TIPY – JAK ZAČÍT S BĚHEM

Sandra, 6 května, 2016
#

Vlastně jsem měla připravený úplně jiný článek, ale co je na BLOGU super je to, že se vždycky naskytne tolik témat (většinou díky vám), o kterých psát, že většinou ani nevím, co dřív. Tentokrát mě inspirovala čtenářka Jitka, která reagovala na náš článek o tom, proč jsem začala běhat. Ptala se, jak vlastně začít. Jak docílit toho, aby pro vás byl běh zábava a ne jen 30ti minutové mučení, do kterého se vám pak znovu už vážně nechce.

Možná se smějete, že jsem nedávno začala pořádně běhat a už rozdávám rozumy. No jo, v tom jsem dobrá! 😀 Na úvod tedy musím říct, že fakt nejsem profík. Rozhodně nepatřím mezi ty lidi, kteří by při běhu mohli přemýšlet, nebo dokonce něco vymyslet! Jediné, nad čím dokážu přemýšlet je to, abych u běhu neumřela. I přes to všechno jsem se ale naučila si běh užívat, těším se na něj a i když to pořád není žádná paráda a pekelně to bolí, mám to ráda. Takže o nějaké tipy bych se s vámi snad podělit mohla. 🙂

 

PŘÍPRAVA

Tím myslím především jídlo, pití. Nevím, jak to máte vy, ale já nemůžu běžet s prázdným žaludkem. Zrovna nedávno jsem to zase riskla a běh stál za nic. Byla jsem unavená a bez energie. Nicméně plný žaludek – to je také tabu. Takže pokud jdete ráno, snězte alespoň banán nebo mysli tyčinku. A samozřejmě – napijte se!!! Já si do pití ráda dávám nějaká ten ionťák, abych měla energii.

PROTAŽENÍ

Protažení je skoro základ úspěchu. Znám hodně lidí, co jen tak vyběhnou a ani na běh tělo nepřipraví. Přitom stačí pouhých 5 minut. Tělo si navykne na pohyb a pochopí, že se něco chystá. 🙂 Dřív jsem se taky neprotahovala a děsně jsem se divila, proč je běh ze začátku taková hrůza a zlepší se například až po prvním kilometru. No jasně, protože teprve po pár minutách se tělo pořádně zahřálo a pak to jde lépe.

DÁVEJTE SI JASNÉ CÍLE

Není nutné hned na první zátah uběhnout maraton. Ba naopak. Začínejte pomalu. Pokud jste úplní začátečníci a nejste moc zvyklí se hýbat, kombinujte chůzi a běh. Řekněte si, že například začnete s půl hodinou. Při té průběžně kombinujte běh a chůzi. Například 5 min běh, 2 minuty chůze. Po týdnu byste měli interval běhu zvýšit atd atd.

Kdo je zvyklí se alespoň trochu hýbat, měl by 3 km dát poměrně v pohodě. A nevadí, pokud při tom jednou přejdete do chůze. Je důležité dát si cíl – poběžím 3 km. Postupem času alespoň zjistíte, zda se váš čas zrychluje a zda je čas přidat si k tomu další kiláček. 🙂

 

DÝCHEJTE

Možná byste tomu nevěřili, ale naučit se dýchat tak, aby se vám lépe běželo, se vážně dá naučit. Důležité totiž je udržet dýchání co nejvíc v klidu a konstantní, i když se to občas může zdát nemožné. Já se to naučila tak, že jsem si ze začátku počítala. 3 vteřiny nádech, 3 výdech. Byla jsem jako pako, ale po pár bězích se to zautomatizovala a teď už jsem úplně v pohodě. Málokdy mě tedy začne píchat v boku, i když sebevíc nemůžu. Větší problém mi dělá bolest nohou nebo případně nemůžu dýchat vůbec.

PRAVIDELNOST

Můj přítel vždycky říká, že na sportu je super to, že je spravedlivý. Proto závod vyhrajou ti, kteří nejpoctivěji trénují. A je to pravda. Nebudete běhat, nebudete se zlepšovat. Proto se snažte běhat co možná nejpravidelněji. Minimálně 3x týdně.

 

SPRINTY

Čas od času si do běhu přidejte krátké sprinty. Tady se nejedná o klasický běh, ale spíše o trénování dechu. Sprintujte vždy cca 100 metrů. Zastavte, vydýchejte a zpátky. Takhle to zopakujte alespoň 10x, případně tolikrát, kolikrát vám to kondička dovolí. 🙂

Tak běhu zdar!

P.S.: Věděli jste, že břišáky nezískáte tím, že budete dělat sklapovačky, ale tím, že budete běhat? Jedině tak se totiž zbavíte „tuku“ na břiše. Nedávno mi to prozradil jeden moudrý člověk. 😀 Docela dobrá motivace, no ne? Já na tom začínám makat. Do prázdnin chci alespoň pár buchet. A ne ty na pekáči!

Recommended articles

#Instagram
#madeinprague