NORSKO – MÍSTO, KTERÉ VÁS NAUČÍ ODPOČÍVAT

Sandra, 3 ledna, 2017

O Norsku jsem toho slyšela hodně. Jako první od mýho táty, který tam jezdí pooměrně pravidelně rybařit. Vždycky si s kamarády pronajmou chatku s lodičkou a stráví takhle „chlapský týden“ na moři. Jen oni, racci, ryby a český pivo, bez kterýho by to nešlo. Vždycky mi po návratu vyprávěl o přírodě, o tom, jak jim přes cestu přeběhl sob nebo o tom, jaké ryby chytili a viděli. Přírodu vykresloval obzvlášť barvitě a mně bylo z fotek hned jasný, že tuhle zemi chci jednou vidět na vlastní oči.


 Je 31.12. Poslední den v roce 2016 a my sedíme v norské chatě, pozorujeme fjordy a jíme klasické norské jídlo – PINNEKJOTT. A když se dívám na tu nádheru kolem, myslím na to, jak krásný ten život umí být a na to, jak tohle budu vyprávět tátovi pro změnu já.

Když nás někdy před měsícem Johni s Terez pozvali do jejich snové norské chaty, věděla jsem, že to bude něco a těšila jsem se jak malá. Už jen z fotek od Terez, které jsem průběžně vídala na jejím blogu mi bylo jasné, že to bude pohádka. A byla. Místo bylo snad ještě hezčí než z fotek. I když chvilkama jsem si vážně připadala jak na Instagramu.  

Norsko se pro mě okamžitě stalo místem klidu a odpočinku. Co taky jiného dělat v dřevěné chatě s krbem, výhledem na fjordy a plnou skříní her. A tak jsme jen spali, jedli, hráli hry, četli knížky, vymalovávali omalovánky a chodili na procházky. A tak jsem konečně pochopila, co to odpočinek znamená. Už teď se mi po tom teď v tom shonu v Praze stýská. 

 


Je skvělé navštívit cizí zemi a ještě lepší je navštívit ji s někým, kdo v ní vyrůstal. A tak jsme u Johni vyzvídali, jaké Norsko vlastně je, co je něm zajímavé a co bychom se na internetu třeba ani nedočetli. Pokud vás to také zajímá, čtěte dál 🙂

INTERESTING FACTS

Norsko není členem EU, pouze Schengenu. Do země tedy můžete cestovat pouze s občankou, ale měna je tu norská koruna. Je to přesně ta mince, kterou byste si nejraději pověsili na řetízek.

1 NOK je v přepočtu cca 3 CZK. 

Když pojedete do země slavit třeba Silvestr nebo na pánskou jízdu jako můj táta, pozor na alkohol. V Norsku platí přísné kvóty. Pokud si ho nedovezete a budete si ho chtít koupit až na místě, připravte si pořádný budget. V Norsku je totiž alkohol mnohem dražší než u nás. A je i těžší si ho koupit. Zapomeňte na nákup v klasickém obchodě. Alkohol se prodává výhradně ve specializovaných obchodech VINMONOPOLET. A to ještě v daném čase. Ve všední dny je to od 10-18h. Stejně tak nečekejte v Norsku nějaké hospody jako u nás. A už vůbec ne casina! Upřímně, tohle se mi na Norsku líbí. Skoro žádný alkohol a ostatní neřesti.

Stejně tak opatrní jsou i při řízení. V obci je běžně povolená rychlost 50, mimo město je všude maximálně 80. A co je super – všichni to respektují. A vy byste měli taky, pokud nechcete zaplatit pořádnou pokutu. A pokud hodně přestřelíte, vezmou vám i řidičák.

Když jsme u řízení, možná by se i hodilo říct, že pojedete-li do Norska autem, zabere vám to 11 h k trajektu v Dánsku a pak 3h trajektem do Norska.

 

  • počasí

Norsko jsem navštívila v prosinci. Čekala jsem proto šílenou zimu, ale byla jsem překvapená. Vlastně tam bylo mnohem tepleji než zrovna v Praze. Obecně by se ale dalo říct, že je zima je v Norsku o dost jiná než u nás. Není tak vlezlá. Co však v Norsku platí v zimě víc jak u nás, je krátkost dnů. Rozednívalo se až po 9 a tma byla už v 16h. Takže hrozně krátké dny. Nicméně máte-li chatu s krbem, kopou svíček a dokonalými stolními hrami, jste nakonec raději, že je už tma.

  • JÍDLO

Co se týče jídla – vlastně do teď moc nevím, co je fakt norská klasika a co ne. Protože Johni mi tvrdil i u taco a u pizzy, že to je norský 😀 O čem to ale můžu říct s jistotou je PINEKJOTT („Pinešot“) – což jsou vlastně jehněčí žebírka. V Norsku je tradičně jedí na Vánoce. A to s kaší z tuřínu a s brambory. Je to velká dobrota. Ale hrozně slaná. Proto se musí žebírka 24 před přípravou namočit do vody. Tohle jídlo ale není jediná vánoční  klasika – druhý „vánoční“ pokrm je Ribbe. To je pro změnu pečený bůček. Hodně obalený tukem. Vtipný je, že v Norsku jsou dvě skupiny – jedna ji to a druhá to. Dokonce je to taková sociální válka a obchody už začali vyrábět i týmové svetry!

Jo a nejlepší věc k snídani jsou čerstvé krevety! To je fakt dokonalost!

 

A až pojedete kolem polí a část pytlů se senem bude růžová, je to proto, že zemědělci přispívají na boj s rakovinou prsu. No není to skvělý?


Shrnuto a podtrženo – Norsko je krásná země plná klidu a nádherné přírody. Lidem z velkoměsta by možná chvíli trvalo než by si zvykli na ten klid a pohodu, ale o to víc jim doporučuji tam zajet. Alespoň na chvilku vypnout.

Tak Norsko, snad se zase brzy uvidíme.

Ha en fin dag! (Hezký den)

S.

 

 

Recommended articles

#Instagram
#madeinprague