Jak na efektivní učení

Nikola Ježková, 14 ledna, 2017

Leden… Ten měsíc v roce, kdy je venku zima. Všichni jezdí na hory, stavějí sněhuláky, koulují se. Dny jsou velmi krátké. Vstáváme většinou do tmy a za tmy také chodíme ze škol, či prací.

Ale hlavně, je to měsíc, kdy mají vysokoškoláci ZKOUŠKOVÉ!!! No, na jednu stranu je to k pláči, ale na druhou stranu nemusím vycházet v takové zimě, která k nám snad přitáhla až ze Sibiře, vůbec z domu, ba co víc, nemusím vylézat ani z postele! Kromě jízd na zkoušky samozřejmě, po telefonu se dělat zatím nedají. 🙁

A právě pro lidi, kteří teď leží v kopě učení a chystají se ať už na zkoušku, nebo jakýkoli jiný test, stejně jako já, mám pár tipů, jak může být učení efektivnější!

1. Buďte pozitivní!

Jste doma v teple, zatímco ostatní kloužou na ledovce a mrznou. Kdykoli můžete navštívit ledničku a k dispozici máte také svou vlastní, sokromou toaletu. A to nemluvím o tom, že máte neomezenou konzumaci kávy! #behappy

2. Vypněte elektronická zařízení!

Hned jakmile dočtete článek, koukejte vypnout mobil, notebook a všechno, co je zábavnější než matika, nebo třeba ekonomie. Jistě nejenom můj mobil je totiž jinak děsný svůdník a nedá ani na chvilku pokoj.

3. Vyspěte se!

Na učení musíte být vždy vyspalí. Je zbytečné toho na poslední chvíli dohánět po nocích, co nejvíc. Takže žádný 3 hodinový spánek! Důkazem toho, že málo spánku = víc vědomostí nefunguje, je jedna moje zkouška. Na testu jsem byla tak vygumovaná, že jsem se nedokázala snad ani podepsat. A výsledek? 0 bodů.

4. Správně se stravujte!

Nebojte se, nechci mluvit o dietách… Ale zkuste jíst co nejvíc ovoce a zeleniny, dodá vám energii, která je při učení tak vzácná. Necpěte se celý den čokoládou s nadějí, že ta vám přece díky tolik cukru energii dodá taky. Dodá, ale jen na chvíli. Zkuste se také přes den v době učení vyhnout těžkým jídlům a pizzu si dejte třeba za odměnu až k večeři.

5. Sportujte!

Ha! Kdo z vás si dal jako novoroční předsevzetí  „začít sportovat“? Zkouškové je k tomu jako dělané. Když sportujete vyplavují se tzv. endorfiny, látky, které přirozeně zvyšují energii a dokonce i motivaci. Tak hurá do toho! Nazujte si nové běžecké boty, které jste si přáli pod stromeček a běžte!

6. Stanovte si cíle!

,,Až dopočítám tenhle příklad, dám si bonbónek.“ I takový cíl můžete mít. Co je ale nejdůležitější, buďte na sebe tvrdí!

7. Dýchejte čerstvý vzduch!

Občas si vyvětrejte, nebo si rovnou skočte vedle do krámu pro fresh. Čerstvý vzduch (a vlastně i ta zima) vás příjemně probere a vy budete plní síly, jako na začátku trati.

8. Pomáhejte si!

Znáte někoho, kdo již předmět absolvoval? Zeptejte se ho, jakou formu měl test a jestli se nepamatuje nějaké otázky. Hledejte na studentských portálech varianty testů z minulých let. Vyučující nemohou stále vymýšlet nové otázky. 😉 Jo a pomáhejte i vy, karma vám to oplatí!

9. Přečtěte si knížku „Tajemství efektivního učení“! 😀

http://neoluxor.cz/odborne-knihy/tajemstvi-efektivniho-uceni–233979/

Na závěr držím všem palce a kdo má i jiné tipy, nechť mi je zanechá v komentářích. 🙂

 

 

Vaše N. ❤

Recommended articles

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

#Instagram
#madeinprague