Pecha Kucha night + 10 tipů proti stresu

Sandra, 9 listopadu, 2016

Znáte takový ten pocit, jak vás každých 5 minut zašimrá 1000 motýlů v břiše? A to teď nemluvím o zamilovanosti, ale o stresu! Protože přesně tak mi bylo pár týdnů zpátky. Vlastně mi takhle zle nebylo asi ani před státnicemi. S Terez nás totiž čekala prezentace na Pecha Kucha night Ostrava v rámci marketingového festivalu.


Když mi Terez řekla, že s ní jdu prezentovat o Elite Bloggers, říkala jsem si, že to bude super zkušenost a že do toho určitě jdu. Pak jsem ale zjistila dva docela nemilé fakty!

  1. prezentovat budeme na Pecha Kucha. Což je koncept, který vznikl v roce 2003 v Tokyu, a to kvůli architektům a jiným umělcům, kteří vždycky hrozně rádi a dlouho mluví a tím pak začnou nudit publikum. Tak přišli s konceptem 20×20. Tedy 20 slidů, kdy každý má 20 vteřin. Tím udělali prezentace jak svižnější, tak zábavnější. Což ale má jeden nemilý vedlejší důsledek –> když se zaseknete, tak jste totálně v háji a může vám takhle úplně v klidu „uletět“ celá prezentace. Protože polovinu slidů strávíte větami typu: A sakra, to jsem nestihl. Jé už je to zase pryč. Jé to je rychlý atd.  To mě tedy, chápejte, lehce znepokojilo. Pořád jsme si ale říkala, že se na to dá připravit, takže to nevadí.
  2. druhý nemilý fakt bylo místo! Akce se totiž měla odehrát v multifunkční hale GONG v Ostravě, do které se vejde okolo 1500 lidí. Ten počet lidí mě ani moc neznepokojoval. Jasně, napadlo mě, že to je fakt dost lidí, ale jestli mám prezentovat pro 20 nebo pro 1500, to už je fuk. Stejně se musím připravit. Pak jsem ale viděla fotku, viz níže a panika mohla začít. To je totiž sakra velká hala! Když jsem fotku ukázala Martinovi, začal se nejdřív smát a pak mi řekl, že budu jak rocková hvězda. Ta myšlenka mě docela uspokojila. Tak se šlo na přípravu.
gong_4

zdroj: http://www.dolnivitkovice.cz/gong

A když říkám přípravu, myslím tím odjezd na týden do zahraničí, takže jsme na to s Terez, jak se tak lidově říká, ani nehrábly! Po návratu zbývalo pouhých 5 dní do prezentace. Po pečlivém výběru jsme hodily 20 fotek k prezentaci do složky a odeslaly směr pořadatelé. A to pouhých 6 dní po deadlinu. Nastal čas na přípravu prezentace a trénink. Ten probíhal přesně jeden den před prezentací a pak ještě na hotelovém pokoji hodinu před nástupem. Možná by si někdo z vás mohl říct, že jsme přípravu podcenily. To se ale pletete. Vše bylo dokonale načasované, kartičky pro případ výpadku paměti připravené a oblečení dokonale sladěné. Mimochodem, to, že jsme mega šprti jsme zjistily hned když jsme si sedli do haly a jeden z prezentujících mi řekl, že si výstup připravoval v autě po cestě na konferenci. 😀

Když jsem pak na místě zjistila, že jdeme na řadu jako druhé, docela jsem se orosila i si oddychla zároveň. Alespoň to budu mít brzy za sebou a budu si moct v klidu užít ostatní prezentující. No nebudu vás dál napínat! Daly jsme to. Sice mám úplný black out a vůbec nic si z toho podia nepamatuju (moje mysl má úžasnou schopnost vytěsňovat nepříjemné zážitky), ale prý jsme řekly všechno. Nezasekly jsme se, neomdlely jsme, ani nic podobného. Vlastně jsme si to docela dost užily 🙂  Jen mě do teď hrozně mrzí, že jsem neudělal drop the mice!

14556681_1353649234680475_2518478641076210415_o

zdroj Pecha Kucha Night Ostrava

14729395_10210905624139691_5675050578029399307_n

Každopádně nervy to byly. Ne že ne. Nevím jak to máte vy, ale já když jsem nervózní, tak jsem buď zticha a nebo mám strašně trapné vtipy. V den D jsem stihla oboje. Nejdřív jsme ve vlaku skoro nepromluvila  a pak jsem po pár hodinách zase byla mistr trapnosti. A tak mě napadlo sepsat vám pár tipů, jak se před prezentací nebo jiným veřejným výstupem vyrovnat se stresem.

1. Připravte se

Není nic lepšího na uklidnění než myšlenka, že jste se na výstup fakt připravili a víte, co tam chcete říkat.

2. Trénujte

Kolikrát máte pocit, že jste se na něco připravili a přesně víte, co v prezentaci chcete říct. Věřte mi, dokud si prezentaci nezkusíte nahlas odvykládat, připraveni nejste! To je to samé jako s přípravou na zkoušku. Kolikrát jste si četli studijní materiály, ale když jste to měli říct nahlas, tak jste vlastně vůbec nevěděli, jak to říct? Takže trénovat, trénovat, trénovat. A pokud bude mít někdo tu trpělivost a při tréninku si vás poslechne. jen líp pro vás!

3. Zasportujte si

V den výstupu nebo večer před ním si jděte zacvičit, zaběhat. Nejenom, že se sníží napětí ze stresu, ale sportem se uvolňují chemické látky, které zlepšují vaší paměť.

4. Nalaďte se hudbou

Nabuďte se před výstupem nějakou rytmickou hudbou. Ne nadarmo se říká, že hudba působí na psychiku. Stejně tak, jako vás nějaká může večer uspat, tak vás nějaká může pěkně nakopnout.

5. Dýchejte

Tenhle trik funguje všude a vždycky. Hluboký nádech a výdech. Dýchání má totiž přímý vliv na naší fyziologii a ta má vliv na naše emoce.

6. Věřte si

Myslete pozitivně a představujte si jen to, jak skvělý na prezentaci budete. Psychika funguje. Takže  pokud si budete představovat jen to nejhorší, co se může stát, pravděpodobně to tak nakonec opravdu bude.

7. Sžijte se s prostory

Ať už prezentujete kdekoliv, jděte se na prostory podívat předem. Nejenom, že pak nebudete tak překvapeni, ale i se s prostředím svým způsobem můžete sžít a zvyknout si na něj. Stejně tak s publikem. Pokud máte možnost, běžte se s nimi pozdravit už předem nebo se jen pohybujte v jejich blízkosti.

8. Usmívejte se!!

Úsměv funguje na obě strany. Nejenom, že vás uklidní a dodá vám odvahu, ale publiku budete ještě sympatičtí a vaše řeč bude díky tomu víc pozitivní a energetická.

9. Dejte si panáka

I když jsou všechny tipy super a opravdu fungují, mě občas nervy pracují tak, že předčí všechny moje tipy a rady. Někdy je potřeba se prostě jen jednoduše uvolnit. Jeden panáček něčeho tvrdšího vás tedy asi v tuhle chvíli nezabije. Jen pozor, nepřežeňte to. To by mohl být trapas…

10. Užijte si to

Protože když nejde o život, jde o *****

A na závěr jsem vás chtěla pobavit. Všechno jsme si natrénovaly až na postoje. Já vypadám, že jsem Quasimodo a brzo se rozbrečím a Terez si zase podupává do rytmu 😀 Takže nezapomínejte při tréninku ani na postoj.

14859655_1353647941347271_3558467133178427961_o

Recommended articles

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

#Instagram
#madeinprague