku jsou však jako vždy upřímné a založeny na osobní zkušenosti.

 

#madeinmexiko

Recommended articles

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

#Instagram
#madeinprague