JAK NA LEVNOU DOVOLENOU

Sandra, 11 srpna, 2016
#

Jak jistě víte, nedávno jsem se vrátila z dovolené. A pokud to nevíte, tak jsem hodně zklamaná, protože očividně nečtete náš blog.

Občas se směju, když řeknu dovolená, protože něco tak akčního jsem už dlouho nezažila. Tentokrát byl cíl výletu jasný – Černá hora nebo jak mu já ráda vznešeně říkám Montenegro (no zní to líp, nemyslíte?). Po cestě jsme měli zastávky v Chorvatsku a v Bosně a Hercegovině. Nenechte se odradit názvy zemí. I já byla zprvu trochu skeptická, ale garantuji vám, že pokud se tam vydáte, nebudete litovat. Příroda je tam přímo kouzelná.

Každopádně tenhle náš výlet trval 10 dní, ale zažila jsem na něm věcí jak za měsíc. A víte, co je nejlepší? Všudy všeho mě to stálo něco okolo 10.000 CZK. A tak mě napadlo sepsat pár tipů na levnou dovolenou.

DOPRAVA

Co si budeme nalhávat. Létání je rychlejší a pohodlnější. Ale do většiny zemí se dá krásně dojet autem a má to několik výhod. Abych dodržela téma článku – je to značně levnější. A další plusy? Můžete si do auta přibalit kolik krámů potřebujete a hlavně v zahraniční budete mobilní. Což je super, když máte výlet postavený na cestování 🙂

PLÁNUJTE

Klíč k tomu všemu je, mít to dobře rozplánované. Projděte si, co všechno v dané zemi chcete vidět a vytvořte si trasu. Ať si zbytečně nezajíždíte tam a zpátky. Kolikrát se nám stalo, že jsme kupu věcí stihli i jen při obyčejném přejezdu z jednoho místa na druhé.

UBYTOVÁNÍ

Časy, kdy kempy byly noční můra, jelikož jste buď šli do příšerných sprch, kde byla pravděpodobnost kožní nemoci víc než vysoká nebo byste prostě šli spát špinavý, je už pryč. Sama jsem byla překvapená jak moderní a čisté kempy teď jsou. Spali jsme takhle už ve 4 různých zemích a bylo to vždy skvělé. Nejenom, že jsou sprchy opravdu čisté, ale už ani nemusíte podstupovat skupinové sprchování. Většinou máte svou vlastní „místnost“, kde máte sprchu, umyvadlo, zrcadlo, poličku, vířivku (no dobře, tu ne, ale třeba časem….)

A spát pod stanem je hlavně nejlepší. Pokud tedy zrovna neprší a nefouká vítr, načež se vám zlomí tyčka od stanu a začne vás mlátit do obličeje…

No a pak samozřejmě cena. Ta je v kempech úplně směšná. Někdy jsme platili v přepočtu i 150 CZK za noc. Luxus nás vyšel na necelých 300 Kč.

Další typ je AIRBNB, které nabízí pronajmutí apartmánů přímo od lidí, kteří v dané zemi žijí. My si takhle párkrát ubytování už našli a byl to luxus. Kožená sedačka, obří televize, terasa s výhledem na přístav. Cena pro jednoho? 250 CZK. Aleluja.

VAŘENÍ

Většinou už v kempech najdete místa, kde si můžete něco ugrilovat, Pokud ne, vždycky si s sebou bereme elektrický gril. Pak už jen stačí koupit nějaké dobroty na místním trhu a o výbornou večeři je postaráno. Pokud vás jede víc, vyplatí se vařit si dohromady. Výdaje se vám tím pak opět o dost sníží.

  AKTIVITY

Do zahraničí většinou jedeme z důvodu, že danou zemi chceme poznat. A co je na tom super, poznávání je většinou skoro zadarmo. Zajděte na přírodní vyhlídky, projděte se po městě. Jděte si zaplavat do moře nebo jezera.

Tím ale zase nechci říct, ať neinvestujete do věcí, které za to stojí. Vyhlídněte si aktivitu, která je v dané zemi oblíbená, a jděte do toho. My si například takhle našli v Bosně a Hercegovině rafty. Ale zase, hledejte chytře. My si našli kemp, kde jsme měli za 60 euro v ceně ubytování, večeři, snídani, oběd a celodenní rafting včetně vybavení.

PARTA

Parta – to je úspěch každé dovolené. Ať levné nebo drahé. Pokud máte dobrou partu, je jedno, kde jste. Pokud tedy budete plánovat takovouhle akčnější dovolenou, nezapomeňte si s sebou nějaký fajn lidi přibalit 🙂

Pokud si mezi s sebou budete chtít rozpočítávat výdaje, doporučuji stáhnout si aplikaci „Dlužníček“, někdy najdete pod názvem „Settle up“. Je to super věc a na konci tripu si jen vyjedete, kdo komu dluží.

Shrnutí –  nebýt líný a na dovolenou se trochu připravit. Ušetří vám to na dovolené nejenom čas, ale i peníze!

Bon voyage!!

 

 

 

 

Recommended articles

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram Access Token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

#Instagram
#madeinprague