Ovesná kaše

Zdravé jídlo – fenomén dnešní doby. Instagram se hemží fotkami, na kterých jsou zdravé snídaně, obědy, svačiny, večeře. Fotky zdravého jídla se staly téměř povinností a kdo je nemá, nemůže počítat s tím, že bude mít hodně „followerů“. 

Občas se takovým lidem směju a říkám si, proč si sakra fotí všechno, co jedí. Zlom však přišel nedávno v práci, kdy jsem kolegům chtěla ukázat jedno jídlo, které jsem uvařila a zjistila jsem, že v mobilu mám fotky svého „meníčka“ skoro z celého týdne. Počínaje chlebem a rajčaty s mozarrellou konče.. Achjo, podlehla jsem i já….
Na mou obranu vám teď vysvětlím, proč to dělám. Snídaně mě nikdy nebavily, Představa, že ráno budu muset vstát dřív jen kvůli tomu, abych se stihla nasnídat, byla skoro nemyslitelná. A tak jsem se většinou odbyla jogurtem nebo nějakou sušenkou. Ano, vím. Výživový poradce, ale vlastně ani lajk, by mě nepochválil. Všude slyšíme SNÍDANĚ JE ZÁKLAD DNE. A tak jsem vymyslela způsob, jak se na snídaně těšit. Udělám si ji hezkou. Zní to divně? Ano, já vím, ale obecně u všech jídel platí, že čím lépe vypadají, tím větší na ně máte chuť. A já se vážně ráno začalo těšit na to, co si udělám k snídani, jak si ji naaranžuji a ano – jak ji potom „postnu“ na instagram. 
A tím se tedy konečně dostávám k samotnému tématu, které jste si vyžádali: Tipy na zdravé snídaně a svačinky. A jak jsem říkala výše, vzhledem k tomu, že i náš instagram je takových inspirací plný, využiji ho jako základ tohohle článku, lépe řečeno série článků. 
Tipy na zdravé svačiny a snídaně rozdělím na díly. Je jich totiž tolik, že jsem si jistá, že kdyby byly v jednom článku, tak byste to ani nedočetli.
Dnešní díl bude ve znamení ovesných kaší!
OVESNÁ KAŠE

Budu upřímná, moje první ovesná kaše byla hnus. Nejenom, že byla tak tuhá, že jsem ji nemohla dostat z talíře, ale zkuste si pak tuhle konzistenci polknout. A to ani nemluvím o tom, že byla bez chuti. Vůbec jsem nechápala, co na ni všem lidem chutná a skoro jsem se začínala utvrzovat v tom, že co je zdravé není dobré. Ale!! Pak jsem přišla na pár vychytávek, které z obyčejné ovesné kaše udělaly něco, co dokonce i rádi sníte a budete se na to těšit. 
Já vím, dnes jsem pomalá a vy musíte číst tolik textu než se konečně vymáčknu a řeknu vám, jak udělat z obyčejné kaše výbornou kaší. Dobře, dobře, jdeme na to:
  • ovoce – jak vidíte z fotek, ovesnou kaši si ráda zdobím jahodami, banánem, malinami. Ale vlastně do ni můžete dát vše, co máte rádi. A krom toho, jablko se najde doma snad vždycky, tak proč si ho do kaše nehodit. Nejenom, že ovoce dodá kaši výbornou chuť, ale ještě je zdravé. Aleluja dva v jednom.
  • sušené ovoce – ano, vím, obsahuje cukr a není to takový hit jako čerstvé ovoce, ale když není čerstvé, je celkem fajn nahradit si ho alespoň tímhle. Krom toho sušeným kokosem určitě nic nezkazíte a břicho vám po něm taky nenaroste. 
  • med – tím jsem možná měla začít, protože bez něj si to skoro neumím představit. Přimíchávám ho většinou rovnou do mléka, ještě před tím, než do něj nasypu ovesné vločky. Kaše je díky němu, překvapivě, příjemně sladká. 
  • oříšky – oříšky jsou prostě povinnost. Nejenom,že obsahují složky, které jsou pro nás organismus tak důležité, ale v ovesné kaši chutnají výborně. Já většinou volím vlašské ořechy, mandle, kešu. No zase je to trochu styl co dům dál, ale chápete, co tím myslím, že jo? 
  • láska – to sem dávám jen ze srandy a abych nahrabala další odstavec, ale přiznejme si, kaše chutná nejvíc, když ji děláte s láskou. No a nebo taky ne, jdeme dál..
  • semínka – teď vážně přemýšlím, jak nejlépe tuhle složku popsat. No udělám to jednoduše – v Bille jsem si koupila balíček, který se jmenuje Snídaně Inků. Je to balení, které obsahuje semínka jako – len zlatý, len hnědý, chia semínka a sezam. FOTO vám dám dolů. Řekla bych vám, proč jsou tyhle semínka pro naše tělové zdravé, ale bohužel to nevím. Jen mám prostě pocit, že takováhle směs musí být zdravá a že bych ji určitě měla jíst. Takže povinná ingredience do kaše. Rozumíme si?
Teď mi došlo, že by vás možná zajímalo, jak udělat kaši takovou, aby se dala odlepit od talíře. Upřímně, je to o cviku. Já většinou dám vařit mléko (s medem) a pak pomalu přimíchávám vločky. Většinou ji po chvilce odstavím z plotny (teď si přijdu jako hospodyňka, když jsem použila slovo plotna) ještě když je „tekutá“. Ona potom ztuhne cca po 2 minutkách. Takže rada – určitě do mléka nenasypte tolik kaše, aby byla tuhá ještě než si ji dáte na talíř. Lépe to popsat prostě nedokážu. 

Tak to jsou moje tipy na výbornou kaši. No, co jste čekali, víc vám toho v tuhle chvíli neporadím. Ale těšte se na další díl. Bude ve znamení chlebu. Jasně, že ne o tom klasickém bílém, který je taaak nezdravý 🙂 
Heslo dne – snídej zdravě.
S.
P.s. už teď se můžete inspirovat na našem instagramu, kam pravidelně přidávám fotky svého jídla (vždyť vy už víte proč). KLIKNI, pokud chceš vidět, co jsem dnes jedla