NORSKO – MÍSTO, KTERÉ VÁS NAUČÍ ODPOČÍVAT

Sandra, 3 ledna, 2017

O Norsku jsem toho slyšela hodně. Jako první od mýho táty, který tam jezdí pooměrně pravidelně rybařit. Vždycky si s kamarády pronajmou chatku s lodičkou a stráví takhle „chlapský týden“ na moři. Jen oni, racci, ryby a český pivo, bez kterýho by to nešlo. Vždycky mi po návratu vyprávěl o přírodě, o tom, jak jim přes cestu přeběhl sob nebo o tom, jaké ryby chytili a viděli. Přírodu vykresloval obzvlášť barvitě a mně bylo z fotek hned jasný, že tuhle zemi chci jednou vidět na vlastní oči.


 Je 31.12. Poslední den v roce 2016 a my sedíme v norské chatě, pozorujeme fjordy a jíme klasické norské jídlo – PINNEKJOTT. A když se dívám na tu nádheru kolem, myslím na to, jak krásný ten život umí být a na to, jak tohle budu vyprávět tátovi pro změnu já.

Když nás někdy před měsícem Johni s Terez pozvali do jejich snové norské chaty, věděla jsem, že to bude něco a těšila jsem se jak malá. Už jen z fotek od Terez, které jsem průběžně vídala na jejím blogu mi bylo jasné, že to bude pohádka. A byla. Místo bylo snad ještě hezčí než z fotek. I když chvilkama jsem si vážně připadala jak na Instagramu.  

Norsko se pro mě okamžitě stalo místem klidu a odpočinku. Co taky jiného dělat v dřevěné chatě s krbem, výhledem na fjordy a plnou skříní her. A tak jsme jen spali, jedli, hráli hry, četli knížky, vymalovávali omalovánky a chodili na procházky. A tak jsem konečně pochopila, co to odpočinek znamená. Už teď se mi po tom teď v tom shonu v Praze stýská. 

 


Je skvělé navštívit cizí zemi a ještě lepší je navštívit ji s někým, kdo v ní vyrůstal. A tak jsme u Johni vyzvídali, jaké Norsko vlastně je, co je něm zajímavé a co bychom se na internetu třeba ani nedočetli. Pokud vás to také zajímá, čtěte dál 🙂

INTERESTING FACTS

Norsko není členem EU, pouze Schengenu. Do země tedy můžete cestovat pouze s občankou, ale měna je tu norská koruna. Je to přesně ta mince, kterou byste si nejraději pověsili na řetízek.

1 NOK je v přepočtu cca 3 CZK. 

Když pojedete do země slavit třeba Silvestr nebo na pánskou jízdu jako můj táta, pozor na alkohol. V Norsku platí přísné kvóty. Pokud si ho nedovezete a budete si ho chtít koupit až na místě, připravte si pořádný budget. V Norsku je totiž alkohol mnohem dražší než u nás. A je i těžší si ho koupit. Zapomeňte na nákup v klasickém obchodě. Alkohol se prodává výhradně ve specializovaných obchodech VINMONOPOLET. A to ještě v daném čase. Ve všední dny je to od 10-18h. Stejně tak nečekejte v Norsku nějaké hospody jako u nás. A už vůbec ne casina! Upřímně, tohle se mi na Norsku líbí. Skoro žádný alkohol a ostatní neřesti.

Stejně tak opatrní jsou i při řízení. V obci je běžně povolená rychlost 50, mimo město je všude maximálně 80. A co je super – všichni to respektují. A vy byste měli taky, pokud nechcete zaplatit pořádnou pokutu. A pokud hodně přestřelíte, vezmou vám i řidičák.

Když jsme u řízení, možná by se i hodilo říct, že pojedete-li do Norska autem, zabere vám to 11 h k trajektu v Dánsku a pak 3h trajektem do Norska.

 

  • počasí

Norsko jsem navštívila v prosinci. Čekala jsem proto šílenou zimu, ale byla jsem překvapená. Vlastně tam bylo mnohem tepleji než zrovna v Praze. Obecně by se ale dalo říct, že je zima je v Norsku o dost jiná než u nás. Není tak vlezlá. Co však v Norsku platí v zimě víc jak u nás, je krátkost dnů. Rozednívalo se až po 9 a tma byla už v 16h. Takže hrozně krátké dny. Nicméně máte-li chatu s krbem, kopou svíček a dokonalými stolními hrami, jste nakonec raději, že je už tma.

  • JÍDLO

Co se týče jídla – vlastně do teď moc nevím, co je fakt norská klasika a co ne. Protože Johni mi tvrdil i u taco a u pizzy, že to je norský 😀 O čem to ale můžu říct s jistotou je PINEKJOTT („Pinešot“) – což jsou vlastně jehněčí žebírka. V Norsku je tradičně jedí na Vánoce. A to s kaší z tuřínu a s brambory. Je to velká dobrota. Ale hrozně slaná. Proto se musí žebírka 24 před přípravou namočit do vody. Tohle jídlo ale není jediná vánoční  klasika – druhý „vánoční“ pokrm je Ribbe. To je pro změnu pečený bůček. Hodně obalený tukem. Vtipný je, že v Norsku jsou dvě skupiny – jedna ji to a druhá to. Dokonce je to taková sociální válka a obchody už začali vyrábět i týmové svetry!

Jo a nejlepší věc k snídani jsou čerstvé krevety! To je fakt dokonalost!

 

A až pojedete kolem polí a část pytlů se senem bude růžová, je to proto, že zemědělci přispívají na boj s rakovinou prsu. No není to skvělý?


Shrnuto a podtrženo – Norsko je krásná země plná klidu a nádherné přírody. Lidem z velkoměsta by možná chvíli trvalo než by si zvykli na ten klid a pohodu, ale o to víc jim doporučuji tam zajet. Alespoň na chvilku vypnout.

Tak Norsko, snad se zase brzy uvidíme.

Ha en fin dag! (Hezký den)

S.

 

 

Recommended articles

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

#Instagram
#madeinprague