Proč zapalujeme svíčky na adventním věnci?

Sandra, 27 listopadu, 2016

Máme tu první adventní neděli. Tedy den, kdy zapalujeme první svíčku na našem adventním věnci. Obdivuju šikovnost mých kamarádů, protože většina si věnec vyrobila. Upřímně, já to nikdy nezkoušela a nechtělo se mi to tenhle rok riskovat. Kor když mám na ty letošní Vánoce tak pěkně našlápnuto. Proto jsem zvolila trošku jiný adventní „kalendář“. Říkejme tomu v mém případě spíš adventní tác 😀

Všechny věci jsem koupila v nanu nanu a výhoda je, že ho můžu požívat pořád a pořád dokola

Když jsem tak ten „tác“ vyráběla dávala dohromady, přemýšlela jsem, proč svíčky vlastně každou neděli zapalujeme. Od malička mám tuhle tradici spojenou s tím, že tím odpočívám, za jak dlouho budou Vánoce. A to je přesně ten význam! No dobře, pojďme to trochu rozebrat:

Advent je z latinského adventus a znamená příchod. V našem případě tedy příchod Vánoc. Svíčky zapalujeme proto, že odpočítáváme, kolik času do Vánoc zbývá. A do doby než přijdou, připravujeme se na ně každý po svém. Někdo dělá velký předvánoční úklid, peče, dělá dobré skutky a někdo panikaří, protože ještě nemá žádné dárky. Což u mě vede k téměř neustálému brouzdání po e-shopech. Obchoďákům se v prosinci snažím totiž vyhnout jak jen to jde. A díky tomu mám taky tenhle rok většinu dárků už pěkně doma nebo na cestě ke mně 🙂

Docela mě překvapilo, když jsem se dočetla, že dřív byl advent doba postní, kdy byly zakázány veškeré zábavy, tanec a zpěv. Další informace, kterou jsem před tím nevěděla je to, že dříve byly věnce zavěšovány na stuhách. Zatím co v dnenší době je snad všichni dáváme na stůl. Nehledě na to, že v dnešní době adventní věnce ladíme především podle barev domova. Zatím co dřív byly barvy jasně dané. Fialová a růžová.

  1. adventní neděle – fialová svíčka. Tato svíčka je památkou na proroky, kteří předpověděli narození Ježíše Krista.
  2. adventní neděle – fialová svíčka. Reprezentuje lásku a představuje Ježíškovy jesličky.
  3. adventní neděli – růžová svíčka. Vyjadřuje radost z toho, že postní období je téměř u konce a adventní období získává slavnostnější ráz.
  4. adventní neděli – fialová svíčka. Představuje mír a pokoj.

 

Miluju tradice. A ty vánoční především. Už se zase na všechny těším. Až budeme péct cukroví, zdobit stromeček, lít olovo a poslouchat koledy. Na co se nejvíc těšíte vy?

Tak krásnou první adventní neděli!!

S.

P.s. pošlete mi vaše věnce! Hrozně mě zajímá, jaké máte doma vy 🙂

Recommended articles

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

#Instagram
#madeinprague