INDONÉSIE / 3. ČÁST

Nikola Ježková, 28 července, 2016
#

Processed with VSCO with f2 preset

Kdykoli mluvím s někým z Čech, první otázky jsou, jak se tady mám, co moje „host family“, co jídlo, počasí… No zkrátka takové ty základní a běžné věci, o které jsem se úplně zapomněla podělit s Vámi. Když přijedete do Indonésie a konkrétně stejně jako já do města Bandar Lampung, hned první den Vám dojde, že jste přijeli do úplně jiného světa. Českou republiku a Indonésii nejde v žádném ohledu srovnávat. Lidé tu jednoduše žijí jiný život s jinou kulturou, jídlem i zvyky.

První fakt, který nemůžete přehlédnout je jiný čas. Hodiny jsem si musela nastavit na +5hod. Když já uléhám do postele, vy si (doufám) užíváte večer a když vstávám, máte naopak půlnoc. To mě docela štve, protože po popřání dobrého rána, dlouho čekám na odpověď. 😀 Vzhledem k mému cestování před příletem, kdy se hodiny střídaly, jak na běžícím pásu, jsem se změnou času neměla problém. Sluníčko tady zapadá už v 6hod večer. Což má ale své výhody.

Na ubytování jsem měla sakra velký štěstí! Bydlím v hezkém domě s úžasnou rodinou. A co je snad ještě lepší, mám vlastní pokoj a vlastní koupelnu se „sedacím“ záchodem. Aleluja! Ještě tak mít normální sprchu… No nikdo nic není dokonalé. Mám skvělou náhradní maminku, kterou po indonésku oslovuju „bunda“, dva bráchy a ségru. Jo a máme auto!

Koupelna

Koupelna

Divíte se, že jsem tak nadšená z auta? No potom, co jsem viděla jet na skútru čtyřčlennou rodinu… Stačí mi, že na něm musím jezdit každý den ve dvou. Proč?

  1. Jezdí se vlevo! A to je pro mě pořádný oříšek. K tomu navíc patří i volant na druhé straně než jsme zvyklí.
  2. Pokud blikáte, všem je to jedno, nikdo Vás nikam nepustí a to ani houkající sanitku. Prosím zatleskejme si, my to umíme!
  3. Skútry objíždějí auta ze všech stran a u toho o sobě dávají vědět troubením. A že to jsou občas fakt milimetry.
  4. Když nic nejede, můžete v klidu vyjet na červenou. A nebojte, pokuta Vám nepřijde.
  5. Vzhledem k tomu, že tady nenajdete přechody se často stává, že ve vozovce potkáte přecházejícího člověka. Prostě na chvíli zastaví (tedy když se mu to podaří) dopravu a v klidu si přejde.
  6. Na pruhy se tady nehraje. Jede se tam, kde je volno. Ať jste na tříproudovce, nebo dvou, je to fuk.
  7. Dost často potkáte i nějakého blázna s devíti životy v protisměru. Sice u krajnice, ale WTF?! Důvod je víc než jasný, chce si svojí jízdu prostě zkrátit.

Možná za takové nápady může počasí a přehřátí mozku. Vedro je tu totiž každý den. A to pořádný! Já se začínám potit hned ráno, kdy opouštím svůj pokoj s klimatizací. Naštěstí se v tomhle období sem tam objeví mráček a deštík, ne-li pořádný chcanec. Když prší v ČR nesnáším to, ale tady to miluju! 😀

A chčije s chčije! ????

A chčije s chčije! ????

Co ale moc nemiluju je jejich tradiční jídlo. Všechno mají pálivé a na to je dobré, dávat si pozor. Pokud tedy nechcete celou dovolenou strávit na záchodě… Klasikou je tady rýže, kterou ovšem mají fakt mňam. No a klasika číslo 2 – nudle. Byla jsem ale přímo nadšená ze zdejší pizzy a hranolky z mekáče jsou taky dobrý. 😀 Co chci zavést doma je jedení rukama. Vyjma polévky. 😀

Pizza Hut

Pizza Hut

Když se jdete najíst do obyčejné restaurace, nebo spíš stánku, zaplatíte za jídlo opravdu směšnou částku. Třeba 14 000 IDR – v přepočtu na naše lidových 26 CZK. Není divu, že se tu najdou i pěkní tlouštíci. 😀 Fastfoody mají ceny nasazené stejně jako u nás. Jo a kromě KFC tu narazíte i na CFC a GFC. Plagiátorství level 1 000. 😀 Každopádně nejen na jídlo potřebujete málo bankovek. Vlastně skoro všechno je na tom s cenou o poznání lépe než u nás, třeba věci ze supermarketu, oblečení, nebo ručně dělaná deka. Tu jsem koupila jako dárek svojí host family za pouhých 500 CZK.

Místní "restaurace"

Místní „restaurace“

Asi to s tím nesouvisí, ale Indonésie je velmi chudá země. Ve městě jsou zastaralé budovy, na ulicích dokonce i žebrající děti a mnoho lidí bydlí v polorozpadlé chýši. Když jsme u místních lidí – ti jsou děsně líní a nepořádní, ale na druhou stranu taky moc přátelští. I do supermarketu který mají 20m od domu si dojedou, neznají procházky a pořád spí. A vyhazují odpadky, kde se jim zlíbí. Tím své město dělají tak špinavé.

Jakmile ale vyjedete z města narazíte na krásná místa. Přírodu, moře, pláže… Přesně to, o čem se mně jakožto člověku ze státu, který obklopuje pouze pevnina, může jenom zdát. 😀 Ostatně mrkněte na videa a fotky z předchozích článků.

Vaše N. <3

Kavárna Diggers

Kavárna Diggers

Processed with VSCO with f2 preset

Přírodní park Alamwawai

Processed with VSCO with hb1 preset

Výhled na pláž

Processed with VSCO with f2 preset

Pantai sari ringgung

 

Recommended articles

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

#Instagram
#madeinprague